JAKI PRODUKT WYBRAĆ do wykonywania posadzek?

Producent: HOLCIM
Maj 2023

Wytrzymałość, trwałość, bezpieczeństwo. To tylko niektóre cechy określające jedyne tego typu produkty na rynku – iX CPP20 i iX CPP20 Fibro. Gotowe mieszanki na bazie cementu 42,5 do wykonywania posadzek, dzięki swoim właściwościom, są doskonałym rozwiązaniem na ogrzewanie podłogowe.

Produkty iX CPP20 i iX CPP20 Fibro dedykowane są na ogrzewanie podłogowe, zarówno wodne, jak i elektryczne. Dzięki swoim cechom mieszanka na podkład podłogowy uzyskuje unikalną konsystencję, która umożliwia szczelne przyleganie do rur ogrzewania podłogowego, a zatem materiał ten skuteczniej przewodzi ciepło do pomieszczenia.
Jeśli podkład podłogowy nie przylega dokładnie do rurek z ogrzewaniem podłogowym, to powstają puste przestrzenie pomiędzy nimi, które utrudniają przepływ ciepła z rur na powierzchnię podłogi. W rezultacie, energia cieplna jest marnowana, ponieważ nie dociera w wystarczającej ilości do pomieszczenia. Ponadto, puste przestrzenie w podkładzie podłogowym mogą prowadzić do powstawania miejsc o niższej temperaturze, co powoduje nierównomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu.
W skrajnych przypadkach, gdy puste przestrzenie są duże lub występuje ich wiele, może to prowadzić nawet do istotnej utraty funkcjonalności ogrzewania podłogowego. Dlatego tak ważne jest, aby podkład podłogowy dokładnie przylegał do rur z ogrzewaniem podłogowym, tworząc jednolitą i szczelną powierzchnię (fot 1 i 2).

JAKI MATERIAŁ TERMOIZOLACYJNY?

Oczywiście sam użyty produkt to nie wszystko. Pracując na iX-ach trzeba pamiętać także o zachowaniu podstawowych zasad układania instalacji ogrzewania podłogowego oraz wykorzystaniu dobrego materiału izolacyjnego, takiego jak np.: styropian podłogowy (EPS).
Pod posadzki cementowe firma Lafarge rekomenduje sprawdzone materiały izolacyjne Izolbet, które od lat są dostępne na rynku w różnych klasach wytrzymałości na ściskanie oraz grubościach, co pozwala na dopasowanie ich do konkretnych wymagań projektowych:
- EXTRA PODŁOGA 100 (współczynnik przewodzenia ciepła 0,037 W/m*K),
- PODŁOGA PREMIUM 80 (współczynnik przewodzenia ciepła 0,038 W/m*K).

Do podkładów podłogowych narażonych na większe obciążania (np. garaże w domu jednorodzinnym) zaleca się użycie styropianu specjalistycznego – PARKING PREMIUM 150 o współczynniku przewodzenia ciepła 0,036 W/m*K, również firmy Izolbet. W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu z działem Doradztwa Techniczno-Handlowego Lafarge (www.lafarge.pl – zakładka kontakt).

BEZ DOMIESZEK 

iX CPP20 i iX CPP20 Fibro to produkty kompletne – to gotowe spoiwo cementowe do wykonywania podkładów podłogowych, zawierające w swoim składzie odpowiednio wyselekcjonowane dodatki i domieszki uplastyczniające.

Co przemawia za tym produktem dla inwestora i wykonawcy?

Po pierwsze, użycie iX-ów może zdecydowanie ułatwić pracę wykonawcy, ponieważ nie ma potrzeby dodawania innych domieszek ani przeliczania ich właściwej ilości. Dzięki temu wykonawca oszczędza czas i unika ryzyka popełnienia błędów w dozowaniu domieszki oraz niekompatybilności z cementami.
Po drugie, stosowanie gotowego spoiwa gwarantuje inwestorowi wykorzystanie produktu dedykowanego do tego zastosowania o równomiernych i odpowiednich proporcjach poszczególnych składników. Nie ma więc zagrożenia w postaci pominięcia domieszki lub dodania jej w niewłaściwej ilości, co może finalnie skutkować nieodpowiednią jakością posadzki.

BEZ DZIELENIA NA BUDOWIE

Podstawowym sposobem mieszania iX-ów jest wykorzystanie maszyny mieszająco-pompującej typu „miksokret”, jednak w razie konieczności wykonania małej powierzchni można użyć również tradycyjnej betoniarki. Produkty z rodziny iX posiadają opakowanie dostosowane do typowego miksokreta, co eliminuje potrzebę dzielenia worków na budowie oraz pozwala na łatwe i precyzyjne dozowanie. Dodatkowo, dzięki mniejszym opakowaniom w porównaniu z typowym cementem obsługa miksokreta ma dużo lżejszą pracę.

ŚWIETNA APLIKACJA

Podkład podłogowy przygotowany na bazie iX-ów łatwo się rozprowadza, ściąga i zaciera, dzięki czemu wykonawcy pracuje się szybciej i z mniejszym wysiłkiem. Istotną cechą jest też bardzo długi czas otwarty mieszanki, który wynosi aż 1,5 godz. (90 min). To pozwala w wygodnym dla fachowca tempie ułożyć go nawet na dużej powierzchni, wyrównać i zatrzeć.

DOSKONAŁY EFEKT KOŃCOWY

Jastrych wykonany z użyciem iX-ów jest mocny i wytrzymały – uzyskuje ponad 60% docelowej wytrzymałości już po 7 dniach. Wtedy też można rozpocząć dalsze lekkie prace budowlane, np. malowanie. Pełną wytrzymałość uzyskuje po minimum 28 dniach.

Gdzie uzyskać wsparcie?

Wykonując podkład podłogowy zgodnie z zaleceniami Lafarge uzyskuje się wyrób w klasie wytrzymałości CT-C16-F3. Jeżeli natomiast zależy na wykonaniu jastrychów o wyższych parametrach wytrzymałościowych, należy skontaktować się z działem Doradztwa Techniczno-Handlowego Lafarge (www.lafarge.pl – zakładka kontakt).

POD KAŻDĄ OKŁADZINĘ WIERZCHNIĄ

Posadzka wykonana z użyciem iX-ów pozwala uzyskać gładką i równą powierzchnię bez rys, gotową do dalszych prac wykończeniowych. Płytki ceramiczne, panele czy parkiet to najpopularniejsze rozwiązania okładzinowe. Ale iX-y nadają się również pod deski o dużych wymiarach, drewno egzotyczne czy wykończenie powierzchni coraz to popularniejszą żywicą. Należy tylko pamiętać o wykonaniu podkładu w odpowiedniej klasie wytrzymałościowej dla planowanej okładziny.

Klasa wytrzymałości według normy PN-EN 13813

Współczynnik przewodzenia ciepła (W/m*K)

Od CT-C16-F3 do CT-C25-F5

1,30-1,60

Tabela 1. Klasa wytrzymałości a współczynnik przewodzenia ciepła

SZEROKIE ZASTOSOWANIE

Zastosowanie produktów z rodziny iX pozwala na wykorzystanie podstawowych zalet jastrychów cementowych, które są nie tylko bardzo łanie wody. iX-y można stosować nie tylko w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych, ale też w łazienkach, pralniach czy garażach. W rezultacie otrzymuje się jeden produkt z możliwością stosowania we wszystkich pomieszczeniach obiektu, co oznacza przyspieszenie realizacji inwestycji.

NAWET 5 RAZY MOCNIEJSZE

Spoiwo iX CPP20 Fibro dodatkowo zawiera w swoim składzie naturalne włókna bazaltowe (fot. 3 i 4), bez konieczności dodawania do mieszanki innego rodzaju włókien:
- wytrzymałość na zrywanie i rozciąganie zastosowanych w iX CPP20 Fibro włókien bazaltowych wg producenta jest kilka razy wyższa niż włókien polipropylenowych (pp). Dzięki czemu uzyskuje się mocny, wytrzymały podkład na lata (wykres 1),
- włókna bazaltowe w efekcie końcowym na posadzce są zupełnie niewidoczne. Dzięki temu powierzchnia jest gładka i równa, pozbawiona „jeży” i nierówności. Wykonawca nie musi szlifować powierzchni w celu jej wygładzenia przed odbiorem klienta (fot. 5 a i b),
- włókna bazaltowe w Fibro mimo swojej naturalnej sztywności nie utrudniają zacierania czy ściągania podczas wykonywania podkładu. Co więcej, skracają czas pracy, dzięki pominięciu etapu rozprowadzania włókien pp w wodzie oraz konieczności wydłużonego mieszania w miksokrecie. Według producentów włókien pp po dodaniu ich do wyrobu, należy je mieszać przez „kilka minut”, najczęściej minimum 2 min.

www.lafarge.pl

Fot. 5 a i b. Dzięki równomiernie rozłożonym w mieszance włóknom bazaltowym unikamy w efekcie końcowym plam, kłębków włókien na powierzchni posadzki. a – powierzchnia z włóknami polipropylenowymi, b – powierzchnia z włóknami bazaltowymi.
Poprzedni

JAK ZADBAĆ o elementy metalowe w ogrodzie?

JAK ZADBAĆ o elementy metalowe w ogrodzie?
Następny
NOWY SYSTEM ogrzewania podłogowego fermacell® Therm25 oferuje więcej możliwości podczas prac budowlanych

NOWY SYSTEM ogrzewania podłogowego fermacell® Therm25 oferuje więcej możliwości podczas prac budowlanych