Jak dobrze zarządzać domową energią?

Listopad 2017

Rozdzielnice elektryczne i multimedialne spinają całość instalacji elektrycznej naszego domu oraz umożliwiają montaż wielu komponentów komunikacyjnych.

Nowoczesny budynek to skomplikowana, wielopoziomowa kompozycja. Każdy element ma tu znaczenie, a każdy detal wpływa na funkcjonowanie całości. Kluczowy wpływ na dziesiątki procesów teletechnicznych i elektrycznych zachodzących w obiekcie mają rozdzielnice

ELEKTRO-PLAST - rozdzielnia

ELASTYCZNOŚĆ I NIEZAWODNOŚĆ

W dostępnych na rynku rozdzielnicach wiodących firm zastosowano rozwiązania na miarę nie tylko aktualnych, ale i przyszłych wymagań inwestorów i instalatorów. Ważną cechą tych urządzeń jest elastyczność – możliwość modyfikacji oraz rozbudowy w przypadku modernizacji instalacji. Ewentualne zmiany wprowadzane w architekturę wnętrza rozdzielnicy nie wymagają wymiany urządzenia ani konieczności przeprowadzenia większego remontu. Uwagę zwraca przede wszystkim duża ilość wolnego miejsca na aparaty, które mogłyby być zamontowane na dalszym etapie inwestycji lub podczas eksploatacji budynku. Korzystnymi parametrami są małe rozmiary urządzenia, szczególnie głębokość.
Rozdzielnice wyróżniają się wytrzymałością na uderzenia na poziomie IK05 oraz stopniem ochrony IP30, są więc zabezpieczone przed czynnikami, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpłynąć na nieprawidłowe funkcjonowanie systemów.
Na prawidłową pracę instalacji pozwala również przejrzysty rysunek wnętrza szafy oraz zaawansowane rozwiązania montażowe. Projektanci bazowali tu na sprawdzonej i znanej użytkownikom konstrukcji bardzo płaskich rozdzielnic podtynkowych, która daje inwestorom duże możliwości aranżacji urządzenia we wnętrzu obiektu. Drzwi rozdzielnicy multimedialnej wystają jedynie 5 mm ponad linię ściany. Mimo niewielkich, kompaktowych rozmiarów urządzenia istnieje możliwość montażu w rozdzielnicy wielu komponentów, dlatego też urządzenie może z powodzeniem pełnić dwie role: umożliwiać rozdział energii elektrycznej oraz zapewniać optymalną transmisję danych.

ŁATWY MONTAŻ  

Zastosowane usprawnienia ułatwiają montaż rozdzielnicy. Do instalacji w ścianach pustych wystarczą kotwy tworzywowe, do murowanych zaś metalowe uchwyty. Na kołnierzu rozdzielnicy oraz na wysuwanych przepustach umieszczono wycięcia trasujące, służące do obrysowania otworu montażowego. Rozwiązania te zapewniają precyzję montażu oraz właściwe wypoziomowanie skrzynki. Obudowa została wyposażona w metalowe łączniki, pozwalające na umieszczenie kilku szaf obok siebie, np. multimedialnej i elektrycznej, z zachowaniem określonej przez przepisy odległości. Na przyspieszenie prac instalatorskich wpływa system szybkiego mocowania, w który wyposażono każdą z szyn TH. Aby wymontować zespół szyn z rozdzielnicy, wystarczy tylko jeden obrót wkrętaka. Uwagę zwraca również możliwość elastycznego uzbrojenia i okablowania urządzenia w wyniku połączenia szyn TH za pomocą pionowych poprzeczek w specjalne szelki. Co istotne, pod szynami TH pozostawiono wolny obszar roboczy o wysokości 10 mm, dzięki czemu operowanie w trudno dostępnych miejscach jest znacznie łatwiejsze. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom znacznie łatwiejsza jest organizacja przewodów we wnętrzu urządzenia. Są one przytrzymywane za pomocą opasek samozaciskowych, które ułatwiają zabudowanie w podstawie rozdzielnicy wręb w kształcie litery T. Z kolei przepust kablowy montowany jest na zatrzaski i przytrzymywany śrubami – monter musi więc jedynie zwolnić zatrzaski i wysunąć przepust z prowadnic, a po zabudowaniu aparatów i prowadzeniu przewodów ponownie wysunąć przepust i unieruchomić go śrubami.
Dobrze zaprojektowane rozdzielnice pozwalają na rozdział energii elektrycznej do poszczególnych segmentów mieszkania lub budynku, a przy tym stają się kompleksowym centrum sterowania domowymi multimediami. We wnętrzu urządzenia można zamontować wszystkie niezbędne aparaty.

ELEKTRO-PLAST - Rozdzielnica elektryczna 2x12

UPORZĄDKOWANE WNĘTRZE 

Montaż komponentów komunikacyjnych odbywa się na wygodnej płycie ażurowej oraz szynie nośnej. Projektanci rozdzielnicy – wychodząc naprzeciw wymaganiom i wyśrubowanym normom – umożliwili instalację 12-portowego patch panela, mocowanego na płycie montażowej za pomocą spinek. Uzupełnienie panela o etykiety opisowe umożliwia zachowanie przejrzystości i porządku wewnątrz rozdzielnicy, a jednocześnie ułatwia konfigurację i montaż gniazd sieci światłowodowej, komputerowej, telefonicznej, telewizji kablowej, systemu audio oraz alarmów. Patch panel krosowy pozwala na wygodny montaż poszczególnych komponentów, m.in. standardowych gniazd multimedialnych KEYSTONE m.in. typu F żeńskie (TV), RCA, światłowodowe SC, APC, LC duplex, USB, HDMI, RGB i BNC. Prosta instalacja odbywa się dzięki zaciskom N oraz PE zlokalizowanym w listwach mocowanych na zatrzaski do podstawy rozdzielnicy.

BEZPIECZEŃSTWO i TRWAŁOŚĆ 

Rozdzielnice multimedialne zapewniają maksymalną ergonomię użytkowania oraz bezpieczeństwo instalatora, serwisanta oraz użytkowników. Wnętrze skrzynki zwieńczone jest klamką o specjalnej konstrukcji zabezpieczającej przed przypadkowym otwarciem przez osoby nieuprawnione, np. dzieci. Klamkę można dodatkowo doposażyć w kluczyk, który wraz z systemem plombowania zapewnia maksymalną ochronę użytkownikom.
Rozdzielnicę zaprojektowano w taki sposób, że jej płaskie drzwi oraz rama wystają poza linię ściany jedynie 5 mm. Są ponadto wykonane ze stali ocynkowanej i lakierowane proszkowo, dzięki czemu przez lata zachowują niezmieniony wygląd.

Autor Marek Czachorowski
Autor Marek Czachorowski
Stanowisko – dyrektor ds. rozwoju i i marketingu w firmie ELEKTRO-PLAST
Poprzedni

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie i montażu przewodów elektrycznych?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie i montażu przewodów elektrycznych?
Następny
Jak zabezpieczyć dom przed intruzami?

Jak zabezpieczyć dom przed intruzami?