Trzy łyki budowlanej statystyki

Czerwiec 2021

PRODUKCJA MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH – NAJWIĘKSZE WZROSTY/SPADKI

Pierwszy kwartał 2021 r. przyniósł w produkcji materiałów budowlanych – jeśli weźmiemy pod uwagę ponad dwadzieścia najważniejszych grup asortymentowych – tyle samo wzrostów i spadków, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wykres przedstawia największe wzrosty i spadki w tej produkcji (wg danych GUS).

Jak objaśniają sytuację w swoich branżach przedstawiciele czołowych producentów:

Wyroby izolacji termicznej z wełny mineralnej. Rockwool, Przemysław Dobraniecki, country sales manager PL – na wzrost produkcji, który można obserwować już od pierwszego kwartału 2021 r. wpłynął głównie zwiększony popyt na produkty z wełny skalnej w segmencie budownictwa logistycznego i magazynowego, jak również w segmencie  budownictwa mieszkaniowego. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest ostatni etap wprowadzania zmian w Warunkach Technicznych, obowiązujący od początku tego roku, jak również znacząca ilość inwestycji, które weszły w fazę realizacji w I kwartale br. Należy również podkreślić, że coraz istotniejszym obszarem staje się sektor termomodernizacji. Z jednej strony wynika to z korzyści, jakie daje kompleksowa termomodernizacja, z drugiej strony z możliwości skorzystania z programów wsparcia tego typu inwestycji.

Pustaki ścienne, ceramiczne. Leier, Marzena Olchawa-Reczko, dyrektor handlowa – w naszej firmie produkcja idzie pełną parą i wszystko jest sprzedawane na bieżąco. Wiemy, że pojawiły się też w branży nowe moce produkcyjne, ale nie odniosę się do tego, jaki mają zbyt.

Zaprawy murarskie. Kreisel, Piotr Furmanek, z-ca dyrektora ds. sprzedaży i marketingu – dla branży producentów zapraw murarskich czynnikiem wyraźnie nie sprzyjającym dużej produkcji była przede wszystkim dłuższa zima i sytuacja covidowa. Rok temu budownictwo miało korzystniejsze warunki atmosferyczne, a niskie temperatury zawłaszcza w I kwartale 2021 r. spowodowały, że firmy wykonawcze skupiły się na innych robotach zamiast na  pracach tynkarskich. Dodatkowo sytuacja pandemiczna spowodowała spowolnienie oddawania mieszkań przez deweloperów przy ograniczeniu mobilności klientów w reżimie sanitarnym.

Cement. Cement Ożarów S.A. , Radosław Wiktorowicz, dyrektor segmentu dystrybucji – w pierwszym kwartale tamtego roku zanotowaliśmy sprzedaż cementu workowanego przekraczającą nasze zaplanowane oczekiwania. W tym roku w pierwszym kwartale powtórzenie tego samego wyniku nie było możliwe za sprawą niekorzystnych warunków pogodowych, które w przypadku cementu workowanego mają znaczący wpływ na jego popyt. 

ABSOLUTNIE REKORDOWY KWARTAŁ – TYLE POZWOLEŃ NIE BYŁO NIGDY

Pierwszy kwartał 2021 r. okazał się absolutnie rekordowym, jeśli chodzi o liczbę mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Według GUS takich mieszkań możemy mieć (bo mogą być wybudowane) ponad 84,3 tys.

Na wykresie pokazujemy wyniki pierwszych kwartałów od roku 2000, ale tak dobry wynik nie padł nigdy – również w kwartałach lata czy jesieni. Tyle, że trudno byłoby pokazać 81 słupków.

Najgorsze kwartały dla pozwoleń na budowę mieszkań: I 2002 r. – 12,5 tys. i I 2003 r. – 13,2 tys. Najlepsze: IV 2020 r. – 83,7 tys. i II 2019 r. – 72,3 tys.

COVID I USŁUGI BUDOWLANE – POLEPSZENIE NASTROJÓW

Jak na wyniki budownictwa wpływa pandemia koronawirusa? Badania statystyczne w tym zakresie od marca 2020 r. prowadzi GUS. Wykres pokazuje spadek zamówień na usługi budowlane składanych przez klientów. Chodzi o zmianę (jak dotąd zawsze na minus) niezależną od jej przyczyny i w porównaniu do sytuacji gdyby nie było pandemii.

Okazuje się, że trzecia fala COVID-19, z rekordami zachorowań i zgonów w marcu 2021 r., nie pogorszyła sytuacji. Od grudnia 2020 r. z miesiąca na miesiąc spadek zamówień na usługi budowlane maleje. W kwietniu 2021 r. sięgał już tylko 9%. Przełom nastąpi, kiedy ankietowani przedsiębiorcy budowlani ocenią, że zamówienia rosną.

Mirosław Ziach

Poprzedni

Wyniki I kwartału 2021 roku

Wyniki I kwartału 2021 roku
Następny
RAWPLUG - Mocowanie huśtawkowe z aprobatą bezpieczeństwa

RAWPLUG - Mocowanie huśtawkowe z aprobatą bezpieczeństwa