Autoklawizowany beton komórkowy to materiał konstrukcyjny o szerokim zastosowaniu. Jest on najczęściej stosowany pośród nowoczesnych technologii tradycyjnych. Ze względu na łatwość budowania beton komórkowy jest chętnie wybierany do budowy domów jednorodzinnych. Stosuje się go również do wznoszenia budynków wielokondygnacyjnych, komercyjnych, magazynowych oraz gospodarczych. Duża popularność betonu komórkowego wynika m.in. z jego właściwości oraz możliwości, jakie daje na etapie realizacji oraz użytkowania budynku.
Produkowanym obecnie materiałom
budowlanym stawia się coraz więcej
wymagań – muszą być trwałe, naturalne
i zdrowe, mają zapewniać wysoki
komfort termiczny oraz odpowiedni
mikroklimat wnętrz. Powinny też przy
tym gwarantować energooszczędność
wznoszonych budynków. Dodatkowym
kryterium, jakiemu powinny sprostać
nowoczesne materiały konstrukcyjne
jest łatwość stosowania i szybkość budowy.
Prawie 100-letnia tradycja murowania
z betonu komórkowego, wsparta najnowszymi
technologiami produkcji
pozwoliła uzyskać materiał budowlany
o wysokich parametrach, który spełnia
wszystkie te wymagania.
IZOLACYJNOŚĆ TERMICZNA BETONU KOMÓRKOWEGO
Jedną z ważniejszych właściwości autoklawizowanego betonu komórkowego z punktu widzenie inwestora jest bardzo dobra izolacyjność termiczna. Wynika ona z jego porowatej struktury. Podczas produkcji tego materiału stosuje się środek porotwórczy, który wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapnia, spulchnia masę. W ten sposób w betonie komórkowym powstają mikropory z zawartym w nich powietrzem. Jest ono bardzo dobrym izolatorem termicznym, a ponieważ stanowi aż ponad 80% objętości bloczków, wykonane z nich ściany skutecznie izolują przed stratami ciepła. Wysoka izolacyjność betonu komórkowego tworzy barierę dla energii cieplnej już od strony wewnętrznej pomieszczeń. Ściany są przyjemne w dotyku i nie emitują chłodu.
Bardzo dobra izolacyjność termiczna
pozwala budować ciepłe przegrody
z betonu komórkowego w jednej warstwie
– bez konieczności docieplenia
muru styropianem lub wełną mineralną.
Taki styl budowy preferowany jest
na przykład w Niemczech, gdzie ściany
warstwowe bez delikatnej warstwy termoizolacji
uważane są za trwalsze, racjonalne
w budowaniu oraz energooszczędne.
Do budowy ścian jednowarstwowych
przeznaczone są bloczki z betonu komórkowego
SOLBET Ideal o grubości
42 cm. Współczynnik przenikania ciepła
U wykonanych z nich przegród wynosi
0,23 W/(m2 · K), spełnia więc wysokie
wymagania obowiązujących warunków
technicznych, jakim powinny podlegać
budynki.
Stosując beton komórkowy można również
wznosić ściany z ociepleniem, dla
których można uzyskać, w miarę potrzeby,
lepszy współczynnik przenikania
ciepła U. Do ich budowy przeznaczone
są bloczki SOLBET Optimal Plus
i Optimal. W zależności od grubości zastosowanego
materiału termoizolacyjnego,
wymurowane z nich przegrody mogą
spełniać nie tylko obecnie obowiązujące
wymogi odnośnie przenikania ciepła
przez ściany zewnętrzne, ale również te,
które zaczną obowiązywać dopiero z początkiem
2021 r.
TRWAŁOŚĆ PRZEGRÓD Z BETONU KOMÓRKOWEGO
Mimo swej porowatej struktury beton komórkowy jest bardzo wytrzymałym materiałem budowlanym. Wytrzymałość bloczków na ściskanie jest wystarczająca, aby budować z nich trwałe ściany konstrukcyjne, również w budynkach wielokondygnacyjnych. O trwałości budynków wybudowanych z betonu komórkowego może świadczyć to, że materiał ten stosowany jest już prawie 100 lat. Wzniesione wiele lat temu budynki stoją do dziś i w dalszym ciągu są użytkowane. Ponadto, według badań, parametry wytrzymałościowe nie ulegają pogorszeniu z upływem czasu.
Warto też wiedzieć, że dzięki porowatej strukturze i wysokiej dyfuzyjności beton komórkowy szybko uzyskuje swoją wilgotność sorpcyjną na poziomie 2–4%. Jest to cecha szczególnie istotna ze względu na to, że budynki o wilgotności ustabilizowanej zużywają mniej energii niż te, które długo wysychają. Beton komórkowy jest także odporny na działanie mrozu. Duża porowatość sprawia, że na skutek ewentualnego zawilgocenia woda nie wypełnia w całości przestrzeni w strukturze szkieletu i w efekcie nie powoduje rozsadzania materiału podczas krystalizacji. Potwierdzają to badania cyklicznego zamrażania i rozmrażania bloczków z betonu komórkowego.
ZDROWY MATERIAŁ BUDOWLANY
Dla wielu inwestorów równie ważny, jak np. izolacyjność termiczna, jest wpływ użytego budulca na zdrowie. Obecnie produkowane materiały z betonu komórkowego powstają z surowców naturalnego pochodzenia – piasku, wody, wapna, cementu, gipsu. Bloczki SOLBET nie zawierają żadnych domieszek pyłów przemysłowych ani popiołów. Warto też dodać, że promieniotwórczość betonu komórkowego jest najniższa wśród ściennych materiałów budowlanych. Ważną właściwością betonu komórkowego jest również jego mocno zasadowy odczyn, który nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów (bakterii, grzybów czy pleśni) na powierzchni bloczków. Beton komórkowy zapewnia także odpowiedni mikroklimat w budynku. Dzięki porowatej strukturze utrzymuje optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń, a także wilgotność powietrza.
JEDNORODNOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGO
To kolejna ważna właściwość betonu komórkowego. Oznacza ona m.in., że przewodzenie ciepła w wykonanym z betonu komórkowego murze jest w każdym kierunku takie same (od wewnątrz na zewnątrz, od góry do dołu i na boki). Ma to duże znaczenie przy przepływie ciepła w newralgicznych miejscach – np. w narożnikach, strefach przyziemia i pod parapetami. Jednorodność oznacza również, że ściany z betonu komórkowego mają takie same parametry (izolacyjność termiczną, akustyczną i wytrzymałość na ściskanie), niezależnie od ustawienia bloczka w murze. Sprawdza się to m.in. w sytuacji, gdy ostatnią warstwę muru należy wykonać na wysokość niższą niż wysokość bloczków. Wówczas stosuje się cieńsze od nich płytki z betonu komórkowego, które muruje się układając je na boku. Takie usytuowanie materiału nie wpływa na pogorszenie żadnego z parametrów muru.
EKONOMICZNE MUROWANIE Z BETONEM KOMÓRKOWYM
Duża porowatość i jednorodność betonu komórkowego wpływa również na ekonomię budowy.
Beton komórkowy jest bardzo łatwy w murowaniu. Jest przede wszystkim lekki – nawet pięciokrotnie lżejszy od innych materiałów tradycyjnych. Przez to elementy murowe mogą być duże. Wpływa to na szybkość budowy. Duże i precyzyjne wymiarowo bloczki szybko się muruje. Materiał można łatwo dociąć. Bezproblemową i przez to ekonomiczną budowę zapewniają również wyprofilowane na pióra i wpusty powierzchnie czołowe bloczków z betonu komórkowego, ponieważ nie wymagają one wykonywania spoin pionowych. Są one niezbędne jedynie w miejscach, w których nie ma połączenia na pióra i wpusty, czyli w narożnikach oraz tam gdzie stosuje się docięte bloczki. Murowanie z wykorzystaniem profilowanych w ten sposób bloczków oznacza mniejsze zużycie zaprawy murarskiej.
Bloczki z betonu komórkowego można murować na zaprawie do cienkich spoin. W takim przypadku grubość spoiny, zamiast 6–15 mm, wynosi maksymalnie 3 mm. W praktyce jednak, przy zastosowaniu kielni do cienkich spoin, jej grubość z reguły nie przekracza 1 mm. Dzięki temu murowanie bloczków jest precyzyjne, a zużycie zaprawy ograniczone do niezbędnego minimum. Murowanie na cienką spoinę sprawia również, że mury są jednorodne pod względem termicznym, jakby były wykonane tylko z betonu komórkowego. Ma to duże znacznie zwłaszcza w przypadku ścian jednowarstwowych. Dzięki zastosowaniu zaprawy cienkowarstwowej mury jeszcze lepiej izolują przed stratami ciepła.
SZYBKI W BUDOWIE , ŁATWY W OBRÓBCE
Beton komórkowy to dobry wybór, również gdy ważna jest szybkość budowy i prostota prac wykonawczych. Aby prawidłowo murować z tego materiału, wystarczy znać proste zalecenia wykonawcze i zaopatrzyć się w kilka łatwych w użyciu oraz powszechnie dostępnych narzędzi. Przebieg prac murarskich z pewnością przyspieszają duże wymiary bloczków z betonu komórkowego SOLBET. Ich wysokość wynosi 24 cm, a długość 59 cm, więc niezależnie od grubości ściany na 1 m2 muru przypada tylko 7 bloczków. Ich niewielka gęstość objętościowa sprawia, że mimo sporych wymiarów elementy te są stosunkowo lekkie. Podnoszenie, przenoszenie i układanie elementów z betonu komórkowego nie przysparza wykonawcom większych problemów. Czynności te ułatwiają również uchwyty montażowe wyfrezowane w bloczkach od szerokości 24 cm. Dzięki nim materiał murowy jest bardziej poręczny, a osadzanie bloczków w murze łatwiejsze. Uchwyty chronią też dodatkowo dłonie murarza przed obtarciami, podczas ustawiania kolejnego bloczka obok już wymurowanego elementu.
Do zalet betonu komórkowego, które usprawniają prace budowlane zalicza się również łatwość obróbki, a więc cięcia i szlifowania. Porowaty materiał pozbawiony jest drążeń, a jednorodna struktura umożliwia np. wmurowanie bloczków na boku. Taka sytuacja zdarza się, jeśli wyrównywana jest wysokość kondygnacji za pomocą płytek z betonu komórkowego, które idealnie pasują w ścianie grubości 24 cm. Do cięcia betonu komórkowego wystarczy ręczna piła. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych maszyn. W ten sposób, niewielkim nakładem pracy można uzyskać materiał o żądanym kształcie i murować budynki atrakcyjne pod względem architektonicznym – z zaokrąglonymi ścianami zewnętrznymi, ryzalitami, łukowymi nadprożami oraz owalnymi otworami na okna typu bulaj. Beton komórkowy umożliwia także dowolną aranżację przestrzeni wewnątrz budynku. Można z niego wymurować m.in. ściany biegnące po łuku czy walcowe klatki schodowe.
Jego porowata struktura ułatwia też prace wykończeniowe, a dokładniej mówiąc stosowanie różnego rodzaju tynków i klejów, które zachowują większą przyczepność do tego materiału niż do gładkich powierzchni.
BUDOWA W SYSTEMIE
Nowoczesna budowa wymaga zastosowania całego systemu. To gwarantuje, że materiały wchodzące w jego skład – zarówno murowe, jak i produkty chemii budowlanej – są do siebie odpowiednio dopasowane pod względem właściwości technicznych.
Systemy
do budowy ścian z betonu komórkowego należą do najprostszych
rozwiązań, zapewniającyh sprawne i bezpieczne
prowadzenie prac. Oprócz bloczków
na system SOLBET Perfekt składają się prefabrykowane nadproża z betonu
komórkowego, kształtki U, płytki oraz
cała gama wyrobów chemii budowlanej
wraz z zaprawami murarskimi. Zastosowanie
kompletnego systemu budowlanego pozwala uzyskać najlepsze parametry
przegród. Daje też pewność, że elementy
budynku będą wykonane zgodne ze
standardami dotyczącymi m.in. ochrony
cieplnej i akustycznej, a także pozwala
uniknąć wielu błędów wykonawczych.
System budowlany usprawnią również
prace budowlane.
Stosowane do przekrywania otworów
okiennych i drzwiowych prefabrykowane
belki nadprożowe SOLBET ze
zbrojonego betonu komórkowego zastępują
elementy wykonywane na budowie.
Zbrojone prefabrykaty produkuje
się z tego samego materiału co bloczki,
dzięki czemu zapewniają one znacznie
łatwiejsze wykonawstwo oraz lepszą izolację
termiczną od tych z żelbetu. Stosowanie
belek nadprożowych pozwala
też zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ
nie wymagają one wykonywania prac
zbrojarskich, deskowania czy dodatkowej
mieszanki betonowej. Nie trzeba
też wstrzymywać dalszych prac do czasu
uzyskania pełnej wytrzymałości tych
elementów konstrukcyjnych, jak ma to
miejsce w przypadku żelbetowych nadproży,
które powstają na budowie.
Kształtki U z betonu komórkowego
sprawdzają się m.in. podczas wykonywania
długich belek nadprożowych,
konstrukcyjnych podciągów, pionowych
trzpieni i słupków, np. w ściankach kolankowych.
Stanowią szalunek tracony
elementów konstrukcyjnych wykonanych
z żelbetu. Ich zastosowanie eliminuje
konieczność stosowania pełnego
szalunku drewnianego, co również wpływa
na przyspieszenie prac budowlanych.
Płytki z betonu komórkowego przeznaczone
są z kolei m.in. do obudowy
wieńca w murach jednowarstwowych.
Osłaniają go od zewnątrz, stając się równocześnie
jego szalunkiem traconym.
Dzięki nim z zewnątrz budynku powstaje
jednorodne lico ściany, a izolacyjność
termiczna okolic wieńca i reszty muru są
do siebie maksymalnie zbliżone. Ściana
jednowarstwowa zyskuje w ten sposób
optymalne parametry cieplne.
Dzięki praktycznym rozwiązaniom, system
SOLBET to nie tylko nowoczesne,
ale również szybkie i łatwe budowanie
trwałych oraz energooszczędnych budynków.