Jak zadbać o kostkę brukową?

Wrzesień 2019

Pielęgnacja, przy użyciu specjalistycznych preparatów, zabezpieczy kostkę brukową wokół domu i w ogrodzie przed destrukcyjnym działaniem czynników atmosferycznych i przedłuży jej żywotność.

ONDULINE

Jedną z ważniejszych prac podczas zagospodarowania terenu wokół domu jest ułożenie kostki brukowej i jej impregnacja. Rynek oferuje inwestorom wyroby producentów krajowych, jak i zagranicznych o zróżnicowanych właściwościach, a co za tym idzie, także cenach. Produkty fabrycznie zaimpregnowane są zazwyczaj drogie, stąd większość producentów proponuje kostkę bez ochrony. Taka kostka przez pewien czas wygląda bardzo dobrze, jednak w wyniku codziennej eksploatacji oraz wpływu czynników atmosferycznych szybko traci na jakości i wyglądzie. Kolor staje się jaśniejszy, kostka się brudzi, powstają na niej plamy, pojawiają się chemiczne naloty i organiczne wykwity. Dlatego też, aby zapobiec degradacji, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu nowej kostki lub też jej oczyszczeniu i impregnacji w przypadku, gdy kostka jest już eksploatowana.

NA PLAMY I WYKWITY

Najlepszym rozwiązaniem, skutecznym w przypadkach już istniejących zabrudzeń na kostce, jest jej wyczyszczenie i zabezpieczenie. W tym celu najlepiej jest użyć specjalistycznego środka do czyszczenia i odświeżania kostki brukowej o natychmiastowym działaniu. Usuwa on uporczywe zabrudzenia, białe wykwity i przywraca jej estetyczny wygląd. Dodatkowo, odświeża i ożywia kolor kostki. Jest prosty w użyciu. Czyścik ten jest przeznaczony zarówno do kostki brukowej, fug cementowych, jak i innych naturalnych i barwionych elementów betonowych. Jest skuteczny wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, a do tego prosty w użyciu.

ONDULINE

CZYSZCZENIE KOSTKI

Preparat nanosimy na czyszczone powierzchnie za pomocą pędzla, wałka lub natrysku, pozostawiając na około 2-3 minuty, nie dopuszczając do wyschnięcia. Po oczyszczeniu szczotką, powierzchnię należy dokładnie spłukać wodą. Po wyschnięciu zaleca się zabezpieczenie kostki brukowej impregnatem. W przypadku usuwania plam olejowych i innych uporczywych zabrudzeń bardzo skuteczny jest specjalistyczny zmywacz plam olejowych. Z zaplamionej powierzchni zmiatamy szczotką piach i inne ruchome zabrudzenia. Ponieważ zmywacz jest alkalicznym produktem dwufazowym, przed rozpoczęciem prac należy wstrząsnąć butelką w celu połączenia obydwu warstw. Potem polewamy preparatem zabrudzoną powierzchnię, pozostawiając go na 2–3 minuty, nie dopuszczając do wyschnięcia. Następnie szorujemy i obficie spłukujemy wodą. Jeśli jednokrotna aplikacja nie wystarczy, czynność należy powtórzyć.

TRWAŁA OCHRONA

Dobór odpowiednich preparatów zapewnia możliwość uzyskania różnych końcowych efektów impregnacji, na przykład efektu matowego w naturalnym kolorze kostki. W przypadku efektu tzw. mokrej kostki impregnat uwydatnia głębię koloru kamienia, dając – poprzez intensywność i wyrazistość barwy – wrażenie kostki po deszczu. Skład obydwu impregnatów jest na bazie wody, efekt „mokrej kostki” dostępny jest również w wersji rozpuszczalnikowej. Ma on wówczas mocniejszy i trwalszy efekt.
Impregnaty do kostki brukowej będące roztworami silanu i siloksanu w rozpuszczalniku organicznym trwale chronią przed wpływem warunków atmosferycznych zarówno nowe, jak i stare produkty betonowe, zabezpieczają je przed wnikaniem wilgoci w podłoże, ograniczając rozwój glonów i porostów. Wytwarzają trwałą, wysokoodporną warstwę, ograniczają powstawanie wykwitów solnych na zabezpieczonych powierzchniach.

IMPREGNACJA KOSTKI

Podłoże powinno być czyste, suche, dobrze odtłuszczone i stabilne. Preparat nanosimy przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku. Zalecane jest wykonanie dwukrotnego malowania w krótkich odstępach czasu. Temperatura nakładania impregnatu powinna mieścić się w granicach od +5 do +30°C. Do momentu wyschnięcia należy chronić impregnowane powierzchnie przed opadami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.
Kostka brukowa powinna leżeć na powierzchni około pół roku przed jej impregnacją. Przed przystąpieniem do prac należy przeprowadzić testy sprawdzające działanie preparatu na podłoże, jego chłonność oraz reakcje chemiczne.

ONDULINE
ONDULINE

Dlatego przed rozpoczęciem właściwego oczyszczania i impregnacji dużych powierzchni należy wykonać próbę na małej, nieeksponowanej części kostki. Skuteczność takiego działania możemy ocenić dopiero po 24 godzinach. Nie należy zostawiać czyścika ani zmywacza na kostce na dłużej niż kilkanaście minut. Ważne jest, aby po oczyszczeniu powierzchnię obficie spłukać wodą.

Stosując czyściki oraz impregnaty do kostki brukowej należy pamiętać o:
+ zachowaniu ogólnych zasad bezpieczeństwa, zgodnie z kartą charakterystyki produktu,
+ chronić preparaty przed dziećmi,
+ zamknięte pomieszczenia dobrze wentylować,
+ używać rękawic ochronnych, odpornych na działanie chemikaliów oraz odzieży ochronnej,
+ unikać kontaktu ze skórą i oczami,
+ unikać wdychania oparów produktu,
+ zachować ostrożność podobnie, jak przy pracach z rozpuszczalnikami palnymi.

Autor Paweł Streich
Autor Paweł Streich
Stanowisko – kierownik ds. rozwoju rynku w firmie ONDULINE
Poprzedni

Jakie wybrać nowoczesne nawierzchnie brukowe?

Jakie wybrać nowoczesne nawierzchnie brukowe?
Następny
MAKROWŁÓKNA POLIMEROWE - jako alternatywa dla siatek zbrojeniowych i włókna stalowego

MAKROWŁÓKNA POLIMEROWE - jako alternatywa dla siatek zbrojeniowych i włókna stalowego