Instalacja systemu podtynkowego pozwala na większą swobodę aranżacyjną niż montaż tradycyjnej armatury. Dzięki temu rozwiązaniu eksponujemy tylko ozdobne elementy natynkowe, ukrywając tym samym rury i przyłącza w ścianie. Co należy wziąć pod uwagę montując produkty podtynkowe?
SCHOWANE W ŚCIANIE
System podtynkowy wymaga uprzedniego przygotowania instalacji hydraulicznej. Ciepłą wodę doprowadza się z lewej strony, natomiast zimną z prawej. Rozmieszczenie przyłączy w ścianie jest uzależnione od tego, czy woda będzie wypływała tylko z jednego źródła (górnej głowicy lub słuchawki) czy też np. z dwóch lub trzech.
BATERIA W KILKU KROKACH
Najłatwiejsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o montaż i późniejszą konserwację, oferują BOXy podtynkowe Deante. Instalacja BOXu jest szybka i bezproblemowa. Produkt składa się z dwóch części: obudowy z mosiężnym korpusem baterii, którą instaluje się w ścianie oraz elementów zewnętrznych w trzech kolorach do wyboru: chrom, bianco i nero (rozety i dźwigni/pokręteł), montowanych na okładzinie z płytek. Konstrukcja obudowy BOXa jest uniwersalna, więc umożliwia wymianę komponentów baterii mieszaczowej na termostatyczną i odwrotnie. W dowolnym momencie w przyszłości możliwa będzie zatem zmiana: od rodzaju baterii (termostat lub mieszacz) po rozety, dźwignie i pokrętła. Bez uciążliwego remontu i związanych z nim kosztów. Aby zainstalować baterię podtynkową wystarczy przygotować kilkucentymetrową wnękę w ścianie (dokładne wytyczne są dostępne w instrukcji montażu danego produktu).
JAK DOPASOWAĆ ELEMENTY ZEWNĘTRZNE?
Funkcjonalność systemu podtynkowego jest uzależniona od właściwego rozmieszczenia poszczególnych elementów. Przyjmuje się, że baterię należy zamontować na wysokości zgiętej w łokciu ręki, co ułatwia jej codzienną obsługę, górną głowicę ok. 15 cm nad głową najwyższego domownika, natomiast baterię i wylewkę wannową 20–30 cm powyżej brzegu wanny. Dysze instaluje się z reguły wzdłuż jednej lub dwóch pionowych linii (w drugim przypadku montuje się je symetrycznie). Po zamontowaniu produktów podtynkowych i ułożeniu płytek na ścianie można przystąpić do instalowania części zewnętrznych, czyli: osłony, dźwigni, i w zależności od modelu, elementu pozwalającego na zmianę funkcji.