Mobilne sterowanie oknami i roletami

Lipiec 2020

Aż 90% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach – pracując, ucząc się czy odpoczywając. Warunki, w których mieszkamy mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego warto zadbać o odpowiedni klimat wewnętrzny. Jednym z kluczowych elementów zdrowego domu jest odpowiednia wentylacja. Żyjąc w pośpiechu, często jednak zapominamy o systematycznym otwieraniu okien, szczególnie na poddaszu. Pod skosami zlokalizowane są najczęściej sypialnie, w których nie przebywamy długo w ciągu dnia. Jeśli chcemy zapewnić domownikom lepsze warunki, warto zainwestować w inteligentne, mobilne systemy sterowania oknami dachowymi i roletami, które samodzielnie zdecydują, kiedy przewietrzyć pomieszczenie.

W budynkach spędzamy coraz więcej czasu. Dla zdrowia domowników ważne jest zapewnienie optymalnego klimatu wewnętrznego.
W budynkach spędzamy coraz więcej czasu. Dla zdrowia domowników ważne jest zapewnienie optymalnego klimatu wewnętrznego.

Odpowiednia jakość powietrza w domu sprawia, że lepiej śpimy, mamy więcej energii oraz łatwiej nam się skoncentrować. Dzięki dostępnym na rynku inteligentnym systemom sterowania oknami dachowymi i roletami, możemy z łatwością sprawić, że w naszym domu będzie panował optymalny klimat. Ogromnym atutem jest możliwość automatycznego wietrzenia oraz zdalnego zarządzania zintegrowanymi produktami za pomocą klawiatury naściennej lub poprzez aplikację w telefonie.

KOMFORT, OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII I BEZPIECZEŃSTWO

Zastosowanie zdalnych systemów sterowania jest możliwe w przypadku okien dachowych i rolet zewnętrznych elektrycznych lub solarnych. Na takie rozwiązania decydujemy się zazwyczaj z trzech powodów: aby zapewnić komfort sobie i innym domownikom, z potrzeby oszczędności energii oraz ze względu na bezpieczeństwo.
Obecnie producenci umożliwiają także przerobienie okien dachowych z górnym systemem otwierania na sterowane elektrycznie lub solarnie, dzięki czemu nie musimy wymieniać stolarki na poddaszu, by cieszyć się jeszcze większym komfortem. Pamiętajmy jednak, że wyposażenie już zamontowanego okna dachowego w automatykę będzie wiązało się z doprowadzeniem do niego przewodu elektrycznego. Dlatego w nowo budowanym domu warto zrobić to na etapie prac, dzięki czemu późniejsza instalacja będzie szybka i prosta. Zwróćmy uwagę na sposób montażu silnika – powinien być zainstalowany pod oblachowaniem okna, dzięki czemu będzie niewidoczny, gdy okno jest zamknięte. Umożliwia on uchylanie skrzydła, a także otwieranie klapy wentylacyjnej, w którą powinno być wyposażone każdej dobrej jakości okno dachowe. Doprowadzenie przewodu nie jest koniecznie w oknach solarnych, więc można je zainstalować na ostatnim etapie prac budowlanych, nawet w już wykończonym wnętrzu. Panel solarny, który gromadzi energię, znajduje się na zewnętrznej części aluminiowego oblachowania okna. W zależności od producenta, w pełni naładowana bateria powinna wystarczyć na ok. 300 cykli zamykania i otwierania. Aby maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo, warto pomyśleć również o oknach dachowych, które mają wbudowany czujnik deszczu. Kiedy spadnie pierwsza kropla automatycznie się zamkną, a to dodatkowe zabezpieczenie przed nieprzewidywalną aurą.

Często zapominamy o otwieraniu okien. Automatyczne zarządzenie oknami i roletami zwalnia nas z tego obowiązku.
Często zapominamy o otwieraniu okien. Automatyczne zarządzenie oknami i roletami zwalnia nas z tego obowiązku.

Dla jeszcze większego komfortu, okna dachowe warto wyposażyć w rolety zewnętrzne i wewnętrzne, które pozwolą kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Wśród dostępnych na rynku modeli, producenci oferują szeroki wybór przesłon elektrycznych i solarnych. Uniwersalnym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, które sprawdzają się o każdej porze roku – latem chronią przed upałem, zimą poprawiają izolacyjność okna. Dodatkowo, chronią przed hałasem z zewnątrz i zapewniają całkowite zaciemnienie, co jest szczególnie przydatne w sypialniach. Bardzo wygodne w użytkowaniu są także markizy. Nie zasłaniają widoku za oknem, ale skutecznie blokują promienie słoneczne zanim dotrą do szyby, chroniąc w ten sposób wnętrze przed przegrzaniem. Rolety wewnętrzne dostępne są w wersjach zaciemniających, plisowanych czy dekoracyjnych. Gama wzorów i kolorów jest bardzo szeroka. Podobnie jak w przypadku okien dachowych, montaż przesłon elektrycznych wymaga doprowadzenia przewodu, nie jest to konieczne w wersjach solarnych.
Najnowocześniejsze elektryczne i solarne okna dachowe i rolety działają w protokole komunikacji io-homecontrol®, który umożliwia sterowanie wszystkimi produktami elektrycznymi z dowolnego miejsca w domu. Technologia oparta jest na falach radiowych i jest jedną z najbezpieczniejszych form przekazu informacji między produktami inteligentnymi.

Dzięki mobilnym systemom, okna dachowe można otwierać i zamykać za pomocą aplikacji w telefonie lub poleceń głosowych.
Dzięki mobilnym systemom, okna dachowe można otwierać i zamykać za pomocą aplikacji w telefonie lub poleceń głosowych.
Mobilne sterowanie oknami i roletami to dodatkowe bezpieczeństwo domu. Okna i rolety zamkniemy jednym kliknięciem w telefonie.
Mobilne sterowanie oknami i roletami to dodatkowe bezpieczeństwo domu. Okna i rolety zamkniemy jednym kliknięciem w telefonie.

SYSTEMY, KTÓRE MYŚLĄ O ZDROWIU I KOMFORCIE

Dostępne na rynku rozwiązania, dają możliwości połączenia elektrycznych lub solarnych okien dachowych i rolet zewnętrznych z inteligentnymi systemami zarządzania klimatem. Ich działanie oparte jest na wewnętrznych czujnikach powietrza, które mierzą temperaturę, wilgotność oraz stężenie CO2 w domu. Na tej podstawie decydują, kiedy otworzyć lub zamknąć okna dachowe. Komunikują się także z lokalną stacją pogodową, dzięki czemu zasłaniają rolety, gdy otrzymają informację o zbliżającej się fali upałów. Dodatkowo, takie systemy automatycznie wentylują pomieszczenie kilka razy dziennie, zwalniając z tego obowiązku domowników. Dzięki takim rozwiązaniom, możesz mieć pewność, że w domu zawsze będzie panował optymalny klimat wewnętrzny.
Producenci zadbali, by mobilne systemy zarządzania produktami były bezpieczne oraz proste i intuicyjne w obsłudze.

Inteligentne systemy kontroli klimatu automatycznie wentylują wnętrze kilka razy dziennie.
Inteligentne systemy kontroli klimatu automatycznie wentylują wnętrze kilka razy dziennie.
Wewnętrzny czujnik klimatu mierzy temperaturę, wilgotność oraz poziom CO2 w domu.
Wewnętrzny czujnik klimatu mierzy temperaturę, wilgotność oraz poziom CO2 w domu.

Można je zainstalować samodzielnie, a następnie za pośrednictwem kilku kliknięć w telefonie lub poleceń głosowych otwierać i zamykać okna i rolety. Takie rozwiązania to nie tylko wygoda, ale także dodatkowe bezpieczeństwo domu.
Nowoczesne systemy umożliwiają zamknięcie wszystkich okien połaciowych i rolet zewnętrznych za pomocą jednego kliknięcia. Dodatkowo, w każdej chwili z dowolnego miejsca można sprawdzić, czy okno lub roleta są otwarte.

Rolety zewnętrzne chroniące przed zimnem, nagrzaniem i hałasem. Zapewniające całkowite zaciemnienie.
Rolety zewnętrzne chroniące przed zimnem, nagrzaniem i hałasem. Zapewniające całkowite zaciemnienie.

BŁĘDY, JAKICH NIE NALEŻY POPEŁNIAĆ PRZY WYBORZE I MONTAŻU SYSTEMÓW DO STEROWANIA OKNAMI I ROLETAMI

+ jeśli przewidujemy, że w przyszłości zdecydujemy się wyposażyć okno dachowe w system elektrycznego sterowania, już na etapie budowy warto doprowadzić przewód elektryczny w okolice okna. Koszty takich prac są niewielkie, a dzięki nim ewentualna instalacja elektrycznego sterowania będzie prostsza. Doprowadzenie przewodu nie jest konieczne w przypadku okien i rolet solarnych. Można je zamontować na każdym etapie budowy, nawet w już wykończonym wnętrzu,|
+ zwróćmy uwagę, by do montażu produktów elektrycznych doprowadzić odpowiedni przewód. Są one niskonapięciowe, wiec wystarczy przewód dwużyłowy,
+ podczas parowania urządzeń przestrzegajmy instrukcji i poleceń wyświetlanych na telefonie czy urządzeniu. Mimo że systemy są bardzo intuicyjne, by uniknąć problemów technicznych, zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją,
+ przed zakupem sprawdźmy, czy produkty są kompatybilne z innymi urządzeniami, z którymi chcemy je zintegrować,
+ przy zakupie rolet częstym błędem jest nieprecyzyjny pomiar. W przypadku okien dachowych można tego uniknąć, jeżeli wybierzemy oryginalne rolety, idealnie dopasowane do okna producenta. Aby je zamówić wystarczy podać informacje z tabliczki znamionowej - rozmiar i typ okna,
+ w przypadku montażu rolet zewnętrznych na oknach dachowych zainstalowanych jedno nad drugim trzeba pamiętać, żeby do montażu rolety zewnętrznej użyć kołnierzy o szerszym rozstawie – z szerszą rynienką odwadniającą pomiędzy oknami – inaczej roleta na oknie zainstalowanym poniżej po prostu się nie zmieści,
+ wybierając produkty elektryczne sprawdźmy, czy wymagają one zakupu sterowników. Zazwyczaj są one sprzedawane osobno, więc należy je doliczyć do ceny okna czy rolety,
+ pamiętajmy, że stopień zaciemnienia, jaki gwarantuje roleta wewnętrzna nie zależy od koloru, a od materiału, z jakiego został stworzony. Możemy więc wybrać roletę w ulubionym kolorze i dopasować ją do stylizacji wnętrza.

Autor Dominika Majchrzak
Autor Dominika Majchrzak
Stanowisko – kierownik ds. produktu w firmie VELUX Polska
Poprzedni

Jak stworzyć dom inteligentny i zdalnie zarządzany?

Jak stworzyć dom inteligentny i zdalnie zarządzany?
Następny
Jak zabezpieczyć dom?

Jak zabezpieczyć dom?