Budowa domu i aranżacja jego otoczenia czy zakup auta to poważne inwestycje. Kluczem do zachowania długo pięknego wyglądu oraz, co za tym idzie, wartości majątku jest odpowiednia dbałość. Urządzeniem, które w tym pomoże jest bez wątpienia myjka ciśnieniowa. Pozwoli ona oczyścić bardzo wiele różnego rodzaju powierzchni i przedmiotów, które będą cieszyć pięknym wyglądem. Na co warto zwrócić uwagę wybierając takie urządzenie i jak prawidłowo nim pracować?
KLUCZOWE PARAMETRY, CZYLI JAK WYBRAĆ MYJKĘ?
Przy wyborze urządzenia wysokociśnieniowego należy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi urządzenia. Dwa podstawowe to ciśnienie robocze (bar) oraz wydatek pompy (tłoczenie wody l/h). Ciśnienie robocze to parametr określający siłę z jaką woda wypłukuje brud z czyszczonych powierzchni (zbyt duże ciśnienie może uszkodzić czyszczoną powierzchnię). Natomiast drugi parametr – wydatek tłoczenia wody - określa efektywność spłukiwania brudu usuniętego przez strumień wysokociśnieniowy z czyszczonej po-wierzchni. Większy wydatek wody oznacza bardziej efektywne mycie. Warto z pewnością postawić na nową linię urządzeń. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w urządzeniach tych np. na pistolecie są piktogramy, które pokażą jakie ciśnienie zostało wybrane i do jakich zastosowań jest ono odpowiednie. Dzięki temu unik-nie się ryzyka uszkodzenia czyszczonej powierzchni zbyt wysokim ciśnieniem wody.
Parametry techniczne nie są jedynym wskaźnikiem ułatwiającym optymalny wybór urządzenia. Dla zapewnienia pełni zadowolenia z zakupu sprzętu czyszczącego warto wziąć pod uwagę standardowe wyposażenie, które nabywa się jednocześnie z urządzeniem, a także możliwe wyposażenie dodatkowe. Dokonując wyboru urządzenia, każdy użytkownik powinien zadać sobie następujące pytania:
1. Do jakich prac urządzenie wysokociśnieniowe będzie wykorzystywane?
2. Gdzie będzie stosowane?
3. Jakiej intensywności zabrudzeń czyszczonych obiektów może się oczekiwać?
4. Jak często trzeba będzie je usuwać?
CZYM OSTATECZNIE POWINIEN KIEROWAĆ SIĘ KLIENT INDYWIDULANY?
W przypadku okazjonalnego korzystania z urządzeń wysokociśnieniowych, czyszczenia niewielkich obiektów: narzędzi, roweru czy do typowego mycia samochodu osobowego, odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie modelu w klasie wydajności od K2 do K4. Urządzenie takie pracuje z ciśnieniem roboczym do 120 bar i z wydatkiem tłoczenia do 400 l/h. Ze względu na sporadyczne użytkowanie zakup myjki o wyższych parametrach, a co za tym idzie, urządzenia droższego nie jest ekonomicznie uzasadniony. Do weekendowego mycia samochodu (lub kilku samo-chodów osobowych znajdujących się w gospodarstwie domowym) oraz do czyszczenia większych powierzchni (średniej wielkości podjazdów, tarasów, elewacji czy ogrodzenia), najlepiej wybrać urządzenie z ciśnieniem roboczym co najmniej 120 bar (klasa K5 i wyższa). Stosując dodatkowe wyposażenie (prze-dłużki, szczotki) zminimalizuje się również czas i wysiłek związany z czyszczeniem. Gdy czyści się regularnie duże, mocno zabrudzone po-wierzchnie, powinno się sięgnąć po urządzenie w klasie wydajności K7 pracujące z ciśnieniem roboczym rzędu 150 bar i maksymalnie dużym wydatkiem tłoczenia. Takie urządzenia nie należą do najtańszych, ale też potrzeby użytkownika są niebagatelne. Wybór urządzenia o takich para-metrach gwarantuje długi okres jego użytkowania i pełne zadowolenie z czystego otoczenia domu.
POLAK MĄDRY PRZED SZKODĄ, CZYLI JAK UNIKNĄĆ BŁĘDÓW?
Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi, jak mówi przysłowie, ale jeśli można zawczasu zdobyć potrzebną wiedzę i uniknąć ich to z pewnością warto to zrobić.
Wśród najczęściej popełnianych przez użytkowników myjek ciśnieniowych, błędów są:
- po zakończonym czyszczeniu, pozostawienie myjki w garażu z wodą w układzie ciśnieniowym (np. pompie), na okres zimowy. Woda na skutek niskich temperatur zamarza, co prowadzi do uszkodzenia jej wewnętrznych elementów,
- po zakończonym użytkowaniu, nie zrzucanie ciśnienia. Urządzenie pozostaje wówczas cały czas pod ciśnieniem i wówczas szybciej się zużywa,
- używanie nieodpowiednich środków czyszczących, może powodować uszkodzenia,
- stosowanie zbyt krótkiego węża doprowadzającego wodę również może doprowadzić do szybszego zużycia, uszkodzenia ponieważ ciśnienie nie ma gdzie się rozejść po zamknięciu pistoletu. Należy stosować wąż minimum 7,5 metra,
- niestosowanie filtra. Drobiny piasku lub innych materiałów w raz z wodą mogą dostać się pod głowicę pompy myjki, a następnie do zaworów. Nie stosowanie filtrów może doprowadzić do przedwczesnego zużycia wewnętrznych elementów.
ZASTOSOWANIA, CZYLI CO WYCZYŚCISZ MYJKĄ?
Myjka ciśnieniowa ma bardzo wiele różnych zastosowań. Dzięki korzy-staniu z opisanych wyżej akcesoriów, można znacznie poszerzyć zakres jej zastosowań. Niektóre możliwe zastosowania tych skutecznych urządzeń:
- drewniany taras:
Myjka wysokociśnieniowa może być używana do czyszczenia drewnianych podłóg na przykład na tarasie. Brud oraz mech można łatwo zmyć za pomocą silnego strumienia wody. W przypadku uporczywych zabrudzeń zaleca się najpierw użyć środka czyszczącego przeznaczonego do drewna 3 w 1, który rozpuści brud. Środek ten można nałożyć za pomocą myjki pod niskim ciśnieniem. Po krótkiej chwili, gdy środek zdąży zadziałać, z łatwością spłucze się cały brud, korzystając z płaskiego strumienia wody. Narzędziem, które świetnie sprawdza się zwłaszcza na dużych powierzchniach, zwłaszcza drewnianych jest akcesorium do czyszczenia powierzchni płaskich są T-Racery. Po czyszczeniu warto zaimpregnować drewno środkiem ochronnym, który zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.
- schody zewnętrzne:
Schody zewnętrzne są narażone na działanie czynników atmosferycznych, dlatego szybko zbiera się na nich brud. Jest on trudny do usunięcia zwłaszcza na krawędziach i w rogach – zwykła miotła może sobie tutaj nie poradzić. Za to myjka ciśnieniowa zda świetnie egzamin. Dysza rotacyjna szczególnie skutecznie usuwa brud nagromadzony w trudno dostępnych miejscach. Tworzy ona wirujący strumień punktowy, który dzięki ruchowi wirowemu, jest szczególnie efektywny w czyszczeniu uporczywych zabrudzeń. Osłona przeciw rozpryskom, którą można założyć na dyszę rotacyjną, sprawi, że woda zostanie skierowana dokładnie w to miejsce, w które chce się i nie opryska nas. Same schody najlepiej wyczyścić wspomnianą powyżej specjalną szczotką PS 40 Power. Usunie ona cały nagromadzony brud pozostawiając schody nieskazitelnie czyste. Szczotka Power PS 40 posiada trzy wbudowane dysze wysokociśnieniowe, dzięki którym jest tak skuteczna.
- zablokowane rury:
Zablokowane rury spustowe to uciążliwy problem, ponieważ ich odetka-nie zazwyczaj wymaga sporego wysiłku. Dużo prościej można zrobić to za pomocą myjki ciśnieniowej oraz specjalnego zestawu akcesoriów do udrażniania rur. Jest on bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy wsunąć w za-tkaną rurę wąż z dyszą do oczyszczania rur. Dysza opłukuje rurę i prze-tyka ją. Oznaczenia na wężu pokażą jak daleko jest on wetknięty do rury. Aby poprawić efekty należy co jakiś czas wyciągnąć wąż, a później włożyć go ponownie. W przypadku mocno zatkanych rur zaleca się powtórzyć czyszczenie kilka razy.
- okna połaciowe:
Czyszczenie tych, znajdujących się wysoko okien jest zazwyczaj problematyczne. Tutaj też jednak przyjdzie nam z pomocą myjka ciśnieniowa wyposażona w specjalną lancę tetlskopową, która pozwala dosięgnąć nawet na odległość 4 metrów. Pasek na ramię umożliwia komfortowe trzy-manie lancy. Najpierw należy zaaplikować środek do czyszczenia szkła. Najlepszy będzie preparat do mycia szkła 3 w 1. A następnie dokładnie trzeba spłukać go za pomocą myjki.
- samochód:
Mycie auta myjką ciśnieniową to sama przyjemność. Zwłaszcza, że jest do wykorzystania szereg przydatnych akcesoriów, które sprawią, że auto zalśni czystością w mgnieniu oka. Przyda się z pewnością obrotowa szczotka z miękką szczeciną. Jest ona idealna do czyszczenia po-wierzchni (lakierowanych, szklanych, metalowych, z tworzywa sztucznego) i z pewnością usunie każdy brud. Dodatkową jej zaletą jest ruchomy prze-gub (180°), który umożliwia właściwe ustawienie kąta nachylenia szczotki do czyszczonej powierzchni. Z ko-lei specjalna szczotka do felg i kół dzięki miękkiej szczecinie nie rysuje powierzchni, równomiernie rozprowadza wodę i z łatwością dociera do najmniejszych szczelin.