Inteligentne i automatyczne rozwiązania domowe są coraz częściej stosowane w domach jedno- i wielorodzinnych. Zwiększają komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwiają optymalizację pracy domowych urządzeń.
Inwestor już na etapie projektowania budynku powinien przewidzieć umieszczenie zintegrowanych instalacji sterujących różnorodnymi procesami. Niestety, często są to drogie instalacje, które trudno zaadaptować w istniejących już mieszkaniach. Pojawia się więc pytanie, co w sytuacji, kiedy posiadamy mieszkanie i zamierzamy je unowocześnić? Na szczęście, na rynku są już rozwiązania alternatywne takie jak sterowniki WiFi. Są one odpowiedzią na wciąż zwiększające się wymagania użytkowników w zakresie bezprzewodowej, zdalnej kontroli nad dowolnym urządzeniem elektrycznym, przy wykorzystaniu domowej sieci Internetu, chmury Amazon Web Services oraz aplikacji mobilnej.
KONTROLA POD RĘKĄ
Niektóre sterowniki wyposażone są w gniazdo mini-jack umożliwiające podłączenie przewodu z czujnikiem temperatury i wilgotności. Przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej urządzenie może mieć bardzo praktyczne zastosowanie. Wystarczy ustawić zakres pracy sterownika w aplikacji, a on – po osiągnięciu zdefiniowanych parametrów – automatycznie będzie zarządzał pracą podłączonego urządzenia, np. wentylatora czy nawilżacza powietrza. Innym przykładem może być sterownik z licznikiem energii, który pozwala wychwycić, które urządzenia działają nieekonomicznie. Każdemu zależy na niższych rachunkach i optymalizacji zużycia energii. Dzięki aplikacji umożliwiającej podgląd zużycia energii w ujęciu rzeczywistym, dziennym lub miesięcznym można wprowadzić plan oszczędzania i zredukować wydatki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób posiadających dwutaryfowy plan rozliczania energii elektrycznej – sterownik umożliwia m.in. włączenie pralki lub grzejnika w godzinach tańszej taryfy.
MULTISTEROWANIE
Sterowniki mogą być przypisane do jednego, konkretnego urządzenia elektrycznego: lampki, pralki itp., są też takie, które umożliwiają zarządzanie dwoma, a nawet czterema urządzeniami równolegle. W praktyce oznacza to, że bez ruszania się z kanapy można wyłączyć smartfonem lub tabletem główne światło w pomieszczeniu i równocześnie włączyć światło boczne, np. kinkiety, dzięki czemu zyskujemy idealny nastrój na romantyczny wieczór. Poza standardowymi funkcjami, sterowniki mają również własne, unikalne, a to na które się zdecydujemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb.
SZYBKI MONTAŻ
Instalacja sterowników jest bardzo prosta i obejdzie się bez brudnego i kłopotliwego remontu. W przeciwieństwie do drogiej automatyki budynkowej nad zastosowaniem, której należy myśleć na etapie projektowania domu czy mieszkania, sterowniki WiFi są w pełni autonomiczne i nie wymagają użycia centrali czy bramki będącej mózgiem całego systemu. Sterownik WiFi możemy zamontować przed urządzeniem lub listwą elektryczną, do której może być podłączonych kilka urządzeń. Należy tylko pamiętać, aby nie przekroczyć dopuszczalnego obciążenia prądowego. Sterowniki WiFi umożliwiają zdalne zarządzanie pracą urządzeń AGD i RTV, włączanie i wyłączanie oświetlenia lub regulowanie temperatury bez konieczności stosowania dodatkowych kontrolerów.
MOBILNA WYGODA
Niezależnie iloma sterownikami dysponujemy, nad wszystkim można zapanować dzięki jednej aplikacji mobilnej. Aplikacja jest sercem inteligentnego domu i umożliwia sterowanie wieloma urządzeniami równolegle. Zazwyczaj jest darmowa, można ją pobrać bezpośrednio z Google Play (użytkownicy Androida) lub App Store (użytkownicy iOS) i zainstalować na własnym smartfonie lub tablecie. Instalacja jest bardzo prosta i zajmuje wraz z konfiguracją kilka minut. Obsługa aplikacji jest łatwa i intuicyjna.
Podstawowe funkcje aplikacji pozwalają
m.in. na:
# manualne lub automatyczne sterowanie
urządzeniem lub grupą urządzeń,
#
grupowanie urządzeń,
#
ustawianie scen,
#
ustawianie włącznika czasowego,
#
ustawianie czasu pracy według harmonogramu,