Folia i taśma to akcesoria, które są nieodzowne podczas prac wykonywanych zarówno na nowych jak i starych powierzchniach ścian i sufitów.
FOLIA ZABEZPIECZAJĄCA
Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem tynkowania, szpachlowania, gruntowania czy malowania ścian jest przygotowanie i zabezpieczenie przestrzeni wokół, która może – podczas pracy – ulec zabrudzeniu lub uszkodzeniu chemią budowlaną. W tym celu sprawdzi się tzw. folia malarska. Służy ona przede wszystkim do ochrony dużych powierzchni mebli, okien, podłóg i ścian. Folia powinna być wytrzymała – wykonana z materiału odpornego na rozrywanie i rozciągliwa, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo jej uszkodzenia. Ważne jest aby była odporna na promienie UV i warunki atmosferyczne. Najczęstszym błędem związanym z zabezpieczaniem powierzchni jest złe zamocowanie folii. Skutecznym rozwiązaniem jest przyklejenie folii do chronionej powierzchni za pomocą taśmy malarskiej. Należy upewnić się, że taśma wraz z folią została prawidłowo przyklejona.
TAŚMA MALARSKA
Taśma malarska jest niezbędna przy odcinaniu kilku kolorów na malowanej powierzchni. Dodatkowo możemy zastosować ją przy zabezpieczaniu powierzchni np. listew, drzwi, okien, gniazdek, przełączników oraz wąskich profili. Jeśli taśma, której używamy nie będzie odporna na promienie UV to możemy być pewni, że klej „zejdzie” z nośnika i zostanie na powierzchni, do której była przyklejona taśma. W ten sposób możemy uszkodzić ściany i oklejane przedmioty. Ważne jest, aby taśma nie miała zbyt mocnego kleju, gdyż uszkodzimy powierzchnie do której była przyklejona. Natomiast, jeżeli klej okaże się zbyt słaby to bardzo dużo czasu poświęcimy na ciągłe przyklejanie odpadającej taśmy. W celu uzyskania idealnej krawędzi odcięcia kolorów należy taśmę nakleić w około 30 cm odcinkach. Dłuższe odcinki mogą powodować naciąganie się taśmy i podciekanie farby. Po naklejeniu taśmy należy dodatkowo docisnąć jej krawędzie, gdyż jakakolwiek przestrzeń między taśmą a ścianą spowoduje wspomniane podciekanie farby. Po malowaniu, taśmę należy oderwać pod kątem 45 stopni, jeszcze przed wyschnięciem farby. Jeżeli nie zdążymy na czas usunąć taśmy, to podczas jej odrywania farba zacznie się podnosić. W takiej sytuacji należy użyć ostrego nożyka by ją odciąć wzdłuż krawędzi, a następnie delikatnie usunąć taśmę.