Zdrowie w twoim domu – wykorzystaj naturalną klimatyzację

Producent: BAUMIT
Maj 2020

Dobre zdrowie opiera się na trzech głównych filarach: odżywianiu, aktywności fizycznej i stylu życia. Jeżeli zadbamy o każdy z nich, możemy skutecznie wzmacniać nasze zdrowie. Styl życia jest bezpośrednio związany z miejscem, w którym przebywamy lub mieszkamy. Dzięki odpowiedniemu projektowi oraz dobrze dobranym materiałom możliwe jest stworzenie budynku oraz wnętrz nie tylko o optymalnych parametrach, ale także o pozytywnym wpływie na nasze samopoczucie i zdrowie.

BAUMIT - Zdrowie w twoim domu
BAUMIT

NASZE OTOCZENIE A ZDROWIE 

Każdy dąży do tego, by stworzyć sobie odpowiednią przestrzeń, w której mógłby bezpiecznie pracować, a w wolnym czasie w pełni odpocząć i naładować się pozytywną energią. Jest to szczególnie ważne, gdyż w obecnych czasach nawet 90% naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Tym samym jakość naszego zdrowia i samopoczucia w znacznym stopniu zależy od panującego w nich klimatu („mikroklimatu”). To z czego zbudowane są ściany oraz czym zostaną wykończone ma znaczący  wpływ na poprawę klimatu w pomieszczeniach. Warto zwrócić uwagę, że ściany stanowią największą powierzchnię wewnątrz budynków. Przykładowo w domu o powierzchni użytkowej 150 m2 – ściany to około 500 m2.

BEZPIECZNE WNĘTRZA

Niestety często wnętrza domów nie sprzyjają zdrowiu, jesteśmy w nich narażeni na oddziaływanie różnych szkodliwych czynników: chemicznych, biologicznych i fizycznych, które znacząco wpływają na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Mając na uwadze ile czasu w życiu spędzamy we wnętrzach budynków trudne do przecenienia jest zadbanie, aby „cztery ściany” wspierały zdrowie fizyczne (ale też psychiczne) ich mieszkańców.

SYNDROM CHOREGO BUDYNKU

Zagrożenia zdrowia związane z pracą i pobytem w nieodpowiednich pomieszczeniach zamkniętych zostały określone jako tzw. Syndrom chorego budynku (SBS, z ang. sick building syndrome). Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że SBS występuje aż w 30% nowych i odnawianych budynkach. Liczne badania wskazują, że systematycznie rośnie na świecie liczba ludzi, którzy doświadczają pogorszenia stanu zdrowia w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych i innych miejscach pracy. Symptomy takie jak: zapalenie śluzówek, astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenia gardła, krtani i oskrzeli, bóle i zawroty głowy, migreny, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, nienaturalne zmęczenie, znaczny spadek nastroju czy podrażnienia błon śluzowych, albo wielu zmian skórnych mogą być wywołane pracą lub pobytem w takich pomieszczeniach.

KLIMAT … WAŻNY TAKŻE W POMIESZCZENIACH

Przy obecnym trybie życia ludzie wdychają codziennie ok. 13,5 kg powietrza pochodzącego z wnętrz. Stąd jakość powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa ma ogromne znaczenie. Na odpowiedni klimat wewnątrz pomieszczeń wpływają m.in. wilgotność, temperatura oraz zanieczyszczenia powietrza – lotne związki organiczne (LZO, z ang. VOC).
Wilgotność – zbyt wysoka to duże zagrożenie porażeniem powierzchni przez grzyby-pleśnie, sprzyja też rozwojowi roztoczy, które mogą wywoływać astmę. Z kolei zbyt suche powietrze – nie tylko zwiększa obciążenie pyłem lecz także wysusza śluzówki i prowadzi do infekcji, np. zakażenia wirusami w chłodniejszych porach roku. Optymalna dla naszego zdrowia wilgotność powietrza to zakres między 40–60%.

Temperatura – najczęściej komfortowa temperatura wnętrz jest określona przedziałami od 20–22°C w salonie i od 17–18°C w sypialni. Jednak w rzeczywistości preferencje co do optymalnej temperatury nieco się różnią i są subiektywne.
Zanieczyszczenia – lotne związki organiczne (LZO) to grupa ponad 200 substancji chemicznych. Oprócz dwutlenku węgla i formaldehydu to także wiele innych substancji lotnych. Związki te mogą znajdować się w m.in. w materiałach wykończeniowych. Skutki LZO to m.in. podrażnienia dróg oddechowych, zaburzenia układu nerwowego, uciążliwość zapachowa i zakłócenia samopoczucia – przyczyniające się do wspomnianego wcześniej tzw. „Syndromu chorych budynków”. Część z tych substancji jest rakotwórcza.

SZCZELNE WNĘTRZA 

Wznoszone obecnie budynki są coraz bardziej szczelne ze względu na oszczędność energii. Powietrze wewnątrz jest zastępowane przez powietrze zewnętrzne w dużo wolniejszym tempie niż w starszych budynkach. Współczesne budownictwo stawia więc znacznie większe wymagania przed materiałami budowlanymi niż kiedyś. Aby mieć pewność, że powietrze w pomieszczeniach pozostanie zdrowe, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na właściwości stosowanych materiałów budowlanych. Najczęściej pozostają one elementem budynku na stałe i nie powinny emitować zanieczyszczeń, gdyż może to być przyczyną rozwoju chorób u mieszkańców.

WAPNO – NATURALNE, TRWAŁE I ZDROWE 

Wyroby wapienne znane i stosowane są z powodzeniem już od czasów starożytnych. Wytwarzane są z naturalnych składników, a dzięki wysokiej porowatości charakteryzują się doskonałą przepuszczalnością pary wodnej i dwutlenku węgla. Tynki wapienne wśród szeregu zalet mają bardzo cenną właściwość – niczym naturalny klimatyzator przejmują rolę urządzenia regulującego wilgotność powietrza. Przy nadmiarze wilgoci w pomieszczeniu pochłaniają ją z powietrza niczym gąbka, usuwając jej nadmiar, by potem móc stopniowo ją uwalniać. Kolejna bardzo cenna właściwość to odporność na korozję biologiczną i wysokie pH. Cechy te sprawiają, że w pomieszczeniu nie mają warunków do rozwoju grzyby i pleśnie. Tynki wapienne pochłaniają też z powietrza szkodliwy dwutlenek siarki oraz dwutlenek węgla (będący gazem cieplarnianym), który jest wiązany poprzez karbonizację wapna. Właściwości wyrobów wapiennych sprawiają, że są one najlepszym z możliwych rozwiązań w budynkach m.in. dla dzieci oraz osób cierpiących na różnego rodzaju alergie i astmę (zawilgocenia i grzyby wywołują i wzmagają rozwój chorób górnych dróg oddechowych).

BAUMOT - tynk wapienny

SYSTEM BAUMIT KLIMA

Zdrowe mieszkanie to nie tylko dobór odpowiednich, pozbawionych szkodliwych emisji materiałów budowlanych, ale także zadbanie o korzystny klimat w pomieszczeniach. Optymalna, stabilna wilgotność i jakość powietrza znacząco wpływają na samopoczucie.
Produkty wapienne Baumit Klima skutecznie wspierają uzyskanie tych właściwości. Receptury wyrobów opracowane zostały z myślą o wszystkich, którym zależy aby oddychać zdrowszym powietrzem we własnych czterech ścianach, a jednocześnie oczekujących wyrobów zaawansowanych technologicznie. Wyroby Klima korzystając z tradycyjnych zalet produktów wapiennych to zarazem materiały o bardzo dobrych właściwościach roboczych i użytkowych.

BAUMIT - wyroby KLIMA

Główne wyróżniki wyrobów Klima:
+ wytwarzane na bazie naturalnego spoiwa wapiennego,
+ doskonała zdolność do przepuszczania i akumulacji pary wodnej - regulacja wilgotności w pomieszczeniach,
+ wysoka wartość pH ≥12 – praktycznie wykluczone ryzyko rozwoju pleśni i grzybów,
+ nie ładują się elektrostatycznie, nie przyciągają zanieczyszczeń – ułatwiają utrzymanie czystości,
+ bardzo dobre właściwości robocze – sprawne i szybkie wykonanie prac,
+ do stosowania na nowe i remontowane podłoża.

Optymalny efekt poprawy klimatu w pomieszczeniu daje zastosowanie białego tynku wapiennego Baumit KlimaWhite. Rekomendowana grubość tynku 1,5 cm stanowi masę akumulującą wilgoć z pomieszczenia. Mikroporowata budowa sprawia, że tworzy się „oddychająca” warstwa na ścianie, potrafiąca co ważne szybko pobierać lub oddawać wilgoć „z” i „do” otaczającego powietrza – dokładnie tak jak potrzeba, by czuć się komfortowo w pomieszczeniu. Tynk skutecznie eliminuje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni oraz właściwości antyalergiczne – otynkowane powierzchnie nie przyciągają kurzu i zanieczyszczeń. Do tego materiał ten jest łatwy w zastosowaniu. Można go układać ręcznie lub maszynowo. Świetnie sprawdza się zarówno jako jednowarstwowy tynk zacierany, jak i tynk podkładowy pod gładź wapienną. Jako materiał o bardzo dobrej przyczepności do podłoża, Baumit KlimaWhite może być układany na wszelkich mineralnych podłożach budowlanych – betonie, betonie komórkowym, cegle, pustakach ceramicznych i silikatowych.
Jeśli celem jest idealnie gładka i naturalnie biała powierzchnia, możemy to uzyskać przy zachowaniu wszystkich parametrów pozwalających ścianie „oddychać” – stosując na otynkowane podłoże gładź w „zdrowej” wersji – nie wcześniej jednak niż 24 godz. po zakończeniu tynkowania (zależnie od temp.). W zależności od potrzeb oraz preferencji do wyboru mamy gładź wapienną Baumit KlimaFino lub gotową, dostępną w wiadrach wapienną gładź szpachlową Baumit KlimaFinish. Pierwszy z wyrobów to naturalnie biała mieszanka o dużej zawartości wapna przeznaczona do zastosowania jako wysokiej jakości końcowa warstwa pod farbę. Druga to gładź szpachlowa, która sprawdzi się jako warstwa „start” i „finisz” co oznacza, że możemy jej użyć zarówno do przygotowania bazy pod ostateczną warstwę gładzi – zaszpachlować drobne ubytki, wyrównać wstępnie podłoże, a także wykorzystać do ostatecznego wygładzenia ścian i sufitów przed malowaniem. Dzięki swojej formule i konsystencji pasty jest ona gotowa do natychmiastowego użycia i bardzo prosta w aplikacji, co czyni ją idealną propozycją dla tych, którzy oprócz wysokiej jakości uzyskanych powierzchni cenią sobie także większą wygodę i wydajność prac. Oba wyroby cechuje wysoka paroprzepuszczalność i właściwości antygrzybiczne. Równie dobrze sprawdzają się do wygładzania powierzchni ścian i sufitów na tynkach wapiennych, jak i cementowo-wapiennych czy betonie wewnątrz budynków. Każdy inwestor i wykonawca doceni również fakt, że użycie tych produktów pozwala uniknąć czasochłonnego i kłopotliwego (ze względu na duże zapylenie pomieszczenia) szlifowania.
Indywidualny charakter wykończenia, zapewniający wszystkie korzystne właściwości systemu Baumit Klima daje zastosowanie farby Baumit KlimaColor. Jest to najwyższej jakości farba krzemianowa o wysokiej paroprzepuszczalności, bardzo dobrej sile krycia, praktycznie bezemisyjna i bezzapachowa. Możemy nakładać ją pędzlem, wałkiem oraz co docenią profesjonaliści – także maszynowo przez natrysk w technologii airless.
Potwierdzeniem doskonałych właściwości wyrobów Klima jest fakt, iż posiadają one certyfikat natureplus® przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Budownictwa i Mieszkania dla wyrobów, które przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego, zdrowego mieszkania i zrównoważonego rozwoju.

Układanie maszynowe tynku Baumit KlimaWhite
Układanie maszynowe tynku Baumit KlimaWhite
Wykonywanie gładzi Baumit Klima
Wykonywanie gładzi Baumit Klima

SYSTEMY BAUMIT KLIMA

Produkty Baumit Klima pozwalają osiągnąć doskonałe wyniki, gdy są stosowane w kompletnym systemie. Tworzą idealne rozwiązania na każdy gust – niezależnie od tego, czy oczekiwane jest uzyskanie ścian idealnie gładkich, lekko teksturowanych lub o wyrazistej fakturze. W dobie rosnącej świadomości dotyczącej zdrowia, jak również braku czasu wynikającego z coraz szybszego tempa życia system Baumit Klima to idealne dopełnienie zdrowego stylu życia, o który dbałość powinna być tak kompleksowa jak to tylko możliwe. Również w zakresie wyboru odpowiednich materiałów do wykończenia wnętrz, w których niestety spędzamy tak wiele czasu.

System Baumit Klima – korzyści

Dla projektanta
+ warstwa wykończeniowa na wszelkie podłoża mineralne,
+ praktycznie niegraniczona możliwość kształtowania finalnego wykończenia,
+ do każdego typu pomieszczeń.

Dla wykonawcy
+ bardzo dobre właściwości robocze i szybkość aplikacji,
+ brak substancji szkodliwych,
+ do nowych realizacji oraz remontów

Dla inwestora
+ doskonała regulacja klimatu w pomieszczeniach,
+ eliminacja ryzyka rozwoju grzybów i pleśni,
+ bardzo korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ:

+ przy przygotowaniu tynku oprócz wody nie stosować żadnych dodatków,
+ podczas układania i wiązania wyrobów temperatura powietrza i podłoża to min. +5°C do +25°C,
+ w miejscach narażonych na pęknięcia (np. przejścia różnych materiałów podłoża, narożniki okien i drzwi) należy zatapiać siatkę do zbrojenia tynków,
+ przy grubości ≥ 25 mm tynk nakładać wielowarstwowo, metodą „świeże na świeże”,
+ świeżo otynkowane powierzchnie należy przez 2 dni utrzymywać w stanie wilgotnym (unikać przeciągów),
+ nie dopuszczać do bezpośredniego nagrzewania świeżo wykonanej powierzchni,
+ do malowania zalecane jest stosowanie farb o wysokiej paroprzepuszczalności np. krzemianowych,
+ przed zastosowaniem wyrobów zapoznać się z zaleceniami podanymi w kartach technicznych.

Poprzedni

Jaki wybrać oczyszczacz powietrza?

Jaki wybrać oczyszczacz powietrza?
Następny
Skuteczna wentylacja garażu

Skuteczna wentylacja garażu