Jak stworzyć najważniejszy zakątek w ogrodzie?

Lipiec 2019

W dzisiejszej architekturze taras jest przedłużeniem salonu na ogród i pełni funkcje reprezentacyjne. To jedno z miejsc gdzie lubimy spędzać czas letni. Dlatego tak ważne jest jego poprawne wykonanie.

POLBRUK - tarasy

W historii architektury taras jest nieodłączną częścią otoczenia rezydencji, pałacu, a nawet budynków publicznych. W dzisiejszych czasach taras jest zwykle przedłużeniem salonu, choć w ciepłym klimacie lokuje się go również często na dachach budynków, gdzie pełni funkcję miejsca spotkań. Niezależnie od lokalizacji i docelowego przeznaczenia jego najważniejszym elementem jest nawierzchnia, która musi być trwała, łatwa w konserwacji oraz estetyczna. Wszystkie te założenia spełnia taras wykonany z płyt betonowych, który daje również większe możliwości wyrażenia siebie lub stylu, w jakim ma być utrzymane otoczenie domu. Na rynku dostępne jest bogate i zróżnicowane wzornictwo.

POLBRUK - tarasy

PŁYTA I KOSTKA NA TARASIE – ALE JAKA?

Do wykończenia tarasu najlepiej użyć kostki lub płyty betonowe o grubości około 4 cm, która jest wystarczająca, żeby przenieść obciążenie o masie dwóch ton. Zwykle nie stosuje się elementów grubszych niż 6 cm, aczkolwiek jest to dopuszczalne. Nawierzchnie tarasowe można ułożyć z różnego rodzaju płyt i kostek tarasowych, które dostępne są w kształcie prostokąta lub kwadratu. Aczkolwiek zdarzają się również rozwiązania nieco bardziej ekstrawaganckie – np. w kształcie plastra miodu. Ważniejszym aspektem, który różnicuje je i wpływa na ich unikatową estetykę jest faktura. 
W ofercie można znaleźć kostki o fakturze:
– gładkiej,
– płukanej
– obróbka polega na wypłukiwaniu pod ciśnieniem betonu, przez co eksponowane jest w wierzchniej warstwie kruszywo użyte do produkcji i kostka staje się chropowata,
– postarzanej – w czasie produkcji poddaje się ją procesowi młoteczkowania, dzięki czemu wygląda jak stary bruk. Najczęściej spotyka się faktury gładkie, płukane. Natomiast w celu uzyskania efektu np. drewna należy sięgnąć po płyty produkowane w technologii wet-cast, które wiernie odzwierciedlają naturalną porowatość lub wgłębienia trawertynu, usłojenie drewna, a nawet nieregularność łupków kamiennych. Po wyborze faktury warto zastanowić się nad wyborem koloru. Na tarasie przy domu w stylu modernistycznym lub skandynawskim dobrze jest zastosować barwy w odcieniach szarości lub beżu. Jeśli natomiast chcemy, żeby na naszym tarasie zapanował klimat śródziemnomorski, najlepszym wyborem będą kolory takie jak: piaskowy, żółty lub jasne i bardziej nasycone odcienie brązu czy czerwieni. Bez względu na to, który wariant wybierzemy, wygląd nie jest jedyną przewagą kostki betonowej nad innymi materiałami, z których można wykonać taras. W każdej realizacji liczy się przede wszystkim łatwość i szybkość wykonania nawierzchni, a w tej dziedzinie materiał ten nie ma sobie równych.

POLBRUK - tarasy

KRÓTKI PRZEPIS NA TARAS Z KOSTKI

1. Układanie tarasu wykonanego z kostki betonowej rozpoczynamy od wytyczenia jego granic poprzez wbicie w ziemię palików i rozciągnięcie pomiędzy nimi sznurka.

2. Ważne jest na tym etapie dobranie odpowiedniej długości i szerokości płyt, w celu uniknięcia konieczności ich docinania w momencie układania elementów nawierzchni na podbudowę.

3. Następnie dokonujemy korytowania, które polega na usunięciu ziemi pod ułożenie podbudowy, podsypki i kostki. Pamiętajmy, że w przypadku tej czynności niezwykle ważne jest, żeby górna warstwa kostki znajdowała się na takim samym poziomie jak wyjście na taras. 4. Po zakończeniu korytowania ubijamy ziemię i układamy warstwę żwiru oraz piasku. W przypadku tarasu, który zwykle jest wykonany z kostki o grubości 4 cm warstwa podbudowy powinna mieć około 20 cm.

5. Po tej czynności ubijanie powtarzamy i wykonujemy podsypkę (żwir, piasek, kruszywo) o wysokość 3–6 cm, którą wyrównujemy.

6. Następnie przystępujemy do finałowego etapu prac. Kostki układamy na wcześniej stworzonej podbudowie i dobijamy je gumowym młotkiem, żeby osadziły się w podsypce. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami, która wynosi minimum 3 mm. Jest to niezwykle ważne przy czynności końcowej. Polega ona na tym, że fugujemy szczeliny pomiędzy płytami np. za pomocą piasku lub innych specjalistycznych produktów przeznaczonych do tego celu. Pomimo tego, że układanie kostki betonowej wydaje się dość proste, to jak się okazuje wcale takie nie jest.

BŁĘDY WYKONAWCZE PRZY UKŁADANIU KOSTKI 

+ Niezachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy kostkami, co wpływa negatywnie na pracę nawierzchni pod obciążeniem lub przy dużej wilgotności, co prowadzi do uszkodzenia powierzchni kostki, a w dłuższej perspektywie – jej pękania.
+ Nierówne ułożenie podłoża, co może zaowocować odspajaniem się materiału, a nawet jego zapadaniem.
+ Niezrobienie odpowiedniego spadku nawierzchni (1–2 proc. do gruntu) lub odpływu, co sprzyja przenikaniu wody w głąb nawierzchni, co przy nieprzepuszczalnym podłożu może prowadzić do stopniowej degradacji kostki. Błędów, które niedoświadczone osoby mogą popełnić przy układaniu kostki jest wiele, dlatego warto zatrudnić do tego typu prac specjalistyczną firmę. Wszystko po to, żeby nawierzchnia tarasu prezentowała się pięknie przez długie lata.

Autor Wojciech Średniawa
Autor Wojciech Średniawa
Stanowisko - główny projektant w firmie Polbruk
Poprzedni

Układanie płytek ceramicznych na tarasie, balkonie

Układanie płytek ceramicznych na tarasie, balkonie
Następny
Jak wykonać taras z desek kompozytowych?

Jak wykonać taras z desek kompozytowych?