Do jakich prac przydadzą się elektronarzędzia oraz urządzenia pomiarowe?

Listopad 2019

Elektronarzędzia oraz urządzenia pomiarowe potrzebne są zarówno do najprostszych prac remontowych, jak i budowlanych. Dlatego warto wiedzieć jakie narzędzia wybrać i w jakiej sytuacji ich użyć oraz jakie powinny mieć parametry techniczne, by mogły należycie spełniać swoje zadanie podczas wykonywania prac.

WYBÓR ELEKTRONARZĘDZI I ICH ZASTOSOWANIE

BOSCH - elektronarzędzia

Wybór elektronarzędzi na rynku jest bardzo duży. Wybierając je należy zwrócić uwagę na:
moc – im jest wyższa, tym ma większe możliwości zastosowania do różnych materiałów, jest bardziej wielofunkcyjna oraz ma dłuższą żywotność,
kwestie bezpieczeństwa – czy sprzęt tłumi drgania, ile waży, jak się go trzyma.
rodzaj zasilania – czy narzędzie jest zasilane kablem sieciowych, czy też akumulatorem (które ze względu na wygodę użycia są coraz bardziej popularne).

Wiertarki Są to niezbędna urządzenia do prac remontowo-budowlanych. Dzielimy je w zależności od:
1. przeznaczenia:
z udarem – pozwalają na wiercenie w twardym materiale,
bez udaru – do wiercenia w miękkim podłożu oraz nadają się do wykonywania bardziej precyzyjnych prac, ponieważ nie ma wtedy tzw. bicia na wiertle,
2. dla kogo mają służyć:  
do 600 W – dla majsterkowiczów, instalatorów, elektryków, stolarzy,
powyżej 1000 W – dla profesjonalistów do ciężkich prac budowlanych.

Wiertarki zużywają się kiedy nadmiernie je obciążamy np. przez zbyt duży docisk. Nie należy ich używać jako mieszadeł, ponieważ mają zbyt mały moment obrotowy do mieszania gęstych zapraw czy klejów. Ewentualnie wersje dwubiegowe mogą służyć do mieszania małych ilości kleju.

Wiertarko-wkrętarki
Służą do wiercenia w lekkim podłożu czy też do wkręcania śrub i wkrętów. Przeznaczone są m.in. dla majsterkowiczów, hydraulików, stolarzy, elektryków.
Podobnie jak wiertarki nie należy używać ich jako mieszadeł i do polerowania.

BOSCH - elektronarzędzia

Młotowiertarki
To elektronarzędzia wyposażone w udar minimalizujący potrzebę ciągłego dociskania wiertła, przeznaczone głównie do prac w ciężkim podłożu. Mogą pracować w trzech trybach: kłucie, wiercenie z udarem oraz wiercenie bez udaru.
W przypadku kłucia, urządzenie nie obraca dłuta, a jedynie włącza mechanizm udaru, dzięki czemu można np. wykonać wgłębienia w ścianie na kable elektryczne. Podczas wiercenia z udarem obraca się wiertło i włączony jest tryb udaru pneumatycznego. To pozwala na wykonanie otworów nawet w bardzo twardym podłożu. Natomiast wiercenie bez udaru odbywa się na podobnych zasadach, co w przypadku zwykłej wiertarki.
Przeznaczone są dla instalatorów, elektryków, hydraulików.
Warto wybrać młotowiertarkę o mocy min. 1000 W, z regulacją liczby obrotów oraz z możliwością zmiany kierunku obrotów.

BOSCH - elektronarzędzia

Szlifierki
Są narzędziem uniwersalnym, dostępnym w różnych rodzajach i w zależności od zastosowania dzielimy je na:
kątowe – służą do obróbki (cięcia i szlifowania) różnych materiałów w zależności od użytej tarczy: stali, betonu, płytek, terakoty, cegły, kostki. Przeznaczone m.in. dla glazurników, hydraulików, instalatorów, stolarzy, zbrojarzy,
oscylacyjne – przeznaczone do szlifowania powierzchni płaskich lub delikatnie zaokrąglonych (drewno, stal, tworzywa sztuczne). Przeznaczone dla stolarzy i majsterkowiczów,
mimośrodowe – służą do szlifowania powierzchni płaskich, lekko zakrzywionych, wklęsłych i wypukłych oraz do zdzierania starych powłok malarskich (drewno, stal, tworzywa sztuczne). Przeznaczone m.in. dla stolarzy i majsterkowiczów,
taśmowe – nadają się do szlifowania bardzo dużych, płaskich powierzchni (np. drewna), są też szybsze od szlifierek mimośrodowych. Przeznaczone dla cieśli, stolarzy i majsterkowiczów.
rolkowe – służą do szlifowania konturów, profili oraz powierzchni o wyrazistej strukturze. Odpowiednie dla majsterkowiczów. Przy wyborze szlifierki należy zwrócić uwagę na moc, regulację obrotów oraz czy posiadają system odsysania pyłu.

BOSCH - elektronarzędzia

Mieszalniki
Wykorzystujemy je do mieszania zapraw i klejów. Zapewniają wysoki standard przygotowania materiałów o różnym stopniu lepkości. Regulacja obrotów umożliwia mieszanie wyjątkowo gęstych substancji takich jak: gotowe tynki, zaprawy lub masy szpachlowe czy też do mieszania rzadszych materiałów np. klejów, farb i płynnych mas. Nie można nimi wiercić nawet gdybyśmy zmienili uchwyt na wiertarski.

BOSCH - elektronarzędzia

Piły
Istnieje wiele rodzajów pił: pilarki, zgłębiarki, pilarki taśmowe, wyrzynarki, piły szablaste. Każdy z tych rodzajów ma swoje zastosowanie i przeznaczenie:
tarczowe – są precyzyjne i tną prostoliniowo. W zależności od zastosowanego osprzętu piły mogą służyć do cięcia stali, stali nierdzewnej, żeliwa, drewna, materiałów drewnopodobnych, tworzyw sztucznych, miękkich materiałów budowlanych,
szablaste – multizadaniowe, posiadają różnorodny osprzęt i przeznaczone są do cięcia stali, stali nierdzewnej, żeliwa, drewna, materiałów drewnopodobnych, tworzyw sztucznych, miękkich materiałów budowlanych. Tną szybko i skutecznie, ale nie nadają się do cięcia precyzyjnego.

BOSCH - narzędzia pomiarowe

ZASTOSOWANIE URZĄDZEŃ POMIAROWYCH

W obecnych czasach liczy się dokładność i perfekcyjne wykonanie prac remontowo- budowlanych. Dlatego warto wyposażyć się w narzędzia pomiarowe, które ułatwią pracę i jednocześnie pozwolą zaoszczędzić czas.

Dalmierze laserowe
Są to inteligentne urządzenia, które dają precyzyjne i niezawodne pomiary odległości dla użytkowników profesjonalnych. Posiadają wiele funkcjonalnych parametrów:

1. precyzyjne planowanie:
łatwo: zaplanować montaż ścianek działowych, np. w suchej zabudowie, przy minimalnym wysiłku,
dokładnie: stworzyć precyzyjne rzuty poziome i wykonać pomiary metodą cyfrową,
szybko: określić wysokość i odległość (także w miejscach trudno dostępnych).

2. dokładne obliczenia:
błyskawicznie: obliczyć powierzchnie ścian, podłóg, sufitów, a nawet kubatury w parę sekund,
oszczędnie: określić dokładne zapotrzebowanie na materiały takie jak: farba, płytki ceramiczne, kable, pokrycia podłóg, tapety i rusztowania.
wygodnie: obliczyć kubaturę pomieszczeń, potrzebną np. do określenia obciążenia grzewczego lub konfiguracji systemu grzewczego.

3. szybki pomiar, efektywna realizacja:
rejestrowanie: szybko i łatwo określić i zaznaczyć odległości, np. podczas wykonywania sufitów podwieszanych,
pomiary: doskonały do precyzyjnego określenia ilości materiałów, pomaga pracować ekonomicznie.
wyrównywanie pozycji: precyzyjnie wyrówna pozycję sprzętu AGD i wyposażenia kuchni, np. piekarnika, grzejników i konstrukcji takich jak: okna lub schody.

4. wygodna dokumentacja, weryfikacja i komunikacja:
wygodne śledzenie: automatyczne zapisywanie ostatnich wyników pomiaru, dzięki czemu można z łatwością śledzić wyniki pracy,
prosto: tworzenie wizualizacji, edycji i przenoszenie cyfrowe pomiarów na dowolne urządzenia – dzięki inteligentnej funkcji łączności,
wydajnie: udostępnianie rzutów poziomych oraz informacji kolegom i klientom, aby zwiększyć płynność pracy.

BOSCH - narzędzia pomiarowe

Lasery liniowe
Rzutują na powierzchnię roboczą proste linie w poziomie i pionie. Służą do:
wyrównania pozycji ścian w suchej zabudowie z wykorzystaniem pionowych linii laserowych, – układania płytek – wyrównują pozycję płytek z zegarmistrzowską precyzją,
wykonania sufitów podwieszanych - instalowanie konstrukcji sufitowych, oświetlenia lub okładzin ściennych.

Lasery punktowe
To bardzo specyficzny rodzaj poziomicy laserowej. W porównaniu z typowymi laserami krzyżowymi, lasery te zamiast linii wyświetlają punkty. Zastosowanie:
ścianki działowe: przenosi punkty odniesienia w ciągu paru sekund, aby instalować ścianki działowe,
pozycjonowanie: przenosi punkty w pionie, aby instalować czujki pożarowe, oprawy oświetleniowe oraz inne instalacje,
wyrównywanie: do precyzyjnego wykonywania framug, np. drzwi i okien.

BOSCH - narzędzia pomiarowe


NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PRZY WYBORZE ELEKTRONARZĘDZI

+ przeciążenie narzędzi – używanie ich przy pracach cięższych niż są do tego przeznaczone,
+ brak odsysania pyłu w trakcie pracy – duże zapylenie wpływa na zdrowie, ale też na większe zużycie osprzętu i elektronarzędzi, wydłuża czas pracy i sprzątania,
+ brak zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa przy użyciu narzędzi



PODSTAWOWE BŁĘDY PRZY UŻYTKOWANIU NARZĘDZI POMIAROWYCH

+ niezapoznanie się z instrukcją obsługi,
+ niektóre detektory i dalmierze wymagają kalibracji i użytkownik powinien wykonać ją przed pierwszym zastosowaniem, zgodnie ze wskazówkami w instrukcji,
+ niesprawdzanie stanu naładowania baterii: słaba bateria może zaburzać wyniki,
+ nienależyte zabezpieczenie urządzeń podczas przechowywania i transportu.

Autor Paweł Ostrowski
Autor Paweł Ostrowski
Stanowisko – retail marketing manager w firmie BOSCH Niebieski
Następny
Jakich elektronarzędzi warto użyć do prac budowlanych?

Jakich elektronarzędzi warto użyć do prac budowlanych?