Jaka jest przewaga ogrzewania gazowego nad paliwem stałym?

Lipiec 2017

Bezobsługowość urządzenia oraz bezproblemowa produkcja ciepłej wody użytkowej, to zalety ogrzewania gazowego, które powodują, że z każdym rokiem zyskuje ono w Polsce na popularności.

WAVIN - Kocioł gazowy

Posiadacze tradycyjnego kotła na węgiel w miesiącach zimowych nieustannie muszą wykonywać nielekkie i czasochłonne czynności. Przede wszystkim, najpierw trzeba kupić węgiel, a następnie pozostaje konieczność częstego odwiedzania kotłowni, uzupełniania komory kotła i częste czyszczenie. Znacznie więcej pracy mają użytkownicy kotłów opalanych drzewem, ponieważ trzeba je pociąć i odpowiednio przechowywać, aby było suche. Z ogrzewaniem gazowym jest zupełnie inaczej. Doceniają je nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale szczególnie mieszkańcy bloków, gdzie wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej inwestują w ogrzewanie gazowe. W budynkach wielorodzinnych takie ogrzewanie nie jest drogie. Zwykle na grzejnikach montowane są głowice termostatyczne, dzięki czemu można łatwo stwierdzić, kto i ile zużył energii. Jeśli ktoś nie lubi wysokich temperatur albo wyjeżdża na dłużej, może zmniejszyć temperaturę przekręcając pokrętło.

WAVIN - Kocioł gazowy


EKOLOGIA GÓRĄ
 

Regulacje unijne oraz przykra „smogowa” rzeczywistość zmuszają nas do rezygnacji z ogrzewania przy pomocy węgla. W niedalekiej przyszłości w Polsce, prawdopodobnie tak, jak w innych krajach europejskich dominować będzie ogrzewanie gazowe i elektryczne (pompy ciepła). Warto wspomnieć, że w zakresie gazowych urządzeń małej i średniej mocy (do 400 kW) wolno sprzedawać obecnie wyłącznie oszczędne kotły gazowe kondensacyjne, uwalniające ciepło ze spalin pierwotnych. Proces ten znacznie zwiększa sprawność kotłów. Przy optymalnie wykonanej instalacji grzejnikowej lub podłogowej sprawność kotłów gazowych sięga 110%. Warto wiedzieć, że zastosowanie kotła kondensacyjnego pozwoli zaoszczędzić min. 20% gazu w porównaniu do kotłów gazowych tradycyjnych.

Zalety stosowania kotłów gazowych:  
+
czyste, ekologiczne źródło energii,
+ tanie paliwo ogrzewania, biorąc pod uwagę bezobsługowe źródła ciepła, np. ogrzewanie energią elektryczną, olejem opałowym, gazem ziemnym, 
+ duży wybór urządzeń ze względu na budowę (dwufunkcyjny przepływowy, z wbudowanym zasobnikiem, z zasobnikiem wolnostojącym, tzw. „lodówka”, jednofunkcyjny, wiszący, stojący),
+ bezobsługowy, czysty, przyjazny środowisku (brak emisji pyłów, sadzy, itd.),
+ oszczędność finansowa automatyki, np. samoczynne włączenie godzinę przed powrotem z pracy, zminimalizowanie temperatury w nocy,
+ nie wymaga osobnego kotłowni (może być instalowany w łazience lub kuchni),
+ źródło ciepła może pracować z dowolnym systemem grzewczym (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, nadmuchowe, itp.)

WAVIN - Kocioł gazowy

PRZEGLĄD KOTŁÓW GAZOWYCH  

Różnicujemy kotły ze względu na ich budowę. Prezentację zaczniemy od kotłów wiszących dwufunkcyjnych przepływowych, najpopularniejszych i najtańszych na naszym rynku. Zwykle posiadają moc grzewczą na potrzeby c.o. i ciepłej wody na poziomie 24–25 kW. Są w stanie ogrzać nowoczesny budynek o powierzchni do 300 m2 i produkować ciepłą wodę w systemie przepływowym. Kotły te doskonale spisują się w mieszkaniach o powierzchni kilkudziesięciu m2, gdzie mamy jedną łazienkę. Kotły wiszące z wbudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową są bardzo ciekawymi urządzeniami ze względu na niewielkie wymiary, a jednocześnie ogromne możliwości. Kotły te, z reguły o mocy 24–32 kW, posiadają zasobnik ciepłej wody o pojemności 40–60 litrów, który jest w stanie zapewnić komfort produkcji ciepłej wody dla 3–5 osobowej rodziny. Jest urządzeniem wiszącym, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w kotłowni. Kotły wiszące z wolnostojącym zasobnikiem na ciepłą wodę, to popularne urządzenia w domach jednorodzinnych, gdzie znajdują się minimum 2 łazienki. Stojące zasobniki zwykle posiadają pojemność od 100 do 300 litrów i są dla użytkowników synonimem bezpiecznego zapasu wody w przypadku jednoczesnego korzystania z ciepłej wody z kilku odbiorników. Kotły stojące kompaktowe, tzw. „lodówki” są estetycznymi urządzeniami, w których pod jedną obudową znajduje się zarówno kocioł grzewczy, jak i zasobnik na ciepłą wodę użytkową o pojemności 100–200 litrów. Wszystko orurowane, połączone i przykryte obudową, niczym wysoka lodówka.

WAVIN - Kocioł gazowy


ZASADY MONTAŻU 

Pomieszczenie na kocioł gazowy może, ale nie musi być specjalnie wydzielone. Kocioł gazowy o mocy do 30 kW można umieścić także w kuchni, łazience, czy pomieszczeniu gospodarczym znajdującym się na dowolnym poziomie budynku – gdy kocioł jest zasilany gazem ziemnym lub wyłącznie powyżej poziomu terenu – gdy jest zasilany gazem płynnym. W nowo budowanych domach kotły gazowe można instalować w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,2 m, w istniejących - nie niższych niż 1,9 m. Kubatura nie może być mniejsza niż 8 m3 (dla kotłów kondensacyjnych, pobierających powietrze do spalania spoza kotłowni – 6,5 m3). Do kotłowni bez wentylacji mechanicznej wywiewnej trzeba dostarczyć 1,6 m3/h powietrza na każdy 1kW nominalnej mocy cieplnej kotła. Pomieszczenie na kocioł gazowy powinno mieć oddzielny przewód wentylacyjny z otworem wywiewnym, umieszczonym pod sufitem. W pomieszczeniu z kotłem odprowadzającym spaliny do komina o ciągu naturalnym nie wolno stosować mechanicznej wentylacji wyciągowej.
Przewód kominowy odprowadzający spaliny z kotła, wykonany ze stali kwasoodpornej albo kwasoodpornej kamionki powinien być usytuowany w wewnętrznych ścianach budynku albo być dobrze ocieplony. Kotły z zamkniętą komorą spalania o mocy do 21 kW mogą odprowadzać spaliny i pobierać powietrze do spalania specjalnym przewodem powietrzno- spalinowym wyprowadzonym przez ścianę budynku.


NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

+ zlecenie montażu urządzenia gazowego niewykwalifikowanej „złotej rączce”,
+ zbyt mała średnica przewodu spalinowego,
+ montaż kotła dwufunkcyjnego przepływowego w budynkach o rozległej sieci ciepłej wody użytkowej,
+ montaż kotłów o wysokim poziomie modulacji w mieszkaniach o powierzchni 30–50 m2,
+ stosowanie kotłów gazowych w starych instalacjach z rurami i grzejnikami o dużej pojemności wodnej,
+ brak zlecania przeglądu rocznego urządzenia.

Autor Grzegorz Ciechanowicz
Autor Grzegorz Ciechanowicz
Stanowisko – dyrektor handlowy w firmie FERROLI Poland
Poprzedni

Dlaczego warto wybrać kotły na paliwo stałe?

Dlaczego warto wybrać kotły na paliwo stałe?
Następny
Dlaczego zestawy solarne zyskują na popularności?

Dlaczego zestawy solarne zyskują na popularności?