Jak wykonać taras z desek kompozytowych?

Lipiec 2019

Jak łączyć elementy tarasu i jak przygotować podłoże, by nie mieć problemu z jego zapadaniem czy gromadzącą się wodą? Montaż tarasu z desek kompozytowych jest prosty i można go przeprowadzić samodzielnie lub zlecić jego wykonanie fachowcom. Przy czym tylko dzięki dobrze wykonanej pracy taras będzie służył przez długie lata.

GAMRAT - taras z desek kompozytwych

JAKIE PODŁOŻE?

Najczęściej stosowane rodzaje podłoża to: betonowe i żelbetonowe, podłoże na gruncie oraz podłoże na balkonie lub na konstrukcji dachu odwróconego z hydroizolacją. Poniżej przedstawimy dwa rodzaje z trzech kategorii.
W przypadku podłoża betonowego i żelbetonowego taras montujemy na legarach kompozytowych (podłużnych elementach, będących podporą dla konstrukcji) przytwierdzonych do podłoża. Legary układamy na płycie betonowej, mocując je do niej za pomocą kołków rozporowych lub kleju elastomerowego. Niezależnie od rodzaju podłoża czy użytych legarów, ich rozstaw musi wynosić maksymalnie 45 cm na początku oraz na końcu desek. Żeby zapewnić dodatkową stabilizację tarasu i jego odpowiednią pracę, pierwszy rząd legarów powinien być zagęszczony – odległości powinny wynosić 20 cm. Maksymalna odległość pomiędzy punktami podparcia legarów kompozytowych wynosi 35 cm. Podłoże musi być płaskie i stabilne, z zachowanym co najmniej 1% spadkiem od ścian budynku na zewnątrz – takie pochylenie tarasu wpływa na optymalny odpływ wody z jego powierzchni.
W przypadku podłoża na gruncie taras wykonujemy na fundamentach betonowych z konstrukcją drewnianą lub metalową, mającą większą nośność niż legar kompozytowy. Wywiercamy w gruncie otwory na głębokość poniżej jego przymarzania. W zależności od regionu będzie to głębokość ok. 1,0 m – 1,2 m. Otwory zbroimy drutem i zalewamy betonem. Powyżej gruntu w wykonanych otworach umieszczamy tekturowe osłony dla betonu (uwzględniając grubości legara i deski), mające wysokość planowanego tarasu. Całość należy wykonać z 1% spadkiem tarasu i zalać betonem. Odległości pomiędzy poszczególnymi filarami/punktami podparcia legarów są zależne od materiału, z którego konstrukcja będzie wykonana. Zazwyczaj jest to ok. 1 m.

MOCOWANIE LEGARÓW DO PODŁOŻA

Legary należy trwale przymocować do podłoża za pomocą kołków rozporowych lub kleju elastomerowego. W tym celu wiertłem o średnicy większej niż łebek kołka przewiercamy górną część legara. Następnie przez zrobiony wiertłem widiowym otwór o średnicy dostosowanej do wielkości kołka rozporowego, wykonujemy otwór w dolnej części legara. Poprzez wykonane otwory przykręcamy legar do podłoża kołkiem rozporowym. Istnieje możliwość wykorzystania kołków do szybkiego montażu, co znacznie skraca czas przymocowania legarów. Maksymalna odległość pomiędzy punktami mechanicznego mocowania legarów wynosi 50 cm. Mocowanie legarów w układzie pionowym dopuszczane jest wyłącznie na płaskich powierzchniach (do których legar przylega całą powierzchnią). Mocujemy je za pomocą kleju elastomerowego. W przypadku konieczności czołowego łączenia desek lub wykonania skosów tarasu należy pamiętać o zamontowaniu dodatkowego legara, tak aby końcówki każdej deski wspierały się na oddzielnym legarze i były przymocowane oddzielnymi klipsami.

GAMRAT - tarasy z desek kompozytowych

UKŁADANIE DESEK TARASOWYCH

Profil kompozytowy – deska tarasowa o szerokości ok. 16 cm jest produktem dwustronnym. Z jednej strony posiada ryfel szeroki, z drugiej wąski. Montaż może odbywać się dowolną stroną według preferencji. Na jednej, bocznej stronie deski tarasowej, znajduje się drukowany napis identyfikujący produkt. Podczas montażu należy zwrócić uwagę, aby napis zawsze znajdował się po jednej stronie montowanego tarasu. Gwarantuje to, że deski zostaną ułożone z zachowaniem tego samego kierunku szczotkowania. Takie ułożenie minimalizuje możliwość wystąpienia różnic odcieniowych tarasu.

MOCOWANIE DESEK

Łączenie desek z legarami odbywa się za pomocą zestawu montażowego, w skład którego wchodzą: wkręty do kompozytu, klipsy startowe umożliwiające przymocowanie pierwszej deski oraz klipsy montażowe do łączenia kolejnych desek. Wkręty dołączone do zestawów są wkrętami do legara WPC. W przypadku zastosowania legarów drewnianych lub metalowych, należy we własnym zakresie zaopatrzyć się w odpowiednie wkręty.

Krok po kroku:

1. Montaż deski rozpoczynamy od przymocowania do legarów klipsów startowych.

2. Pomiędzy deską a ścianą pozostawiamy przerwę dylatacyjną wynoszącą min. 1 cm.

3. Po przymocowaniu klipsów startowych deskę wkładamy tak, by dokładnie została uchwycona za jej dolne pióro przez klips startowy. Dociskamy deskę i przykręcamy jej drugą krawędź za pomocą klipsa montażowego. Klipsy są tak skonstruowane, że pomiędzy kolejnymi deskami pozostaje przerwa dylatacyjna wynosząca 0,5 cm.

4. Końce desek muszą spoczywać na oddzielnych legarach i zostać przymocowane za pomocą oddzielnych klipsów.

5. Dla uzyskania lepszego wyglądu zaleca się przed montażem obciąć po ok. 10 mm z obu końców deski, gdyż są one lekko zaokrąglone po szczotkowaniu.

6. Pamiętajmy, że maksymalne wysunięcie czoła deski poza legar nie może przekraczać 5 cm wzdłuż zewnętrznej krawędzi tarasu i że dylatacja pomiędzy boczną krawędzią deski a ścianą jest zależna od szerokości tarasu i wynosi minimum 2 mm na 100 cm sumy szerokości desek.

7. Montaż ostatniej deski wykonujemy, przykręcając wkręt pod kątem przez dolną krawędź deski do legara. W razie potrzeby możemy dociąć deski. W tym celu należy wykorzystać ogólnodostępne, profesjonalne narzędzia do cięcia.

GAMRAT - taras z desek kompozytowych

WYKOŃCZENIE LISTWĄ KOMPOZYTOWĄ

Na rogach tarasu listwy docinamy pod kątem 45°. Mocujemy je za pomocą wkrętów samowiercących lub kleju elastomerowego. Stosujemy otwory eliptyczne pod wkręt aby zapewnić listwie ewentualną, minimalną pracę. Na powierzchni czołowej deski listwę montujemy do płaszczyzny bocznej legara. Pozostawiamy dylatację 0,2 cm pomiędzy listwą wykończeniową a czołową powierzchnią deski. Dodatkowo obniżamy listwę o 0,1 cm od górnej powierzchni deski. Deska pod wpływem temperatury i wilgotności wydłuża się, przez co bez zachowanej dylatacji może zerwać listwę. Na powierzchni bocznej deski listwę montujemy do bocznej płaszczyzny deski. Pozostawiamy dylatację 0,5 cm pomiędzy listwą wykończeniową a czołową powierzchnią legara. Montaż desek kompozytowych nie jest szczególnie skomplikowany i jest możliwy do wykonania przy pomocy prostych i łatwo dostępnych narzędzi. Należy jedynie pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach, które są przyczyną większości błędów montażowych:
– o zachowaniu prawidłowych spadków w celu odprowadzania wody,
– o dylatacjach zapewniających prawidłową pracę całej konstrukcji w zmiennych warunkach klimatycznych.

Autor Marek  Sepioł
Autor Marek Sepioł
Stanowisko – dyrektor ds. produkcji i rozwoju firmy w firmie GAMRAT WPC
Poprzedni

Jak stworzyć najważniejszy zakątek w ogrodzie?

Jak stworzyć najważniejszy zakątek w ogrodzie?
Następny
Sucho i szczelnie od podstaw – HYDROIZOLACJA TURBOTEC 2K+ marki BOSTIK

Sucho i szczelnie od podstaw – HYDROIZOLACJA TURBOTEC 2K+ marki BOSTIK