Jak skutecznie walczyć z chwastami?

Maj 2019

Największy wróg pięknego ogrodu? Wielu miłośników zieleni odpowie jednym chórem: chwasty. I nie chodzi o te pojedyncze, ale o całe ich zastępy. Chwasty potrafią skutecznie zająć ogród, jeśli im na to pozwolimy, jednakże kilka sprytnych rad i narzędzi może sprawić, że wygramy tę walkę.


METODA NA CHWASTY

W mądrej bitwie przeciw chwastom przede wszystkim czekamy na deszcz. Łatwiej jest pielić, gdy gleba jest wilgotna i miękka. Sucha, twarda ziemia skutecznie utrudnia wyciąganie z ziemi całych chwastów. Pozbycie się pełnej rośliny jest szczególnie ważne, ponieważ nawet z małego kawałka korzenia może ponownie wyrosnąć chwast.
Chwasty najlepiej usuwać zaraz po ich wyrośnięciu, gdy nie zdążą jeszcze zakwitnąć oraz wydać nasion. Rośliny mają wówczas słabo rozwinięty system korzenny i bez problemu można je wyrwać – później, gdy dojrzeją i osypią się nasiona, walka z kiełkującymi siewkami chwastów będzie bardzo pracochłonna. Trudniejsze do usunięcia są chwasty wieloletnie, takie jak: powój polny, mlecz polny czy mniszek pospolity. Należy się ich pozbywać bardzo starannie, ponieważ łatwo rozrastają się z pozostawionych w glebie resztek korzeni.
Jeżeli nie chcemy stosować szkodliwych herbicydów, pozostaje pielenie, czyli samodzielne usuwanie chwastów ręcznie lub przy użyciu prostych narzędzi.

FISKARS  - skuteczna walka z chwastami


USUWANIE CHWASTÓW

Odchwaszczanie przynosi rezultaty, kiedy powtarzamy je regularnie przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Szczególną uwagę należy zwracać na szybko rosnące chwasty w warzywniku. Zaniechanie pielenia i usuwania niechcianych roślin może spowodować znaczne zmniejszenie lub utratę plonu, trudniejszy też będzie zbiór warzyw. Małe narzędzia są najlepszym wyborem dla gęstych ogrodów i gdy chcemy pozbyć się pojedynczego chwastu.
Większe narzędzia, jak ręczne kultywatory i motyki są świetnym rozwiązaniem do usuwania niechcianych roślin w warzywniaku lub rabatach kwiatowych. Należy ostrożnie manewrować takimi narzędziami wokół roślin, aby nie uszkodzić korzeni i nasadzeń.


SPRYTNI POMOCNICY W OGRODZIE

Przystępując do odchwaszczania ogrodowych grządek i rabat, warto wyposażyć schowek w odpowiednie narzędzia, które znacznie ułatwią usuwanie chwastów. Tradycyjnie przydadzą się odchwaszczacz, pazurki oraz motyczka. Dobrze też mieć rękawice. Do usuwania dużych, wyrośniętych chwastów przyda  się motyka lub nawet szpadel. Warto mieć też pojemnik na wyrwane chwasty, aby ich fragmenty nie pozostawały na rabatach.

FISKARS  - skuteczna walka z chwastami
FISKARS  - skuteczna walka z chwastami
FISKARS  - skuteczna walka z chwastami


MOTYKA DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Każdy, kto miał już do czynienia z pieleniem, wie jak bardzo jest to czasochłonne i męczące. Dlatego warto sięgnąć po odpowiednie i sprawdzone narzędzia. W ręcznym pozbywaniu się chwastów doskonale sprawdzą się lekkie i wytrzymałe narzędzia.
Motyki, pazurki – to podstawowe narzędzia służące nie tylko do ręcznego usuwania chwastów, ale także do spulchniania podłoża.
W przygotowaniu rabat do obsiewu, rozbijaniu twardych grudek ziemi czy usuwaniu chwastów pomocna będzie motyka duńska. Ostre krawędzie narzędzia umożliwiają szybkie wykonanie danej czynności. Na uwagę zasługuje również motyka 3-funkcyjna, idealna do spulchniania i pielenia oraz funkcjonalny odchwaszczacz, który świetnie sprawdzi się zwłaszcza przy usuwaniu roślin z długimi korzeniami. Głowice montowane są na aluminiowym trzonku. To innowacyjne rozwiązanie systemowe pozwala w szybki i łatwy sposób połączyć dowolnie wybraną głowicę z jednym trzonkiem, oszczędzając tym samym miejsce do przechowywania.
Podczas wykonywania zaś drobnych prac ziemnych pomocna będzie motyczka z włókna szklanego wzmocnionego poliamidem. Odporna na niskie i wysokie temperatury, wytrzymała, lekka – jest doskonała do pielęgnacji roślin doniczkowych oraz rabatowych, a co najważniejsze, nie uszkadza korzeni w trakcie pracy.

FISKARS  - skuteczna walka z chwastami


CHWASTY NA TRAWNIKU – INTRUZ W PRZYDOMOWYM OGRÓDKU

Jeśli Twój trawnik zmienia się w krainę niewysokich chwastów, takich jak: mlecz, rdest ptasi lub wilczomlecz, postaw na wyrywacze do chwastów, które od lat biją rekordy popularności wśród dostępnych na rynku narzędzi ogrodowych.
Te innowacyjne produkty zostały zaprojektowane z myślą o szybkim i skutecznym usuwaniu niepożądanych roślin z trawników. Dzięki nim wyrywanie chwastów może być przyjazne nie tylko dla naszego kręgosłupa, lecz także środowiska.

FISKARS  - skuteczna walka z chwastami
FISKARS  - skuteczna walka z chwastami
FISKARS  - skuteczna walka z chwastami


ŁATWO, SZYBKO I EKOLOGICZNIE – ZASADA TRZECH KROKÓW

Wyrywacze do chwastów zostały zaprojektowane tak, by umożliwiać łatwe wbijanie narzędzia w ziemię poprzez nadepnięcie na podpórkę na końcu drążka. Pociągnięcie drążka do siebie sprawia, że głęboko sięgające pazury ze stali nierdzewnej chwytają korzeń z czterech stron i pozwalają na czyste oraz nieinwazyjne wyciągnięcie rośliny z gleby. Dzięki temu chwasty usuwamy trwale, wraz z korzeniami. Specjalny mechanizm ślizgowy zapewnia również bezpieczne wyrzucanie niechcianych roślin z narzędzia jednym ruchem, eliminując potrzebę zginania i ręcznego usuwania. Co istotne, usuwanie chwastów odbywa się całkowicie bez użycia środków chemicznych.

Trzy kroki i gotowe!
1. Umieść pazury wyrywacza wokół chwastu.
2. Nastąp na podpórkę stopą. Wyjmij narzędzie z ziemi razem z chwastem.
3. Wyrzuć chwast. Po zakończeniu pracy spłucz wyrywacz wodą, aby usunąć nadmiar gleby.

Szczotka do czyszczenia chodnika
Szczotka do czyszczenia chodnika

ŚCIEŻKI OGRODOWE

Niektóre chwasty rozwijają się nawet w wybrukowanych miejscach, w jakiś sposób znajdując minimum gleby, aby wyrosnąć w maleńkich pęknięciach między kamieniami, płytkami czy kostką brukową. Takim chwastem o silnych korzeniach, zdolnym przetrwać w ciasnych miejscach, jest na przykład mlecz. Wystarczy jednak szczotka do zamiatania i jednocześnie do skrobania płyt chodnikowych, by pozbyć się niechcianych roślin pojawiających się w nietypowych miejscach.

Autor Marzena Guzik
Autor Marzena Guzik
Stanowisko – specjalista ds. marketingu w firmie Fiskars
Poprzedni

Jakie wybrać zadaszenie drzwi, tarasów czy altanek?

Jakie wybrać zadaszenie drzwi, tarasów czy altanek?
Następny
Jak odpowiednio nawadniać ogród?

Jak odpowiednio nawadniać ogród?