System do budowy ścian z bloczków z betonu komórkowego firmy H+H Polska należy do najbardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań w tej branży budownictwa. Począwszy od bloczków o doskonałych parametrach cieplnych wyposażonych w technologię pióro- -wpust, poprzez stosowanie do ich łączenia nowoczesnych zapraw do cienkich spoin, po elementy uzupełniające takie jak gotowe nadproża, kształtki U czy elementy o zwiększonych gabarytach. W dodatku System budowy H+H to nie tylko same elementy do murowania, to także serwis doradczy, szkoleniowy, przed i posprzedażowy świadczony przez wykwalifikowanych pracowników H+H, przydatne aplikacje wspomagające proces zamówieniowy oraz specjalny program Zysk Murowany, dzięki któremu ekipy wykonawcze mogą podnosić swe umiejętności i wiedzę.
PO PIERWSZE NOWOCZESNY BLOCZEK Z BETONU KOMÓRKOWEGO
Produkowane w zakładach H+H bloczki z betonu komórkowego cechuje bardzo wysoka dokładność wykonania rzędu ±1 mm. Jest ona charakterystyczna dla bloczków produkowanych w standardach jakościowych Gold i Gold+. Tolerancje wymiarowe ±1 mm to najwyższa dokładność wymiarowa, którą mogą osiągnąć materiały ścienne. Dodatkowo System budowy H+H – rozwiązania ścienne z betonu komórkowego wpływające na obniżanie kosztów murowania i przyspieszanie tempa budowy bloczki wyposażone są w system łączenia w pionie za pomocą piór i wpustów bez konieczności wypełniania spoiny pionowej zaprawą. Wysoka dokładność, system pióro-wpust sugeruje, że bloczki wymagają wyjątkowej precyzji od wykonawcy. Jednak te cechy bloczków nie tylko nie wpływają na zwiększenie trudności murowania, a wręcz przeciwnie praca staje się łatwiejsza, zdecydowanie szybsza, a jej efekt to idealnie równy mur. Ekipa wykonawcza musi przestrzegać kilku prostych zasad takich jak np. bardzo bardzo dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków z dokładnością do 1 mm. Jednak po ukończeniu pierwszej, najtrudniejszej warstwy, każda kolejna jest wykonywana w bardzo szybkim tempie. Dokładne bloczki murowane na cienkiej warstwie zaprawy układają się „praktycznie same”. Szybkość murowania z bloczków z betonu komórkowego wpływa na jeden z najniższych kosztów budowy.
PO DRUGIE PROSTE NARZĘDZIA I ŁATWOŚĆ OBRÓBKI
Do prawidłowego murowania ścian
z betonu komórkowego H+H wystarczy
niedrogi komplet narzędzi takich jak:
ręczna piła widiowa do cięcia, kielnie
zębate do nakładania zaprawy, gumowy
młotek, strug do szlifowania ewentualnych
nierówności oraz rylec do wykonywania
bruzd pod instalacje. W narzędzia
można zaopatrzyć się w większości
marketów z akcesoriami budowlanymi.
Można również zamówić je bezpośrednio
u instruktorów budowlanych H+H.
W ten sposób będziemy mieć pewność,
że zakupione narzędzia są przetestowane
i rekomendowane do pracy z bloczkami
z betonu komórkowego H+H.
Niewielka gęstość bloczków H+H sprawia,
że elementy te mające nawet sporą
objętość i wymiary są stosunkowo lekkie.
Podnoszenie, przenoszenie, układanie bloczków nie sprawia wykonawcom
większych problemów. Ponadto dzięki
małej gęstości łatwo je docinać za pomocą
ręcznej piły widiowej, łatwo w ścianie
wykonanej z bloczków wykonywać
bruzdy ręcznym rylcem. Należy również
wspomnieć o ciekawej właściwości betonu
komórkowego, która dodatkowo
obniża koszty budowy. Jest nią izotropowość
dzięki której, bloczki mają identyczne
parametry (np. wytrzymałość,
izolacyjność cieplną, akustyczną) we
wszystkich płaszczyznach. Po docięciu
bloczka do żądanego wymiaru, pozostały
po cięciu fragment można wykorzystać
w kolejnych warstwach. Stąd na budowie
z betonu komórkowego H+H nie można
spotkać zalegających odpadów po docinkach.
Prawie każdy element może być
wykorzystany w ścianach.
PO TRZECIE ZAPRAWA CO CIENKICH SPOIN
Do łączenia elementów z betonu komórkowego
H+H stosuje się cienkowarstwową
zaprawę klejącą. Zaprawę nakłada się
na warstwie bloczków przy pomocy ząbkowanej ząbkowanej
kielni, która gwarantuje szybkie
i precyzyjne dozowanie zaprawy. Mamy
wówczas pewność, że grubość spoiny będzie
miała wymaganą wielkość 1÷3 mm.
Dzięki tak niewielkiej grubości spoin
ściana jest praktycznie pozbawiona
w tym miejscu jakichkolwiek mostków
termicznych. Zaprawa cienkowarstwowa
to również większa nośność (wytrzymałość)
muru. Co wynika z tego, że
w murze jest mniej osłabiającego wytrzymałość
komponentu, czyli zaprawy
murarskiej. Stosując w budynku zaprawę
cienkowarstwową można myśleć o wykorzystaniu
lżejszych, cieplejszych odmian
betonu komórkowego bez straty na
wytrzymałości konstrukcji.
Przy wykonywaniu ściany z bloczków
H+H o grubości 24,0 cm musimy
skalkulować zużycie około 2,4 kg
zaprawy do cienkich spoin oraz około
1,5 litra wody na każdy m2 muru. Daje
to koszt na poziomie około 2,0 zł/m2.
Przy wykonywanej na budowie zaprawie
tradycyjnej będziemy mieli do czynienia
z kwotą ponad 2-krotnie wyższą od zaprawy
cienkowarstwowej. I jest to koszt
bez uwzględnienia konieczności przygotowania
miejsca na budowie na składowanie
piasku, cementu, wapna oraz kosztów
wody i prądu. Warto też wspomnieć
o sezonowych wersjach zaprawy cienkowarstwowej
H+H. Zaprawa zimowa
pozwala kontynuować prace murarskie
w warunkach „lekkiej” zimy, czyli nawet
wtedy, kiedy temperatura spada do –6⁰C.
PO CZWARTE ELEMENTY UZUPEŁNIAJĄCE SYSTEM
Elementy uzupełniające System budowy H+H takie jak gotowe (zbrojone lub niezbrojone) nadproża oraz kształtki U są nieodzownym dopełnieniem ścian. Jednak niezbędność tych elementów na budowie nie oznacza zwiększania wydatków na budowę. Belki nadprożowe z betonu komórkowego są bardzo istotne z punktu widzenia izolacji termicznej budynku, zwłaszcza w budynku w którym zastosowano na przegrody zewnętrzne ścianę jednowarstwową, bez docieplenia. Belki nadprożowe są wykonane ze zbrojonego, „ciepłego” betonu komórkowego. Eliminują one możliwość powstania mostka cieplnego w tym newralgicznym miejscu muru. W dodatku nadproża te są bardzo łatwe i szybkie w montażu. Dzięki ich niewielkiej masie można je montować ręcznie bez potrzeby stosowania dźwigu. Stosując nadproża z betonu komórkowego unikamy kosztów prac zbrojarskich, deskowania, dodatkowej mieszanki betonowej i czasu potrzebnego na uzyskanie pełnej wytrzymałości. Natomiast kształtki U, które są wyciętymi bloczkami w kształt litery U, stanowią tracony szalunek dla wszelkich koniecznych elementów konstrukcyjnych wykonanych z żelbetu. W szalunku z kształtek U wykonuje się między innymi długie belki nadprożowe i konstrukcyjne podciągi, a także pionowe trzpienie i słupki np. w ściankach kolankowych. Dzięki zastosowaniu tego elementu nie musimy stosować pełnego drewnianego szalunku, wystarczy jedynie pozioma deska podpierająca. A jednocześnie uzyskujemy ścianę o jednolitej powierzchni wykonanej z betonu komórkowego. Tynkując taką ścianę nie musimy stosować zbrojenia tynkarskiego na styku różnych materiałów (beton komórkowy – żelbet).
PO PIĄTE SERWIS DODATKOWY
Ekipom budowlanym, które chcą podnieść swoje kwalifikacje w zakresie prac w Systemie budowy H+H, firma oferuje wsparcie instruktorów budowlanych. Instruktorzy budowlani H+H to praktycy posiadający wieloletnie doświadczenie na budowach, którzy odwiedzają wykonawców podczas ich prac na placach budów. Przeprowadzają oni szkolenia i praktyczne pokazy murowania z bloczków z betonu komórkowego H+H, certyfikują firmy oraz pomagają wykonawcom w zakresie ogólnobudowlanym. Instruktorzy mogą również wesprzeć inwestorów indywidualnych, którzy budują w systemie gospodarczym. W razie potrzeby skontrolują poprawność wykonania prac murarskich z wykorzystaniem Systemu budowy H+H. Oprócz działu instruktorów budowlanych do serwisu uzupełniającego System budowy H+H można również dodać aplikacje mobilne, które na przykład usprawniają proces przygotowania zapotrzebowania materiałowego na daną budowę. Aplikacja mobilna H+H w łatwy sposób prowadzi jej użytkownika przez proces doboru produktów H+H (wybór jakości, gęstości i szerokości bloczka z betonu komórkowego H+H), pomoże znaleźć najbliższego przedstawiciela handlowego oraz wygeneruje listę zakupów. Wówczas uzyskane dane ilościowe wystarczy pomnożyć przez cenę uzyskaną np. od poleconego przez przedstawiciela firmy H+H najbliższego budowie dostawcy i wycena kosztowa gotowa. Wszystkie aplikacje wspomagające proces sprzedażowy i projektowy można znaleźć na stronie internetowej