Jakie wybrać ogrodzenie wokół posesji?

Wrzesień 2019

Ogrodzenie wokół naszej posesji pełni niezwykle ważną rolę praktyczną oraz dekoracyjną. Chroni przed niepożądanymi gośćmi, zapewnia prywatność, daje poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie służy jako ozdoba otoczenia oraz jest wizytówką domu.

Ogrodzenia - Polbram
Ogrodzenia - Polbram

Ważną kwestią jest właściwy wybór ogrodzenia, który będzie pasował do stylu budownictwa domu oraz całej posesji. Zanim zdecydujemy się na zakup należy przeanalizować dostępne produkty oraz okres ich gwarancji. Dzięki temu ogrodzenie będzie służyło przez długi czas.

RODZAJE OGRODZEŃ

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ogrodzeń. Wybór ich wzoru zależy od wielu czynników takich jak np. typ domu, rodzaj elewacji czy miejsce zamieszkania.
Ogrodzenia nowoczesne – charakteryzują się prostymi kształtami i minimalizmem. Pozbawione są zdobień czy łuków. Obecnie często występują w modnych odcieniach szarości, co nadaje im uroku oraz elegancji. Pasują do modernistycznych trendów panujących w budownictwie, gdzie panuje zasada ,,mniej znaczy więcej”.
Ogrodzenia klasyczne – są bogato zdobione i odzwierciedlają tradycyjne wzornictwo. Pasują do większości typów zabudowy. Występują w różnorodnych formach oraz kolorach. Wraz z ogrodem tworzą spójną całość i nadają posesji przyjazny charakter. Polecane do domów w stylu klasycznym i dla osób ceniących tradycyjne wzory.
Ogrodzenia panelowe (tzw. przemysłowe) – składają się z cienkich prętów. Mogą być płaskie (2D) lub profilowane (3D) z widocznymi przetłoczeniami. Występują w różnych wysokościach (od 1,20 m do 1,70 m) oraz kolorach (ocynk, RAL 6005 – zielony, RAL 7016 - antracyt). Są stosunkowo tanie, lekkie i delikatne, ale wokół posesji? Ogrodzenie wokół naszej posesji pełni niezwykle ważną rolę praktyczną oraz dekoracyjną. Chroni przed niepożądanymi gośćmi, zapewnia prywatność, daje poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie służy jako ozdoba otoczenia oraz jest wizytówką domu. jednocześnie stabilne. Często stosowane jako ogrodzenia osiedli, wspólnot mieszkaniowych czy obiektów sportowych. 
Bramy
– występują również w stylu klasycznym lub nowoczesnym. Dostępne są również bramy panelowe. Do wyboru mamy dwa warianty: bramy przesuwne lub dwuskrzydłowe, do których można zamontować napęd automatyczny. Na rynku dostępne są kompletne systemy ogrodzeniowe, w skład których wchodzą: przęsła, furtki i bramy. Myśląc o osobach, które chcą samodzielnie zamontować ogrodzenie, producent zapewnia zestaw kompatybilnych akcesoriów niezbędnych do jego montażu.

CZY WARTO MONTOWAĆ NAPĘD DO BRAMY?

Bramy wjazdowe wyposażone w napędy stają się standardem. Bez względu na to czy są to bramy skrzydłowe czy przesuwne. Jest to przede wszystkim wygodniejsze i bezpieczniejsze – otwieramy bramę nie wychodząc z samochodu. Dodatkowo, jeśli zaopatrzymy ją w komplet fotokomórek, nie będzie ryzyka, że zamykające się skrzydło uderzy w nasze auto lub coś przytnie. Kupując automatykę musimy dobrać ją tak, aby mieć pewność, że jej moc i siłowniki będą spełniały swoje zadanie. Takie rozwiązanie to z pewnością dobra inwestycja, przede wszystkim ułatwiająca codzienne czynności, ale również poprawiająca komfort użytkowania.

Technologia Duplex

OCHRONA PRZED KOROZJĄ

Kupując ogrodzenie, bramę, furtkę, przęsła należy sprawdzić jak są one zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Powinniśmy wybierać te, które gwarantują kilkuletnią ochronę przed korozją bez konieczności naszej ingerencji. Najczęściej stosowaną metodą zabezpieczenia przed korozją, obecnie najpowszechniejszą, jest tak zwana metodą duplex. Polega ona, w pierwszej kolejności, na cynkowaniu ogniowym poszczególnych elementów ogrodzenia. Jest to proces nakładania mechanicznie wytrzymałej powłoki cynku na stal. Po takim zabiegu produkty są bardziej odporne na tarcia i uderzenia oraz zabezpieczone są na całej powierzchni. Kolejnym etapem jest malowanie proszkowe. Dzięki nałożonej powłoce elementy są pięknie wykończone i co najważniejsze, zabezpieczone przed korozją. Dopiero po takim zabiegu mamy pewność, że ogrodzenie będzie służyło przez lata.

Ogrodzenia - Polbram

JAK ROZPOZNAĆ KIERUNEK FURTEK I BRAM?

Warto wiedzieć jak odróżniać kierunki tych elementów. Nie jest to trudne (choć wiele osób ma z tym problem w trakcie zakupu), a jednak bardzo pomocne przy wyborze odpowiednich ogrodzeń. W przypadku furtki należy spojrzeć na nią od strony ulicy. Jeśli słupek z zawiasami znajduje się po prawej stronie (tym samym otwiera się ona na prawo w stronę posesji) wtedy mówimy o furtce prawej. Analogicznie ma się sprawa w przypadku furtki lewej.
Łatwiej jest kiedy do czynienia mamy z bramą przesuwną. Również musimy spojrzeć na nią od strony ulicy i jeśli przesuwamy ją w celu otwarcia w prawą stronę to znaczy, że jest to brama prawa. Jeśli w lewo to lewa.

ASPEKTY PRAWNE

Budowa ogrodzeń nie wymaga specjalnego pozwolenia. Obowiązkiem jest jednak zgłosić zamiar stawiania ogrodzenia od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m.
Takie zgłoszenie powinno zawierać rodzaj, zakres, sposób oraz termin rozpoczęcia robót i należy dostarczyć je co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia budowy.
Ogrodzenia nie mogą stanowić zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Należy pamiętać aby nie umieszczać na nich niebezpiecznych zakończeń jak np. ostre groty czy drut kolczasty kiedy mają poniżej 1,8 m. Furtki i bramy powinny otwierać się do wewnątrz i powinny być pozbawione progów, które utrudniają wjazd osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich. Minimalna szerokość furtki wynosi 0,90 m, a bramy 2,40 m. Przed montażem ogrodzenia należy sprawdzić czy nie będzie ono przekraczać linii granicznych posesji oraz czy nie będzie zakłócało korzystania z sąsiednich nieruchomości.

Ogrodzenia - Polbram

INSTRUKCJA MONTAŻU BRAMY DWUSKRZYDŁOWEJ BEZ AUTOMATU ORAZ FURTKI

1. Wyznaczyć położenie bramy i furtki w terenie.
2. Zrobić wykopy na fundamenty pod słupki bramy i słupki furtki na zadaną głębokość.
3. Wykonać szalunki pod ławę fundamentową i słupki.
4. Wykonać zbrojenie wg pkt.5, umieścić deskowania.
5. W fundamenty słupowe włożyć zbrojenie wykonane z 4 prętów zbrojonych ø12 mm o długości 110 cm, powiązanych strzemionami z pręta gładkiego ø6 mm o wymiarach 30 x 30 cm rozłożonymi co 15 cm. W ławę fundamentową łączącą słupy zastosować zbrojenie wykonane z pręta żebrowanego ø12 mm w ilości 4 szt. (długość zależna od szerokości bramy), powiązane strzemionami wykonanymi z pręta gładkiego ø6 mm (o wymiarze 20 x 30 cm) o rozstawie 25 cm.
6. Bramę w pozycji poziomej należy złożyć łącznie ze słupkami zachowując liniowość położenia wszystkich elementów.
7. Tak złożoną bramę należy ustabilizować przy pomocy elementów drewnianych lub innych (np.: deski, kantówki, profile).
8. Złożony element umieścić w miejscu wbudowania z zachowaniem pionowości i ponownie sprawdzić położenie wszystkich części składowych oraz zabezpieczyć przed przechyleniem lub wywróceniem.
9. Położenie wysokościowe należy ustabilizować poprzez oparcie sworznia przy słupku na elemencie wsporczym.
10. Wykonać betonowe ławy fundamentowe oraz cokoły na słupki.
11. Wylać betonowanie słupów. Zalecana klasa betonu B25-C30 
12. Wykonać deskowanie oraz betonowanie elementów uzupełniających między słupkami, pamiętając o umieszczeniu elementów blokowania bram: zamknięcie dolne bramy, blokada bramy, zamknięcie górne bramy.
13. Zalecany jest montaż odboju do bram w celu zabezpieczenia zawiasów przed ich uszkodzeniem.

Ogrodzenia - Polbram

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY MONTAŻOWE 

+ zbyt słaby fundament pod ogrodzenie, 
+ brak zachowanych luzów montażowych, 
+ nie sprawdzenie ogrodzenia ,,na sucho” przed zabetonowaniem czy wszystko pasuje, 
+ montaż poszczególnych elementów ogrodzenia na różnych wysokościach.

Autor Aneta Rusinek
Autor Aneta Rusinek
Stanowisko – kierownik działu marketingu w firmie POLBRAM Steel Group
Poprzedni

Jak wybrać i dobrze wykonać ogrodzenie?

Jak wybrać i dobrze wykonać ogrodzenie?
Następny
Czym i jak odnowić metalowe ogrodzenie?

Czym i jak odnowić metalowe ogrodzenie?