DRZWI TECHNICZNE – energooszczędne i bezpieczne

Luty 2023

Piwnice, kotłownie, domowe warsztaty, pralnie i garaże – to pomieszczenia jakby drugiej kategorii, do których nie przywiązuje się większej wagi. O ile rzeczywiście urządzenie wnętrz gospodarczych jest kwestią drugorzędną, to jednak wybór drzwi do nich ma istotne znaczenie. Przy wyborze drzwi wejściowych do budynku mieszkalnego doskonale każdy wie, jakimi kryteriami się kierować. Ważne są przede wszystkim ich właściwości termoizolacyjne wyrażone wartością współczynnika UD (im niższa, tym lepiej) oraz ich bezpieczeństwo wyrażone klasą odporności na włamanie: RC 2 lub wyższa RC 3 a nawet RC 4.

ZNIECHĘCIĆ NIEPROSZONYCH GOŚCI

Wejście do domowego warsztatu, garażu czy składu na narzędzia bardzo często umieszczone jest na tyłach budynku mieszkalnego np. od strony ogrodu. Wydawać się może, że drzwi techniczne ulokowane w miejscu niewidocznym są z zasady bezpieczne. Nic bardziej mylnego! Właśnie z racji ich usytuowania, jeśli nie zostaną dobrane z rozwagą, stanowią najsłabszy punkt budynku. To właśnie przez nie najprędzej wejdzie włamywacz, dla którego tyły domu są o wiele wygodniejszym zapleczem działania niż oświetlony front. Dlatego niezwykle ważne jest, by drzwi zewnętrzne do pomieszczeń gospodarczych posiadały mocne zabezpieczenia. Wybierając takie drzwi, warto więc się upewnić, czy są one wyposażone w niezbędne elementy, takie jak: solidny zamek z wielopunktowym ryglowaniem, specjalne trzpienie przeciwwyważeniowe po stronie zawiasów oraz odpowiednie okucia przeciwwłamaniowe.

ZATRZYMAĆ CIEPŁO

W kontekście wykańczania lub modernizacji ogrzewanych pomieszczeń gospodarczych połączonych z częścią mieszkalną, należy pamiętać, że drzwi do nich powinny nie tylko być skuteczną przeszkodą dla złodzieja, ale również powinny zatrzymywać ciepło. Bardzo często te dwa aspekty są sobie przeciwstawiane, a przecież najnowocześniejsze modele drzwi udowadniają, że minimalizowanie strat ciepła i wysokie bezpieczeństwo w zewnętrznych drzwiach technicznych nie muszą się wykluczać. Dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czy wybrany model posiada przegrodę termiczną w płycie drzwi, ościeżnicy oraz progu.

MIĘDZY CIEPŁYM A ZIMNYM POMIESZCZENIEM

W przypadku konieczności zakupu drzwi wewnętrznych przeznaczonych do oddzielenia, np. nieogrzewanego garażu od części mieszkalnej lub korytarza od niewykończonego poddasza, najlepszym wyborem będą drzwi o bezpiecznej i ciepłej, konstrukcji. Takie walory zapewni np. płyta drzwiowa o grubości co najmniej 45 mm wypełniona wkładem z wełny mineralnej wraz ze wzmocnieniami stalowymi oraz ościeżnica z obwiedniową uszczelką. Należy pamiętać, że jeśli różnica temperatur w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach jest duża, to tylko drzwi z przegrodą termiczną zmniejszają ryzyko skraplania się pary wodnej na ich powierzchni, co następuje zawsze na styku ciepłego i zimnego powietrza przy niezbyt skutecznym ich oddzieleniu.

Autor Michał Simon
Autor Michał Simon
Stanowisko Dyrektor Sprzedaży w firmie HORMANN Polska
Poprzedni

CIEPŁE DRZWI WEJŚCIOWE – co zrobić, by cieszyć się oszczędnościami i komfortem?

CIEPŁE DRZWI WEJŚCIOWE – co zrobić, by cieszyć się oszczędnościami i komfortem?
Następny
ZALETY RÓŻNYCH rodzajów drzwi wewnętrznych

ZALETY RÓŻNYCH rodzajów drzwi wewnętrznych