Co wykonawca budowlany musi wiedzieć o elektronarzędziach? – Najlepiej wszystko. Bohaterowie poniższego fotoreportażu mieli w ręku setki różnego rodzaju elektronarzędzi i narzędzi budowlanych i ciągle poznają nowe możliwości kolejnych modeli, specyficzne cechy ich pracy.
1. Kto wpisze w przeglądarce internetowej
www.grupapsb.com.pl i zechce poznać
ofertę elektronarzędzi oraz osprzętu
potrzebnych przy budowie czy remontach
(kolejno zakładki: produkty, narzędzia,
elektronarzędzia i osprzęt) trafi
na wyroby niemal 40 firm, dowie się, że
w ponad 700 punktach sprzedaży Grupy
PSB znajduje się w sumie około 6 tysięcy
pozycji asortymentowych tego rodzaju
wyrobów, w tym na przykład ponad
450 typów wiertarek, młotów, wkrętarek
od 15 dostawców, a są wśród nich
m.in. takie firmy jak Bosch (ponad 20
rodzajów wyrobów), Grupa Topex (ponad
100), Koelner (ponad 30), Profix
(ponad 40).
2. Piekoszów i Jaworznię dzielą zaledwie
2 kilometry, do jednej i drugiej wsi można
dojechać tym samym miejskim autobusem,
to zaledwie kilkanaście minut
od dworca kolejowego w Kielcach, ale Michał Sidło i Michał Skubiński nigdy
się w swoich rodzinnych stronach w ciągu
30 lat nie spotkali. Dopiero praca na
jednym z placów budowy w Monachium
– dobre ponad 1500 kilometrów od Kielc
- zetknęła obu panów. Jakiś czas potem
zostali wspólnikami i od stycznia 2017 r.
ich firma Embud zajęła się wykańczaniem
domów i mieszkań, teraz już w Polsce.
3. Jesteśmy we wsi Zgórsko (też pod Kielcami). Panowie Michał i Michał wykańczają domek jednorodzinny. Prace we wnętrzach, ale też na tarasie. Podłogi, ściany, sufity. Tynki, gładzie, deski kompozytowe. Jakie elektronarzędzia przywożą codziennie na budowę? Przy wyładunku z dostawczego Nissan Primastar okazuje się, że około 15 sztuk: 2 wiertarki – przewodowa Bosch i akumulatorowa Graphite, młot wyburzeniowy Graphite, wkrętarka akumulatorowa Makita, odkurzacz do elektronarzędzi Festool, 2 szlifierki przewodowe – do gipsu Graphite i kątowa Hitachi, mała szlifierka kątowa Bosch, szlifierka akumulatorowa Graphite, pilarka akumulatorowa Graphite, piła ukośnica Graphite, opalarka Bosch, mieszadło Dedra, wyrzynarka przewodowa Metabo. Pytam o orientacyjną wartość upakowanego w Nissanie sprzętu. – W sumie pewnie nie odbiega od ceny pojazdu, ale samochód kupiliśmy przecież używany – pada odpowiedź. Cena pojedynczego egzemplarza jest oczywiście różna. W samochodzie Embudu znajdziemy takie po sto kilkadziesiąt złotych, ale też warte kilka tysięcy.
4. Najbliższa inwestycja Embud to wyrzynarka akumulatorowa Graphite. Michał Sidło wyjaśnia: tendencja jest taka, że coraz więcej elektronarzędzi zasilanych jest z akumulatora. I coraz częściej jeden akumulator może służyć wymiennie do zasilania wielu różnych elektronarzędzi. Narzędzia akumulatorowe są z reguły wygodniejsze w użyciu. Zdarza się, wcale nie rzadko, że na placu budowy, zwłaszcza we wstępnym etapie, nie ma źródeł energii przewodowej. Wtedy wchodzi w rachubę tylko zasilanie akumulatorowe. Poza tym – bezpieczeństwo. Przewody się nie plączą. Zupełnie zbędne są przedłużacze.
5. W dniu, w którym trafiam na plac budowy w Zgórsku panowie Sidło i Skubiński szlifują ściany – bez szlifierki żyrafy Graphite z odkurzaczem ta czynność byłaby niezwykle uciążliwa. Bruzdują też rowki pod instalacje podtynkowe. Wiercą otwory. Przycinają deski kompozytowe na taras. Pracy starcza na cały dzień roboczy, zostaje też na dni następne. – Ile domów/mieszkań wykańcza Embud w ciągu, powiedzmy, roku? – Sześć- -siedem. To zależy jak duży jest budynek i jakie są używane materiały. Zdarza się, ale rzadziej, że wykańczają mieszkania w blokach. Z reguły zanim firma skończy prace na jednym placu budowy, ma już kolejne jedno-dwa zlecenia. Nie ogłaszają się ani w internecie, ani w żadnych gazetach. Nie wypisali nawet logo Embudu na samochodzie dostawczym firmy. Jest tak, że niemal każdy zadowolony klient „przyprowadza” kolejnego zleceniodawcę. Najczęściej promień działalności Embudu nie przekracza 50 kilometrów – Kielce i okolice. Ale niedługo pojadą do Wrocławia, gdzie czeka robota w mieszkaniu w bloku.
6. Co wykonawca budowlany musi wiedzieć o elektronarzędziach? – Najlepiej wszystko – żartuje Michał Sidło. – Ale to niemożliwe. Mój wspólnik i ja mieliśmy w ręku setki różnego rodzaju elektronarzędzi i narzędzi budowlanych i ciągle poznajemy nowe możliwości kolejnych modeli, specyficzne cechy ich pracy. Trzeba czytać opisy techniczne, instrukcje. Warto też uczestniczyć w szkoleniach, na przykład organizowanych w Mrówkach, w Piekoszowie czy w Kielcach. Przynajmniej raz do roku mamy okazję dowiedzieć się, jakie zalety mają wprowadzane na rynek nowe typy elektronarzędzi jakiejś znanej marki.
7. Jak oceniają zaopatrzenie w elektronarzędzia? Jest wybór? Rządzi rynek, czy producenci? Tak się składa, że Michał Sidło i Michał Skubiński na każde z pytań mogą odpowiedzieć rzeczowo i kompetentnie. Zanim uruchomili Embud w Piekoszowie, zjechali place budowy w Niemczech (Kolonia, Dusseldorf, Monachium, Hamburg, Stuttgart, Troisdorf, Hann), na Węgrzech (Budapeszt), we Francji (Paryż), Wielkiej Brytanii (Manchester, Londyn), Szwajcarii (Zurych, Lozanna), Holandii (Amsterdam), Luksemburgu. – Podobnie jak w Polsce, zawsze kupowaliśmy elektronarzędzia w marketach budowlanych, oferujących w zasadzie taki sam asortyment jak sklepy PSB Mrówka. Ci sami producenci, te same marki: Bosch, Graphite, Einhell, Modeco, Verto, Nu Tool, Stanley, Tryton, Yato, Stalco Perfecta, Topex, Profix, Dedra, Kalmann, Metabo, Hitachi.
Embud zaopatruje się w sklepach PSB Mrówka w Piekoszowie i w Kielcach zarówno
w niezbędny do pracy sprzęt, jak i w materiały budowlane, najczęściej chemię,
używane na placach budowy i przy remontach.
Firma Quest otworzyła sklep PSB Mrówka w Piekoszowie w 2013 r., w Kielcach
w 2017 r. i w Chmielniku w kwietniu 2019 r. Zatrudnia w pionie handlu materiałami
budowlanymi i artykułami z zakresu wyposażenia domu oraz ogrodowymi 80 osób.
Za pośrednictwem centrali Grupy PSB realizuje około 85% swoich zakupów.
Mirosław Ziach