Młotowiertarki, młoty, bruzdownice i odkurzacze zasilane przewodowo wykorzystywane są w pracach konstrukcyjnych, instalacyjnych i wykończeniowych. Ich użytkownikom zapewniają dokładność, komfort i szybkość pracy.
KLASA WAGOWA
Z pracami budowlanymi nieodłącznie związane są młoty i młotowiertarki. Urządzenia te są popularne wśród fachowców i takich pojęć jak udar pneumatyczny czy SDS-Plus, SDS-Max nie ma potrzeby tu wyjaśniać. Jest jednak kwestia, którą warto poruszyć, a dotyczy ona stosowanych określeń „piątka”, „trójka”, „siódemka”, które często pojawiają się, a nie zawsze są zrozumiałe. Chodzi tu o klasę wagową urządzenia czyli upraszczając przybliżoną wagę urządzenia w kg. Taka klasyfikacja jest najłatwiejsza dla znalezienia urządzenia najlepiej dostosowanego do potrzeb użytkownika, zadania do wykonania i ergonomii.
UDAROWY STANDARD
Młotowiertarki i młoty mniejsze gabarytowo,
z uchwytem SDS-Plus to kategorie
wagowe 2, 3 i 4 kg. Najlżejsze urządzenia
posiadają silniki ułożone poziomo.
Są one najbardziej popularne na rynku
z racji różnorodnej oferty i przystępnej
ceny. W większości młotowiertarki te
wyposażone są w sprzęgło przeciążeniowe,
a pneumatyczny – dokładnie elektro-
-pneumatyczny, bo zasilany silnikiem
elektrycznym – mechanizm udarowy jest
w standardzie. Prym wiodą urządzenia
z możliwością podkuwania. Z racji energii
2–3 J możemy wykorzystywać je do
lekkich prac powierzchniowych. Możliwość
wyłączenia udaru sprawia, że młotowiertarka,
po zastosowaniu adaptera,
może sporadyczne zastąpić tradycyjną
wiertarkę przy mniej precyzyjnych pracach,
np. w drewnie czy metalu.
W przypadku klasy trzykilogramowej,
mimo podobnej wydajności mechanizmu udarowego i energiach udaru, na
poziomie około 3 J, stosuje się już pionowe
ułożenie silnika i odporniejsze na
intensywną pracę, korbowe przeniesienie
napędu dla mechanizmu udarowego.
Z racji niewidocznych na pierwszy rzut
oka korzyści nie są to produkty cieszące
się popularnością. Przekonują się do
nich użytkownicy potrzebujący krótszych
urządzeń o zwartej konstrukcji,
wygodniejszych przy pracy w pozycjach
wymuszonych czy też na wysokościach.
Następna klasa – 4 kg, to urządzenia,
które czasem dostają na wyrost określenie
„młot” z racji większych gabarytów
i wrażenia, że „zrobią wszystko”. To
jednak ciągle „mały SDS” i upakowany
ciasno mechanizm o wartości kilku
dżuli, ale z silnikiem o większej mocy
i z mocniejszym sprzęgłem. Możliwy
do przeniesienia większy moment obrotowy
i wydajniejszy udar pozwalają na
optymalną pracę „czwórek” np. z koronkami
pod puszki.
WIERCENIE I KUCIE
Duży SDS czyli SDS-Max to już domena młotów, ale ciągle mogą to być jeszcze urządzenia obrotowe, czyli do wiercenia. Najbardziej popularne są młoty określane jako „kombi”, z możliwością wiercenia i kucia. W tych urządzeniach nie można wyłączyć udaru, a jedynie ruch obrotowy. Dostępne są także młoty tylko kujące, które cechuje nieco niższa waga, idealne przy pracach związanych z przebiciami i wyburzeniami. „Maxy” zaczynają się od „piątek” i kończą na „dziesiątkach”, z prawie wszystkimi pośrednimi liczbami. Bardzo popularne są kilkunastodżulowe wiercąco-kujące młoty w klasie 7 kg. Są to urządzenia często używane przez hydraulików z racji bezproblemowego wiercenia pełnymi wiertłami o średnicach ok. 40 mm, wydajnej pracy z koronkami do ok. 100 mm i wydajnemu udarowi przydatnemu przy odkuciach czy nawet przebiciach wykonywanych dłutami. Powyżej 10–11 kg pojawiają się już raczej młoty tylko kujące i tam uchwyt SDS-Max ustępuje miejsca uchwytowi sześciokątnemu. Młoty te używane są do cięższych prac wyburzeniowych i prac drogowych.
BRUZDA NA GOTOWO
Bruzdownica pozwala na wykonywanie rowków pod instalacje podtynkowe. W zależności od głębokości oczekiwanej bruzdy można wybierać pomiędzy urządzeniami z tarczami od 125 mm średnicy poprzez 150, 180 do 230 mm. Najbardziej popularne są bruzdownice przeznaczone do pracy z dwoma tarczami, które nacinają dwa skrajne rowki wyznaczające przebieg bruzdy. Rozstaw tarcz, dzięki dystansom w formie podkładek może być zmienny. Regulując ich odległość ustala się jednocześnie szerokość planowanego rowka. Po użyciu tradycyjnej bruzdownicy konieczne jest wykonanie dodatkowej czynności – odkucia czy odłamania materiału pomiędzy nacięciami. Wykonać to można przy użyciu dłuta ręcznego, młota udarowego lub młotowiertarki. Dostępne na rynku są także bruzdownice przystosowane do pracy z tarczami wielopłytowymi, wykonujące rowek „na gotowo” bez potrzeby odkuwania. Wyfrezowana w ten sposób bruzda gotowa jest do ułożenia instalacji zaraz po przejściu bruzdownicy. Jest to idealne rozwiązanie dla wykonawców pracujących na większych powierzchniach i potrzebujących powtarzalnej bruzdy o gładkim przebiegu. Do wydajnej pracy bruzdownica potrzebuje efektywnego odciągania pyłu do odkurzacza. Użycie odciągu zwiększa wygodę pracy ze względu na mniejsze ilości pyłu w powietrzu, a także poprawia wydajność i żywotność tarczy diamentowej. Dla zwiększenia efektywności odciągu w pierwszej fazie zagłębiania tarczy bruzdownicy można zastosować metodę „odwrotnego zagłębiania”. Polega ona na podparciu przedniej rolki bruzdownicy i stopniowym docisku tylnej jej części do materiału. Dzięki takiej metodzie pył nie ma otwartego ujścia z przodu urządzenia.
BŁĘDY PRZY PRACY BRUZDOWNICĄ
+ bruzdowanie na pełną głębokość za
jednym przejściem w twardych materiałach
(kiepskie odprowadzenie urobku
– możliwość zniszczenia tarczy lub
przeciążenia silnika),
+ zbyt duży nacisk na urządzenie w kierunku
posuwu (możliwe przeciążenie
silnika),
+ brak stosowania wydajnego odciągu
pyłu,
+ stosowanie uszkodzonych bądź zużytych
tarcz,
+ wykonywanie zbyt dużej bruzdy w stosunku
do potrzeb instalacji (szybsze zużycie
tarcz, konieczność użycia większej
ilości materiałów wykończeniowych).
DEDYKOWANY ODKURZACZ
Profesjonalne odkurzacze przeznaczone do pracy z elektronarzędziami, zapewniają wygodną, bezpyłową i wydajną pracę. W odróżnieniu od tradycyjnych domowych urządzeń wyposażone są w wydajniejszy system filtracji oraz mają lepsze parametry przepływu powietrza. Dla wymagających użytkowników, pracujących z substancjami czy pyłami szkodliwymi, dostępne są urządzenia do stosowania w warunkach przemysłowych oznaczone klasami L, M, H.
Dla wygodnej pracy z elektronarzędziami należy zwrócić uwagę na odkurzacze wyposażone w elektryczne gniazdo przyłączeniowe. Gniazdo takie to swoistego rodzaju przedłużacz dla elektronarzędzia, z którego chcemy rurą ssącą odciągać pył lub urobek. Dzięki takiemu gniazdu możliwe jest automatycznie włączanie i wyłączanie odkurzacza razem z elektronarzędziem bez potrzeby ciągłego sięgania do wyłącznika. Ponieważ różne elektronarzędzia mogą mieć różną średnicę przyłączeniową, przydatny jest wielostopniowy adapter, będący często w wyposażeniu fabrycznym odkurzacza.
UKŁADY FILTRUJĄCE
Do prawidłowej pracy każdego odkurzacza konieczne jest oczyszczanie filtra (nawet w przypadku automatycznego systemu otrzepywania), wymiana worka (a po pewnym czasie także i filtra) lub opróżnianie zbiornika (wcześniej, nim osłabnie siła ssania). Przy pracy z drobnymi pyłami warto oprócz harmonijkowego filtra głównego stosować także worki (czasem także oferowane przez niektórych producentów membrany), które pełnią rolę dodatkowego układu filtrującego. Obecnie większość filtrów wykonanych jest z włókiem pozwalających na czyszczenie ich pod bieżącą wodą bez ryzyka uszkodzenia. Oprócz pracy z elektronarzędziami większość odkurzaczy przemysłowych czy warsztatowych można wykorzystać do odkurzania suchych pyłów bądź ściągania wody z posadzki.
BŁĘDY PODCZAS EKSPLOATACJI ODKURZACZA
+ brak regularnego czyszczenia filtra,
+ praca z uszkodzonym filtrem lub workiem,
+ długotrwała praca z drobnymi pyłami
bez kontroli zapełnienia worka i sprawdzenia
szczelności filtra.