Wykończenia ścian elewacyjnych w oparciu o nowo czesn etech nologie montażu okładzin z betonu, znakomicie wpisująsię w aktualne kierunki w architekturze i są szerokostosowane w przestrzeni publicznej i prywatnej.
Płyty betonowe są materiałem formowanym z naturalnych surowców, takich jak kruszywa, piaski i cementy. Dzięki temu każdy element ma unikalny charakter, a różnice w strukturze powierzchni, odcieniach poszczególnych elementów są zjawiskiem dopuszczalnym, wręcz pożądanym. Zazwyczaj płyta ma strukturę gładką z minimalną ilością porów lub strukturę trawertynu z nieregularnymi rakami i wżerami powietrza ułożonymi w sposób nieregularny. Płyty elewacyjne występują głównie w odcieniach szarości, ale dostępne są również okładziny, zazwyczaj na zamówienie, w innej kolorystyce.
LEKKOŚĆ I WYTRZYMAŁOŚĆ
Jedną z pożądanych cech dobrej płyty elewacyjnej powinna być jej grubość i, co się z tym wiąże lekkość, a jednocześnie wytrzymałość i łatwość w montażu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na płyty produkowane w systemie GRC (Glass-Fiber Reinforced Concrete). Jest to beton zbrojony włóknami szklanymi uzyskiwany metodą natryskową i wylewaną. Metoda natryskowa z dodatkiem włókna szklanego, umożliwia wytwarzanie cienkościennych (4–12 mm) elementów zarówno płaskich, profilowanych (wygiętych), jak i dowolnie ukształtowanych w przestrzeni 3-D, wielkogabarytowych elementów elewacyjnych. Drugi sposób – metoda wylewana – stosowana jest przede wszystkim przy płaskich elementach. Naturalna betonowa płyta GRC jest materiałem, który daje się swobodnie obrabiać, nie stanowiąc problemów wykonawczych. Płyty składowane są na paletach. Przy ich standardowych rozmiarach (120 x 60, 60 x 60, 30 x 60) nie wymagane są inne, niż standardowe środki transportu. Zarówno podczas transportu, jak i składowania, płyty nie mogą leżeć bezpośrednio jedna na drugiej. Powinny być rozdzielone tzw. przekładkami z desek lub plastiku.
MONTAŻ PŁYT
Zastosowanie płyt betonowych w systemach
ociepleń wymaga mocowania
do stabilnej, sztywnej powierzchni.
Cały system powinien być
wykonany szczególnie mocno, gdyż to
on będzie przenosił dodatkowe obciążenia,
jakimi są betonowe okładziny.
Stosuje się dwa typy montażu elewacyjnych
płyt betonowych:
+ widoczny – przy użyciu
systemu kotwiącego:
za pomocą nitów
i wkrętów wprowadzanych
bezpośrednio
do ściany bądź rusztu
aluminiowego lub ze
stali nierdzewnej, mocowanego
do ściany,
+ niewidoczny –
z wykorzystaniem
kleju poliuretanowego,
dyspersyjnego. System
ten przeznaczony jest
do montowania płyt na
niewielkich powierzchniach.
Coraz częściej wykonuje się elewacje metodą wentylowaną. Podstawą ocieplenia ścian w tej technologii jest wełna mineralna o pożądanej grubości. Aluminiowy stelaż nośny stosowany jest jako podkonstrukcja, np. pod cienkościenne płyty GRC. Ciężkie oraz wielkogabarytowe prefabrykaty betonowe wieszane są w systemie elewacji wentylowanej na specjalnie dobranych kotwach wykonanych ze stali nierdzewnej. W projekcie elewacji zaznaczone są miejsca, w których kotwy należy zatopić w prefabrykatach betonowych oraz szczegółowe rozmieszczenie całej konstrukcji na ścianie budynku. Planując takie rozwiązanie warto skontaktować się z fachowymi doradcami, którzy dobiorą odpowiednią konstrukcję, jej wielkość i parametry. Wielu producentów oferuje inwestorom także pomoc w zaprojektowaniu takiego mocowania.