Adaptacja poddasza i izolacja ścianek działowych

Listopad 2020

Poddasze użytkowe to ważna część domowej przestrzeni. Na poddaszu może mieścić się strefa biurowa, sypialnia, pokój dzieci, biblioteka, domowe kino czy pokój zabaw – jego adaptacja zależy od potrzeb i wyobraźni domowników. Jak zaaranżować poddasze, by bez względu na przeznaczenie było miejscem komfortowym i przyjemnym?

ROCKWOOL

Komfort przebywania na poddaszu to nie tylko odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, ale również cisza. Izolacyjność akustyczna jest istotnym parametrem zarówno dachu, ścian działowych, jak i podłóg w budynkach. Produkty z wełny skalnej charakteryzują się wysoką gęstością, znakomicie redukują hałas i pochłaniają dźwięki, doskonale zdają więc egzamin w roli izolacji akustycznej.

KOMFORTOWE PODDASZE

To, jak zostanie zaadaptowane poddasze zależy od dostępnej przestrzeni użytkowej, wielkości skosów i ewentualnego rozstawienia stropów. Dach dwuspadowy zapewnia duże możliwości aranżacyjne, ponieważ charakteryzuje się regularnym układem skosów w porównaniu np. do dachu czterospadowego, który zmniejsza powierzchnię użytkową. Warto zwrócić uwagę na wysokość poddasza – 220 cm to już wysokość komfortowa, przy której można puścić wodze fantazji. Jeżeli przestrzeń pomieszczenia poddasza nie do końca spełnia oczekiwania z powodzeniem możesz temu zaradzić, stosując lekkie konstrukcje ścian działowych, które umożliwiają dowolny podział pomieszczeń. Co ma szczególne znaczenie w przypadku zagospodarowania problematycznej przestrzeni ostatniej kondygnacji domu.
Najważniejsze jest to, by poddasze spełniało swoją funkcję i było przestrzenią, w której spędzanie czasu jest prawdziwą przyjemnością.
Aby zapewnić ciszę i spokój na poddaszu domownikom w domu lub gdy trzeba wyciszyć pokój do ćwiczeń, w którym jedno z dzieci regularnie gra na fortepianie, a czasami na skrzypcach, to warto skorzystać z praktycznych wskazówek, które pomogą stworzyć cichą przestrzeń dla całej rodzinie.

WYCISZANIE OD ŚRODKA

Ustroje akustyczne działają najefektywniej kiedy stosowane są od strony źródła dźwięku. Należy pamiętać, że najskuteczniej wytłumi się pokój gdy stosuje się izolację akustyczną od środka pomieszczenia, które jest źródłem głośnych dźwięków (a nie od zewnątrz). W takim przypadku warto skorzystać z możliwości, jakie dają konstrukcje ścianek działowych lub przedścianek wypełnione wełną skalną. Wyciszając to jedno pomieszczenie, uzyskuje się ciszę w całym domu.
Zastosowanie ustroju tłumiącego z wykonaniem przedścianki wypełnionej materiałem akustycznym z wełny skalnej pozwala na zwiększenie izolacyjności akustycznej murowanej ściany działowej nawet o 6–11 dB, co w praktyce oznacza połowę mniej słyszalny dźwięk i zadowolenie mieszkańców.

UŻYCIE WEŁNY SKALNEJ

Bez wątpienia zastosowanie lekkich ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych jest najskuteczniejszą metodą podziału pomieszczeń.
1. Montaż takiej ścianki polega na stworzeniu konstrukcji szkieletowej z profili stalowych bądź aluminiowych (tzw. rusztu).
2. Przestrzeń rusztu najlepiej wypełnić miękkimi płytami lub matami z wełny skalnej o gęstości powyżej 30 kg/m3 i grubości co najmniej 5 cm. Dzięki nim poprawi się akustykę w domu nawet o kilkanaście decybeli (dB). Wełna skalna skutecznie tłumi nie tylko hałas, ale i drgania, poza tym jest sprężysta i łatwa do szczelnego ułożenia w przestrzeni konstrukcji wyciszającej.
3. Aby ograniczyć wpływ bocznego przenoszenia się dźwięków do pomieszczeń sąsiednich należy zastosować podkładki tłumiące z taśmy filcowej lub piankowej oddzielając istniejące ściany, ewentualnie stropy od rusztu.
4. Należy pamiętać o prawidłowej kolejności wykonania suchej zabudowy na poddaszu. Najpierw wykonuje się zabudowę ścian, a następnie zabudowę poddasza.

STARANNIE WYKONAJ I WYPEŁNIJ RUSZT

Należy pamiętać o tym, aby jak najdokładniej i najszczelniej ułożyć wełnę skalną, a płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe dokręcić tak, aby nie wpadały w drgania. Im staranniej wykona się tę pracę, tym lepszy będzie efekt odczuwalny.

JAKĄ WYBRAĆ WEŁNĘ DO ŚCIANKI SZKIELETOWEJ?

Jednym ze skutecznych i łatwo dostępnych rozwiązań jest zastosowanie produktów z wełny skalnej o bardzo dobrych parametrach pochłaniania dźwięków, zarówno tych z zewnątrz, jak i wewnątrz.
Wypełnienia z wełny skalnej mają grubość 50, 75 i 100 mm, co ułatwia ich dopasowanie do konstrukcji stalowego rusztu ściany działowej:
1. do wyciszenia ściany o konstrukcji wykonanej ze stalowych profili CW50 i UW50 stosuje się wełnę skalną o grubości 50 mm. Ścianka działowa uzyska wskaźniki izolacyjności akustycznej od 40 do 45 dB, 
2. do profili CW75 i UW75 stosuje się izolację z płyt grubości 50 lub 75 mm. Taka ściana będzie miała wskaźniki izolacyjności akustycznej od 40 do 45 dB,
3. do profili CW100 i UW100 można zastosować płyty o grubości 50, 75 lub 100 mm. Przy najgrubszych płytach 100-milimetrowych wskaźnik izolacyjności akustycznej ściany działowej osiągnie wartość nawet 55 dB,
4. do profili CD i UD w konstrukcji przedścianki można zastosować płyty o grubości 50 mm. Uzyskany przyrost izolacyjności akustycznej ΔRA1 wyniesie od 7 nawet do 12 dB.
Poddasze to jedno z najbardziej magicznych miejsc w wielu domach, ale warto zadbać o to, by było ono nie tylko piękne urządzone, ale i dawało mieszkańcom wiele korzyści. Odpowiednie rozmieszczenie ścianek działowych na poddaszu oraz ich prawidłowa izolacja akustyczna są gwarancją komfortu dla mieszkańców. Wykorzystanie odpowiednich materiałów izolacyjnych sprawi, że poddasze będzie trzymało ciepło zimą i dawało miły chłód latem, stworzy zdrowy mikroklimat w domu, a także zapewni komfort akustyczny i bezpieczeństwo całej rodzinie na długie lata. A oszczędności, które zostaną w portfelu dzięki dobrej izolacji, będzie można przeznaczyć na rodzinne przyjemności.

WYCISZANIE ŚCIANY KROK PO KROKU – INSTRUKTAŻ

Przytwierdzanie poziome profili UD do podłogi

1. Przytwierdzanie poziome profili UD do podłogi
Aby równolegle umieścić profile, należy narysować na podłodze, wzdłuż ściany linię. Odległość linii od ściany powinna odpowiadać sumie grubości izolacji i szerokości profili. Dodatkowo pod spód profilu trzeba przykleić samoprzylepną taśmę do izolacji akustycznej. Następnie należy położyć profil wzdłuż narysowanej linii na podłodze. Za pomocą kołków szybkiego montażu mocuje się profil do podłogi.

Przytwierdzanie pionowe profili UD

2. Przytwierdzanie pionowe profili UD
Najpierw należy podkleić taśmą i umieścić przy ścianie na profilu poziomym oraz przymocować profil kołkami szybkiego montażu, w co najmniej trzech miejscach. Następnie mocuje się drugi profil.

3. Przytwierdzanie poziome profili UD do sufitu
Profil poziomy podkleja się taśmą. Za pomocą kołków szybkiego montażu mocuje się profil do sufitu.

Zamontowanie profili CD

4. Zamontowanie profili CD 
Należy zamontować łączniki bezpośrednie ES (co 60 cm) i pod każdym przykleić taśmę. Wsunąć profile CD w profile UD. Pierwszy i ostatni profil CD trzeba ułożyć przy pionowych profilach UD. Do bocznych ścianek każdego z profili przykręca się ramiona łącznika ES.

Wypełnianie konstrukcji wełną skalną

5. Wypełnianie konstrukcji wełną skalną
Między profile i ścianę wprowadza się wełnę skalną. Należy szczelnie otoczyć materiałem łączniki ES.

Mocowanie płyty g-k

6. Mocowanie płyty g-k
Trzeba przygotować płytę o odpowiednich wymiarach. Przykręcić płytę do metalowej konstrukcji, a następnie wypełnić łączenia gipsem szpachlowym. Nałożyć drugą warstwę gipsu i zaszpachlować.

DOFINANSOWANIE DO TERMOMODERNIZACJI

Jeśli planujemy termomodernizację, możemy skorzystać z dofinansowania w nowym programie rządowym „Czyste Powietrze”. Program zakłada, że beneficjent może otrzymać nawet 37 tys. zł dotacji na kompleksową termomodernizację lub nawet 15 tys. zł na samo docieplenie. Warto pamiętać o właściwej kolejności działań – najpierw ocieplamy, a potem dostosowuje się nowe technologie grzewcze. Wówczas nie tylko zredukuje się smog, ale i sporo oszczędzi się na kosztach ogrzewania.

Autor Tomasz Kwiatkowski
Autor Tomasz Kwiatkowski
Stanowisko - doradca techniczny w firmie ROCKWOOL Polska
Poprzedni

O czym trzeba pamiętać wybierając okno dachowe do istniejącego budynku?

O czym trzeba pamiętać wybierając okno dachowe do istniejącego budynku?
Następny
Ciepłe poddasze w domu. Jak powinien przebiegać remont i prace izolacyjne?

Ciepłe poddasze w domu. Jak powinien przebiegać remont i prace izolacyjne?