Izolacja poddaszy i miejsc trudno dostępnych

Producent: ROCKWOOL
Lipiec 2022

Właściwe ocieplenie poddasza jest istotne niezależnie od tego, czy ostatnia kondygnacja budynku będzie użytkowana. Przy niewystarczającym ociepleniu tą drogą może uciekać nawet do 1/3 energii cieplnej. Nie bez powodu więc mówi się, że najwięcej ciepła ucieka z domu przez dach.

Tradycyjnie do ocieplania poddaszy była i nadal jest wykorzystywana wełna mineralna w płytach lub rolkach mocowana w warstwach. Jednak w ciągu ostatnich lat coraz większą popularność zyskują nowoczesne metody takie jak: nadmuch materiałów izolacyjnych. Zarówno system jak i materiał mają szereg zalet, wśród których warto wymienić oszczędność czasu aplikacji, co znacznie przyspiesza budowę, a co za tym idzie, obniża nakład finansowy jej wykonania. Co najważniejsze, nie odbywa się to kosztem jakości.

ROCKWOOL - izolacje cieplne poddaszy

CZYM JEST NADMUCH?

Nadmuch izolacji polega wdmuchiwaniu pod ciśnieniem materiałów izolacyjnych w luźnej postaci. Metoda może być zastosowana w budynkach zarówno z dachem skośnym, jak i stropodachem wentylowanym. Nadaje się do izolacji stropów, stropodachów, skosów poddaszy, ścianek działowych czy ścian elewacyjnych. Równie często jest używana do ocieplania i modernizacji konstrukcji szkieletowych.
Do wykonania ocieplenia tą metodą, w odróżnieniu od tradycyjnych technik, potrzebna jest maszyna, za pomocą której wprowadza się materiał do przestrzeni, które mają być zaizolowane - dzięki temu materiał dostaje się nawet w trudno dostępne miejsca.
GRANROCK SUPER j
est doskonałym materiałem do ocieplenia poddasza zarówno w starym, jak i w nowym domu.

ROCKWOOL - izolacje cieplne poddaszy

Granulat z wełny skalnej ROCKWOOL:
+
pozwala ocieplić poddasze wysokiej jakości naturalnym materiałem izolacyjnym już w 1 dzień, bez względu na porę roku i temperaturę,
+ możliwość wykonania termomodernizacji poddasza bez demontażu istniejącej zabudowy,
+ GRANROCK SUPER jest produktem niepalnym, o klasie reakcji na ogień A1. Oznacza to, że jest zaliczany do najbezpieczniejszych materiałów izolacyjnych, znacząco zwiększających bezpieczeństwo pożarowe poddasza i całego domu,
+ produkt wykonany jest z naturalnych składników i nie zawiera substancji szkodliwych. GRANROCK SUPER nie pęka (jest materiałem sypkim) i nie doprowadza do biokorozji konstrukcji dachu,
+ produkt jest hydrofobizowany, czyli jest zabezpieczony przed działaniem wody,
+ GRANROCK SUPER nie wymaga przerwy technologicznej po montażu, a zaizolowane pomieszczenie może być użytkowane od razu po aplikacji granulatu, miejsce aplikacji wystarczy odkurzyć lub pozamiatać,
+ kompletne rozwiązanie GRANROCK SUPER + system ROCKTECT zapewnia prawidłową migrację pary wodnej zimą i latem,
+ jest oferowany w trzech gęstościach, dzięki czemu można nim ocieplać dachy i ściany. Do izolowania poziomych przestrzeni poddaszy nieużytkowych, stropodachów wentylowanych stosuje się granulat o gęstości 30 i 45 kg/m3, a do skośnych przestrzeni poddaszy użytkowych, ścian trójwarstwowych oraz ścian o konstrukcji szkieletowej o gęstości 60 kg/m3.

Nadmuch izolacji najlepiej rozpoczynać od skrajnych punktów budynku, np. naroży. Nadmuch izolacji
Nadmuch izolacji najlepiej rozpoczynać od skrajnych punktów budynku, np. naroży. Nadmuch izolacji
Nadmuch izolacji z granulatu skalnego GRANROCK SUPER.
Nadmuch izolacji z granulatu skalnego GRANROCK SUPER.
Izolowanie murłaty przy pomocy lancy przedłużającej, ułatwiającej dostęp do trudno dostępnych miejsc.
Izolowanie murłaty przy pomocy lancy przedłużającej, ułatwiającej dostęp do trudno dostępnych miejsc.
Przy wykonywaniu nadmuchu na dachach wiązarowych wykorzystuje się wcześniej przygotowane podesty umożliwiające poruszanie się po przestrzeni poddasza i aplikację granulatu.
Przy wykonywaniu nadmuchu na dachach wiązarowych wykorzystuje się wcześniej przygotowane podesty umożliwiające poruszanie się po przestrzeni poddasza i aplikację granulatu.

SKOS

1. Nadmuch granulatu skalnego GRANROCK SUPER na folię ROCKTECT Intello Climate Plus
Nadmuch izolacji z granulatu skalnego GRANROCK SUPER można wykonać zarówno na uprzednio przygotowany sufit z płyt gipsowo-kartonowych, jak i na folię ROCKTECT Intello Climate Plus. W przypadku nasypu izolacji na folię należy pamiętać, że nie można stosować zamiennie zwykłych folii budowlanych, bowiem nie spełniają one wymagań pod względem właściwości mechanicznych. Niedopuszczalne jest zatem stosowanie zwykłej folii PE. Nadmuch izolacji bezpośrednio na folię ROCKTECT Intello Climate Plus pozwala na montaż sufitu z płyt gipsowo-kartonowych poniżej folii i podkonstrukcji z łat budowlanych. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość wykorzystania powstałej pustki instalacyjnej do rozprowadzenia instalacji elektrycznej czy przewodów rekuperacji, bez konieczności przecinania folii.
2. Montaż folii ROCKTECT Intello Climate Plus
Montaż folii najlepiej zacząć od narożnika pomieszczenia. W pierwszej kolejności mocuje się pierwszy arkusz na całej długości pomieszczenia, pozostawiając z każdej strony nadmiar około 20 cm, który wywija się na ściany. W późniejszym etapie zakład ten będzie przymocowany za pomocą łaty. Montując folię należy również pamiętać o jej mocnym naciągnięciu, co pozwoli uniknąć powstawania wybrzuszeń. Folię wstępnie mocuje się za pomocą zszywek, rozmieszczonych średnio co 10 cm. Należy zwrócić uwagę na mocowanie każdego kolejnego arkusza folii z zakładem, zgodnie z oznaczeniem wydrukowanym na folii.

ROCKWOOL - izolacje cieplne poddaszy

3. Uszczelnienie połączeń folii taśmą ROCKTECT Twinline
Gdy folia jest już wstępnie zamontowana w całym pomieszczeniu, można przystąpić do kolejnego etapu, tj. wykonania uszczelnień połączeń arkuszy folii za pomocą taśmy ROCKTECT Twinline. Uszczelnienie wykonuje się w miejscu połączenia dwóch arkuszy folii. Należy pamiętać o tym, że taśma ROCKTECT Twinline jest bardzo mocna, więc klejenie należy wykonać dokładnie. Bardzo mocny klej utrudnia jej odrywanie, co może również prowadzić do uszkodzenia folii.
4. Montaż podkonstrukcji z łat budowlanych
Gdy folia jest uszczelniona na całości pomieszczenia, można przystąpić do wykonania podkonstrukcji z łat budowlanych. Taki zabieg wykonuje się z kilku względów. Przede wszystkim łaty będą podtrzymywały folię, na której spoczywać będzie cały ciężar ocieplenia. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż w przypadku obniżenia sufitu w naturalny sposób powstaje pustka instalacyjna, w której można rozprowadzić np. przewody pod punkty oświetleniowe. Wówczas będą one usytuowane niezależne, tzn. nie będą osadzone w wełnie. Dodatkowo aktywna folia ROCKTECT Intello Climate Plus będzie wpływać na poprawę mikroklimatu pomieszczeń. Łaty montuje się prostopadle do dolnego pasa wiązarów, belek stropowych dedykowanymi wkrętami do drewna, np. 4,2 x 70. Można również użyć gwoździarek gazowych lub pneumatycznych z gwoździami pierścieniowymi. Dodatkowo należy zamontować łaty obwodowo albo do dolnego pasa wiązara lub do muru.

Prawidłowe wykonanie nadmuchu izolacji poziomej przestrzeni poddasza nieużytkowego.
Prawidłowe wykonanie nadmuchu izolacji poziomej przestrzeni poddasza nieużytkowego.

OCIEPLENIE PODDASZA NIEUŻYTKOWEGO

Nadmuch izolacji z wełny skalnej GRANROCK SUPER
Przed rozpoczęciem nadmuchu wskazane jest zaznaczenie nad izolacją umiejscowienia instalacji elektrycznych, kanałów wentylacji i innych instalacji występujących na poddaszu. W przyszłości, kiedy wspomniane instalacje będą wymagać naprawy lub konserwacji, ułatwi to ich odnalezienie. Przed rozpoczęciem nadmuchu warto dokonać podziału powierzchni do nasypu na parcele, a także zaznaczyć do jakiej wysokości będzie nadmuchiwana izolacja, pomoże to w późniejszym utrzymaniu jednolitej grubości izolacji. Można zrobić to za pomocą miarek nabijanych do boku belki, lasera, bądź zaznaczeniu punktów orientacyjnych. Warto również zachować etykiety produktu, które mogą posłużyć do przeliczenia końcowego zużycia materiału.
GRANROCK SUPER może być nadmuchiwany bezpośrednio na płyty gipsowo- -kartonowe. Wybierając tę technologię należy uwzględnić ciężar izolacji, który będzie przenoszony na elementy rusztu oraz płyty. Rozstaw podkonstrukcji należy sprawdzić u producenta suchej zabudowy. Przy wyliczaniu ilości materiału należy uwzględnić obsypanie murłat, murów i innych elementów konstrukcji, które nie są wliczane w metraż. Nadmuch najlepiej zacząć od miejsca znajdującego się najdalej od wyłazu i następnie kierować się do wyjścia. Jeśli wyłaz jest niezabezpieczony, wpierw należy przygotować kołnierz odpowiadający grubości izolacji. Po nadmuchu wyznaczonej parceli warto dokonać pomiaru kontrolnego.

www.rockwool.pl

Poprzedni

Platforma urządzeń akumulatorowych 18V RAWLPLUG – profesjonalne rozwiązania na codzienne wyzwania

Platforma urządzeń akumulatorowych 18V RAWLPLUG – profesjonalne rozwiązania na codzienne wyzwania
Następny
Ewolucja systemu ociepleń. Czym jest ocieplenie domu?

Ewolucja systemu ociepleń. Czym jest ocieplenie domu?