Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek wykonywać prace remontowe w wysokiej temperaturze otoczenia? Jeżeli tak, to wiesz, jak bardzo ważny jest dobór odpowiedniego produktu, który zminimalizuje ryzyko wykonywania prac w trudnych warunkach.
Rynek zapraw klejowych to nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań. Zmieniające się trendy w budownictwie wymagają ciągłego dostosowywania właściwości produktu do potrzeb projektantów, inwestorów i wykonawców. Przy wyborze nowoczesnej zaprawy klejowej cena i podstawowe „normowe” parametry przestają być najważniejsze. Istotniejsze stają się dziś bezpieczeństwo stosowania oraz uniwersalność i łatwość aplikacji. Wszystkim zaangażowanym w realizację inwestycji zależy przecież na zapewnieniu wysokiej trwałości eksploatacyjnej rozwiązania, przy jednoczesnym ograniczeniu czasu i nakładu pracy. By to osiągnąć, należy stosować zaawansowane technologicznie wyroby, które posiadają właściwości wykraczające poza podstawowe wymagania stawiane klejom do płytek.
Problemy związane z temperaturą
Warunki atmosferyczne mają kluczowe znaczenie podczas zastosowania produktów chemii budowlanej. Prowadząc prace budowlane, trzeba zwracać uwagę na warunki aplikacji rekomendowane przez producenta na opakowaniu wyrobu i w karcie technicznej. Prowadzenie prac np. przy niskiej temperaturze czy wysokiej wilgotności może znacznie wydłużyć czas wymagany do osiągnięcia deklarowanych przez producenta parametrów wyrobu (w stosunku do czasu wymaganego w warunkach normowych, tj. w temperaturze 23°C, przy wilgotności 55%), a dopiero ich osiągnięcie umożliwia wykonanie kolejnego etapu robót. Ważny jest zatem odpowiedni dobór czasu trwania przerw technologicznych, z uwzględnieniem aktualnych warunków panujących w miejscu aplikacji. Warto pamiętać, że w nocy, temperatura i wilgotność mogą ulec gwałtownej zmianie, szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym. Kiedy indziej promienie słoneczne mogą oddziaływać bezpośrednio na miejsce aplikacji kleju, przez co możliwe jest nagrzanie powierzchni do temperatury nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Na przegrzanie narażone są zwłaszcza tarasy, balkony czy loggie, szczególnie kiedy znajdują się po południowej stronie budynku. Problem ten może dotyczyć zarówno podłoża pod układaną okładziną, jak i samej okładziny już po jej przyklejeniu. Warto dodać, że w przypadku prac prowadzonych na tarasach/balkonach praktycznie nie stosuje się ochrony przeciwsłonecznej w postaci siatki, rutynowo używanej np. przy wykonywaniu ociepleń budynków, która mogłaby chronić przed przegrzaniem.
Temperatura a wiązanie
Warunki temperatury i wilgotności powietrza,
występujące podczas aplikacji
i w ciągu kilkunastu godzin i dni po
niej, mogą znacząco wpływać na procesy
wiązania zaprawy klejącej. Wiązanie zaprawy
klejącej to szereg zachodzących
po sobie procesów hydrolizy i hydratacji,
prowadzących do trwałego związania
wody w strukturze krzemianów
będących składnikami cementu. Woda
niezbędna jest do rozpuszczenia składników
zaprawy i zajścia reakcji i musi być
dostarczona w odpowiedniej ilości. Optymalna
ilość wody pozwalająca na całkowite
zajście procesu wiązania cementu
jest dość duża i wynosi ok. 0,42 kg wody
na 1 kg cementu. W niesprzyjających warunkach
aplikacji ilość wody w zaprawie
może spaść poniżej tej wartości i proces
wiązania może nie zajść całkowicie.
W temperaturze otoczenia powyżej 25°C
szybkość odparowania wody jest wysoka
i więcej wody ubywa przez odparowanie
niż jest w stanie być związane przez
procesy hydratacji cementu. Na dodatek
niska wilgotność powietrza w suche,
upalne dni sprzyja procesowi szybkiego
odparowania. Problemy z prawidłowym
wiązaniem cementu mogą być też spowodowane
przez chłonne, nieprawidłowo
przygotowane podłoże bądź nasiąkliwą
okładzinę, które mogą powodować
odciąganie wody z zaprawy po jej nałożeniu,
również prowadząc do deficytu
wody w zaprawie. Kiedy warunki otoczenia
wykroczą poza zakres zalecany
dla danego produktu, procesy wiązania
mogą nie zajść w sposób prawidłowy
i wyrób może nie uzyskać wymaganych
końcowych parametrów technicznych.
Niewystarczająca ilość wody i niepełny
proces hydratacji cementu może mieć
szereg negatywnych konsekwencji na
końcowe właściwości zaprawy. Zbyt
mała ilość wody prowadzi m.in. do:
+ zmniejszenia przyczepnoś? zmniejszenia
– poprzez utworzenie nieodpowiedniej
ilości wiązań chemicznych pomiędzy
łączonymi materiałami,
+ zwiększenia nasiąkliwoś? zwiększenia nasiąkliwości
poprzez niewypełnienie porów w zaprawie
spoiwem mineralnym,
+ w efekcie: zmniejszenia wytrzymałoś?
zaprawy na obciążenia mechaniczne
i termiczne.
Pogorszenie powyższych parametrów uzyskanego połączenia między podłożem a okładziną może doprowadzić z czasem do odspajania okładzin, szczególnie w zastosowaniach zewnętrznych, gdzie jest ona narażona na bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych.
Recepta na sukces
Sposobem ochrony przed niewłaściwym wiązaniem kleju do płytek w wyniku niedoboru wody jest zastosowanie odpowiedniego produktu o zwiększonej zdolności do wiązania wody.
Nowa, powiększona rodzina klejów żelowych ATLAS Geoflex zapewnia o wiele wyższą pewność i bezpieczeństwo stosowania, nawet w bardzo wymagających warunkach aplikacji. Wyjątkowe właściwości klejów Geoflex wynikają między innymi z zastosowania specjalnych, mineralnych dodatków żelujących (m.in. na bazie minerału montmorylonitu). Obecność wody zatrzymanej w strukturze kleju pozwala na pełną hydratację cementu, niezależnie od rodzaju przyklejanej okładziny.
Większa ilość wody pozwala zatem na rozszerzenie warunków aplikacji, zarówno w zakresie temperatury podłoża i okładziny w trakcie i po aplikacji, jak i w zakresie stopnia chłonności podłoża i okładziny:
+ temperatura podłoża: dla Geoflexó? maksymalna temperatura aplikacji została podniesiona ze standardowych 25oC aż do 35oC, zwiększając bezpieczeństwo zastosowania kleju w miejscach narażonych na występowanie podwyższonej temperatury podłoża, takich jak balkony, tarasy czy loggie,
+ chłonność podłoża: chłonność podłoża: dla kleju został ponadto poszerzony o podłoża chłonne, takie jak beton, oraz podłoża „trudne” takie jak płyta OSB, lastryko czy stare płytki ceramiczne („płytka na płytkę”).
Zastosowanie dedykowanej mieszaniny różnych typów cementów w recepturze kleju pozwoliło z kolei na przyspieszenie wiązania. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia wykonawcy, gdyż spoinowanie okładziny przy zastosowaniu Geoflexa możliwe jest już po 12 godzinach od przyklejenia okładziny, co skraca wymagane przerwy technologiczne i pozwala na szybszą kontynuację prac. Przyspieszone wiązanie kleju ma też duże znaczenie podczas prowadzenia prac w okresie wiosennym i jesiennym, zwłaszcza kiedy może nastąpić nagły spadek temperatury w nocy. Dla Geoflexów wiązanie następuje także w warunkach niskich temperatur (powyżej 5oC) i w tych warunkach jest ono zdecydowanie szybsze niż w przypadku innych, tradycyjnych klejów cementowych.
Rodzina klejów ATLAS GEOFLEX składa
się z dobrze już znanego GEOFLEXa
C2TE oraz nowych produktów:
– Ultra GEOFLEX C2TE S1: wysokoelastyczny,
odkształcalny klej żelowy
rekomendowany do najtrudniejszych
zadań glazurniczych. Polecany szczególnie
do montażu okładzin mega formatowych,
slimów. Jego doskonałe parametry
pozwalają go stosować na najtrudniejszych
podłożach (patrz tabela) takich
jak drewno, lastryko a nawet podkłady
asfaltowe,
– GEOFLEX Biały C2TE: wysokoelastyczny
klej żelowy rekomendowany do
klejenia okładzin z kamienia naturalnego:
granitu, marmuru, trawertynu,
sjenitu, łupka itp., a także płytek i mozaiki
szklanej oraz innych, wrażliwych
na przebarwienia, okładzin w jasnych
kolorach.
Rodzina klejów ATLAS Geoflex to:
+ możliwość
kleju zależnie od preferencji i potrzeb
wykonawcy dzięki szerokiemu zakresowi
wody zarobowej – przy użyciu
wody z dolnej granicy uzyskujemy
klej o zerowym spływie pozwalający
na przyklejanie płytek na ścianie „od
góry”, a przy użyciu wody z górnej granicy
uzyskujemy klej, który zapewnia
pełny rozpływ pod płytkami na podłodze,
+
możliwość przyklejania płytek każdego
typu, zarówno nasiąkliwych jak
i nienasiąkliwych, także na trudne
podłoża,
+
bezpieczeństwo aplikacji, w tym również
na podłożach narażonych na bezpośrednie
nasłonecznienie, zarówno
przed aplikacją okładziny, jak i w fazie
wstępnego wiązania zaprawy,
+
przyspieszone wiązanie kleju, możliwość
spoinowania już po 12 godzinach
od przyklejenia płytek.
Nowa rodzina klejów żelowych Geoflex to doskonały przykład na to, jak rozwój technologii i nowe zastosowania w budownictwie pomagają w codziennym prowadzeniu prac budowlanych, wychodząc naprzeciw potrzebom wykonawców. Poszerzony zakres i warunki zastosowania kleju sprawiają, że klej żelowy jest uniwersalnym rozwiązaniem na typowe i nietypowe rozwiązania w glazurnictwie. I co najważniejsze – wybór klejów ATLAS Geoflex daje wykonawcy najwyższą pewność, że wiele problemów uda się uniknąć, prace zostaną zakończone o czasie, a efekt tych prac będzie trwały na długie lata.