FUNKCJONALNE SYSTEMY SPŁUKIWANIA dopasowane do łazienki

Październik 2023

Zabudowane systemy toaletowe to już niemal standard w aranżacji przestrzeni łazienkowych. Stelaże podtynkowe pozwalają zaoszczędzić miejsce w niewielkiej łazience oraz sprawiają, że wygląda ona schludnie i elegancko. W każdej łazience, dzięki systemom zabudowy uzyskuje się przestronną powierzchnię, którą można swobodnie zaaranżować. Stelaże podtynkowe zapewniają estetyczne ukrycie instalacji wodno- -kanalizacyjnej. 

ZALETY ZASTAWÓW STELAŻ PLUS MISKA ZAWIESZANA WC Z DESKĄ TOALETOWĄ

Stelaże podtynkowe mają za za-danie ukryć kłopotliwe elementy systemu wodno-kanalizacyjnego, pozwalając stworzyć wnętrze, które prezentuje się czysto i  estetycznie. Dzięki stelażom podtynkowym z przestrzeni łazienkowej znikają rury i części montażowe, na których zbierają się zanieczyszczenia. W  rezultacie, zabudowaną powierzchnię wokół sedesu, umywalki lub bidetu można w  łatwy sposób utrzymać w  nienagannej czystości. Co więcej, jednolita powierzchnia, którą uzyskuje się po instalacji stelaża podtynkowego daje możliwość szerokich działań aranżacyjnych i  dekoracyjnych. Istotną zaletą stelaży podtynkowych jest ich dostępność w komplecie z miską WC i  deską toaletową. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Otrzymuje się bowiem produkt, który składa się ze wszystkich koniecznych do funkcjonowania elementów. Dzięki temu ma się pewność, że stelaż podtynkowy będzie idealnie dopasowany do miski WC. Jest to najprostszy sposób, aby nie tracić czasu na szukanie pasujących do siebie elementów instalacji WC. Dostępne są także zastawy obejmujące miskę, deskę i  przycisk spłukujący. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim sprawia, że elementy wyposażenia idealnie pasują do siebie pod kątem technicznym jak również kształtu, stylu i koloru.

JAK HARMONIJNIE DOPASOWAĆ CERAMIKĘ W ŁAZIENCE?

Łazienka jest pomieszczeniem, w  którym użyteczność musi iść w  parze z  walorami estetycznymi. Aby stworzyć spójne wnętrze dobrze jest przemyśleć i zaprojektować przestrzeń, która najbardziej odpowiada indywidualnym preferencjom i  upodobaniom. Pomieszczenie powinno mieć motyw przewodni, do które-go dobierze się elementy ceramiki, meble, dekoracje oraz kolory i  fakturę ścian. W  nowoczesnych łazienkach dobrze prezentuje się cerami-ka o  geometrycznych kształtach. W  stylach klasycznych, glamour lub prowansalskim i  vinted można zdecydować się na wprowadzenie kształtów zaokrąglonych i  falujących. Warto skorzystać z elementów wyposażenia łazienki dostępnych w  jednej z  kolekcji np. z  umywalki, miski WC, bidetu i mebli.

STELAŻ W WERSJI MECHANICZ􀀀 NEJ I PNEUMATYCZNEJ 

Wybierając rodzaj stelaża podtynkowego należy podjąć decyzję odnośnie typu spłukiwania Mechaniczny system spłukiwania uruchamiany jest poprzez wprawienie w  ruch dźwig-ni. Po naciśnięciu guzika dźwignia podnosi się do góry i  uwalnia zebraną w  zbiorniku wodę. Jednak, coraz większym powodzeniem cieszą się stelaże z  pneumatycznym sposobem spłukiwania. Ich ogromną zaletą jest bardzo cicha praca, dzięki czemu korzystanie z  toalety staje się bardziej komfortowe. Spłukiwanie wody uruchamiane jest przez działanie sprężonego powietrza, które po naciśnięciu przycisku wtłaczane jest do zaworu spustowego. Stelaże pod-tynkowe mechaniczne i  pneumatyczne oferowane są w uniwersalnym rozmiarze o szerokości 50 i wysokości 116,5–136,5 cm. Na rynku dostępne są także węższe stelaże – szerokość 41 cm, które idealnie sprawdzą się w  łazienkach o  niewielkich rozmiarach lub niestandardowym kształcie.
Stelaże wykonane są z wysokiej jakości materiałów i z dbałością o  każdy szczegół. W  zabudowie podtynkowej niezwykle ważne jest zapewnienie niezawodności całego systemu. W stelażach zamontowane są między innymi szczelne i  wytrzymałe jedno-częściowe zbiorniki, które wytwarzane są metodą rozdmuchu. Ponadto w  obu wersjach zadbano o  szereg funkcjonalnych udogodnień, które wpływają na łatwość montażu i  wygodę użytkowania.
Stelaże mają dwupunktowy system doprowadzania wody, dzięki czemu w trakcie montażu zdecydowanie łatwiej jest go połączyć z instalacją hydrauliczną. Kolejnym znacznym wsparciem pod-czas instalacji jest obniżenie zbiorni-ka na wodę i  pozostawienia kilkucentymetrowej przestrzeni między nim a  górną ramą – dzięki temu można łatwo prowadzić konieczne w  tym obszarze prace montażowe. Funkcjonalny i  nowoczesny stelaż podtynkowy powinien odznaczać się rozwiązaniami pozwalającymi na optymalizowanie zużycia wody. Dlatego stelaże powinny mieć mechanizmy regulujące ilość wykorzystywanej do spłukiwania wody. 

Przycisk spłukujący jest jednym z dwóch elementów, obok miski, który jest widoczny na zewnątrz. Dobrze, aby przycisk był odpowiednio do-brany do wystroju łazienki i  spełniał nie tylko funkcję użytkową, ale także ozdobną. Zazwyczaj w stelażach przyciski montowane są z przodu zbiorni-ka, ale też dostępne są modele gdzie przycisk można zamontować od góry. Istotnym udogodnieniem dostępnym w stelażach jest koszyczek na kostki odświeżające. Pozwala on łatwo utrzymać czystość miski WC. Koszyczek jest skuteczny i dyskretny, a  w  celu aplikacji kostek wystarczy zdjąć panel przycisku i  umieścić detergent wewnątrz zbiornika.

ŁATWY I INTUICYJNY MONTAŻ 

Rozwiązania zastosowane w  stelażach sprawiają, że ich instalacja prze-biega intuicyjnie i nie zajmuje dużo czasu.

  1. Przed przystąpieniem do prac na-leży dokładnie sprawdzić wszystkie wymiary i upewnić się, że stelaż będzie pasował rozmiarami.
  2. Następnie trzeba dopasować kolano odpływowe oraz wysokość nóżek. Stelaż posiada udogodnienia, które pozwalają na perfekcyjne dostosowanie wszystkich elementów. Kolano ma cztero-stopniowy system regulacji głębokości, a obrotowe stopy pozwala-ją wybrać najbardziej dogodną pozycję nóżki. Warto wspomnieć również o zainstalowanych w sto-pach hamulcach, dzięki którym stelaż nie opada podczas montażu i prace może wykonywać nawet 1 osoba.
  3. Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów w wyznaczonych miejscach i  zamontowanie stelaża za pomocą dołączonych do zestawu śrub. Przed ostatecznym dokręceniem stelaża należy dokonać pomiaru poziomicą, zarówno w pionie, jak i w poziomie.
  4. Następnie można przystąpić do podłączenia dopływu wody do zbiornika. Po zabezpieczeniu wszystkich elementów i zainstalowaniu uszczelek następuje zabudowa płytą karton-gips lub meblową. Dalsze prace obejmują montaż miski oraz przycisku do spłukiwania wody.

BŁĘDY POPEŁNIANE PRZY  WYBORZE I MONTAŻU STELAŻY PODTYNKOWYCH

Stelaże podtynkowe są coraz częściej wybieraną opcją, pozwalającą stworzyć ładne i estetycznie wykończone wnętrza.

  1. Niestety jednym z najczęściej popełnianych błędów przez inwestorów już podczas wybierania stelaża, jest decydowanie się na produkty o niskiej jakości. Przed zakupem zawsze warto zrobić rozeznanie wśród dostępnych marek i  wybrać tę, która charakteryzuje się solidnością, ma duże doświadczenie i posiada dobre opinie. 
  2. Kolejne błędy popełniane są na etapie montażu. Niektóre z nich mogą niestety skutkować de-montażem całego systemu, dlatego dobrze jest zapoznać się  z instrukcją montażu, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Należy pamiętać o  wybraniu płyt gipsowo-kartonowych o  odpowiedniej grubości, dokładnym przymocowaniu stelaża do ściany i starannym połączeniu wszystkich elementów hydraulicznych. 
  3. Jednym z  niedopatrzeń, które może przyczynić się do powstawania wycieków jest niedokładne zainstalowanie uszczelek.
  4. Niepoprawne zmierzenie wysokości do zamontowania miski WC. Niestety, już po zakończeniu instalacji może się okazać, że jest ona zawieszona za wysoko lub za nisko.
  5. Zły dobór wizualny miski zawieszanej lub przycisków.

Autor Marlena Zagajewska
Autor Marlena Zagajewska
Stanowisko Brand Manager w firmie CERSANIT
Poprzedni

KLUCZOWE ZASADY przy montażu odpływów łazienkowych

KLUCZOWE ZASADY przy montażu odpływów łazienkowych
Następny
ZASADY MONTAŻU płytek ceramicznych na ogrzewaniu podłogowym

ZASADY MONTAŻU płytek ceramicznych na ogrzewaniu podłogowym