Nowy design BELLA PLAST w dociepleniach budynków

Producent: BELLA PLAST
Marzec 2021

Systemy dociepleń budynków wykonywane metodą BSO*, z wykorzystaniem okładzin termicznych typu styropian i wełna mineralna, to najpowszechniejsza i wciąż pod względem ekonomicznym – najbardziej atrakcyjna metoda ocieplania ścian zewnętrznych budynków.

LISTWY BP19 I BP11 HT

Firma Bella Plast od ponad 25 lat jest producentem listew i profili wykończeniowych do tych systemów. Wśród nowości przygotowanych na rok 2021, na uwagę zasługuje system profili elewacyjnych PVC, w skład którego wchodzą listwy o nazwie BP19 oraz BP11 HT.
Listwa BP19 stanowi kształt stojącego zewnętrznego rąbka o przekroju trójkąta, natomiast listwa BP11 HT jest negatywem listwy BP19 czyli odwróconym rąbkiem, także o przekroju trójkąta.
Obydwie listwy można stosować razem lub oddzielnie. Rozmieszczenie listew na powierzchni elewacji jest zupełnie dowolne – w zależności od przyjętego projektu elewacji.

Listwa BP11 HT
Listwa BP11 HT

Listwy BP19 i BP11 T mogą być montowane zarówno w pionie jak i w poziomie oraz w każdym innym położeniu. Możliwości wynikające z zestawiania obydwu listew na powierzchni elewacji są bardzo szerokie. Za pomocą listew BP11 HT można uzyskać np. typowe poziome boniowanie w kształcie trójkątnego rowka (nowość), a za pomocą listew BP19 - pionowe rąbki stojące – analogiczne – do widoku rąbka stojącego

Listwa BP19
Listwa BP19

znanego z łączenia blach stalowych na tzw. „rąbek”. Ciekawym efektem jest także elewacja z użyciem listew BP19 w formie „MATRIX”, czyli pionowe odcinki o różnej długości położone w różnych odległościach od siebie. Na szczególną uwagę zasługuje także zastosowanie jednocześnie listwy BP19 i BP11 HT w położeniu pionowym, na zmianę – czyli raz listwa BP19 (rąbek stojący), a raz listwa BP11 HT (czyli rąbek wklęsły).

MONTAŻ LISTEW BP19 I BP11 HT

Montaż jest analogiczny jak montaż listew i profili dedykowanych do systemów ociepleń metodą „lekka – mokra” BSO. Listwy BP19 i BP11 HT posiadają po obydwu stronach korpusu PVC pasy siatki szklanej. Siatka szklana zamontowana jest do korpusu za pomocą zgrzewu ultradźwiękowego, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na zerwanie i gwarantuje bezpieczne połączenie profilu PVC (korpusu) z pasami siatki szklanej. Zamontowanie listew BP19 i BP11 HT do powierzchni elewacji jest intuicyjne. Należy uprzednio rozprowadzić klej do zatapiania siatki szklanej na okładzinie termicznej i nakleić listwę, następnie pasy siatki szklanej, w które zaopatrzona jest listwa, należy na zakład od góry przykryć siatką szklaną elewacyjną i obydwie siatki, w jednej operacji klejenia, zatopić. Kolejnym krokiem jest oczywiście rozprowadzenie warstwy tynku.
Listwa BP11 HT wymaga wykonania w warstwie styropianu lub wełny mineralnej typowego rowka – jak dla tradycyjnej listwy boniowej.

KOLORYSTYKA LISTEW BP19 I BP11 HT

Listwy produkowane są w kolorze białym technicznym, przeznaczonym do pomalowania farbami elewacyjnymi typu: akryl, silikat, silikon. Najkorzystniejszy efekt uzyskuje się kiedy kolor tynku oraz kolor farby, którą pomalujemy listwy jest ten sam. Istnieje także możliwość wyprodukowania listwy BP19 i BP11 HT zabarwionej w masie w dowolnym kolorze, także metalicznym, srebrzystym itd. z palety RAL CLASSIC-7. Stosowanie systemu listew elewacyjnych BP19 i BP11 HT pozwala w bardziej dostępny sposób kształtować widok elewacji i uzyskać efekt ciekawszej architektury. Listwy BP19 i BP11 HT gwarantują jednolitość systemu na całym budynku. Uzyskały ochronę w Urzędzie Patentowym R.P. Rozwiązanie posiada także dopuszczenie do stosowania w budownictwie w postaci Krajowej Oceny Technicznej wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie.

V-CARD Bella Plast
V-CARD Bella Plast
Baza-CAD
Baza-CAD

www.bellaplast.com.pl

––––––––––
* BSO – bezspoinowy systemy ociepleń – metoda „lekka-mokra”, z ang.: ETICS (external thermal insulation composite system)

Poprzedni

Trzy marki łączą się w KNAUF CEILING SOLUTIONS

Trzy marki łączą się w KNAUF CEILING SOLUTIONS
Następny
Jak wznieść ścianę jednowarstwową z betonu komórkowego?

Jak wznieść ścianę jednowarstwową z betonu komórkowego?