Wykonywanie szalunków ław i stóp fundamentowych

Styczeń 2021

Gotowe szalunki tracone są niezwykle pomocnym narzędziem, które spowoduje iż prace związane z szalowaniem ław i stóp fundamentowych na placu budowy zostaną czasowo skrócone do minimum. Szalunki dostarczane są na budowę w postaci gotowych do zalania form o określonych wymiarach. Prace są łatwe i szybkie.

Szalunek ławy fundamentowej
Szalunek ławy fundamentowej

SZALUNKI TRACONE

Opatentowany w Finlandii wyrób charakteryzuje się prostotą i skutecznością w działaniu. Nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi oraz technicznej wiedzy związanej z budownictwem, żeby szybko i sprawnie montować szalunki. Wystarczy zwykły nożyk, nożyce do ciecia drutu, klucz do wiązania oraz drut wiązałkowy, żeby po godzinnym szkoleniu pod okiem przedstawiciela firmy stać się specjalistą od montowania szalunków.|
Sam szalunek jest stosunkowo prostym, nie skomplikowanym produktem, będącym jednak doskonałym w swojej prostocie. Wykonany jest z siatki prętów, wygiętej do odpowiedniego kształtu i powleczonej na bokach elementu folią. Odpowiedniej wytrzymałości, specjalnie opracowana folia zalaminowana na gęstej siatce z prętów Ø5 oraz Ø6 uniemożliwia odkształcanie się szalunku podczas procesu betonowania, a jednocześnie powoduje iż sam szalunek mimo swoich dosyć dużych gabarytów jest wyrobem bardzo lekkim i łatwym w transporcie.

Szalunki do stóp fundamentowych

Szalunki do ław fundamentowych są 5-metrowym i niezwykle lekkim prefabrykatem, który pozwoli zaszalować przeciętny domek jednorodzinny w 2 godziny. Waga produktu waha się w granicach od 15 do 20 kg, natomiast jego wymiary są dobierane na podstawie przekroju ławy fundamentowej. Szerokość szalunków zamyka się w granicach od 40 do 120 cm, natomiast ich wysokość od 20 do 60 cm.
Dodatkowym atutem szalunku jest jego profil poprzeczny, dzięki któremu nie trzeba stosować żadnych dodatkowych podkładek pod zbrojeniem właściwym, żeby uzyskać odpowiednią otulinę z betonu.

ZASADY MONTAŻU SZALUNKÓW

Szalunki do stóp fundamentowych są z reguły dostarczane na miejsce jako wygięte do odpowiednich wymiarów kwadraty lub prostokąty o wysokości 30, 40 lub 50 cm. Szalunki te są robione dokładnie pod wymiar, na podstawie rzutów ław fundamentowych. Cała praca związana z ich instalacją to wyciągnięcie szalunków z samochodu, położeniu na odpowiednim miejscu i po włożeniu właściwego zbrojenia, wpięciu haków stalowych zabezpieczających produkt przed odkształceniem się podczas procesu betonowania.

ZASADY MONTAŻU SZALUNKÓW

ZASADY MONTAŻU SZALUNKÓW

Montaż zaczyna się od naroży, łącząc ze sobą poszczególne elementy zgodnie z instrukcją:
– ze ścian wewnętrznych elementu należy wyciąć fragment o szerokości formy + 50 mm,
– na ściance trzeba zaznaczyć linie cięcia, następnie przeciąć folię nożem i przeciąć pręty szkieletu szalunku zgodnie z rysunkiem,
– wycięte elementy należy zgiąć np. opierając o górną krawędź formy do kąta prostego w taki sposób aby jeden element był wewnętrzny a drugi zewnętrzny. Pozostałości zbrojenia w obciętych elementach utworzą naturalne haczyki,
– formy należy łączyć jedna w drugą, tak aby kratownice tych form zahaczały o siebie i się klinowały. Narożniki pozostawić nieco otwarte,

ZASADY MONTAŻU SZALUNKÓW

– podczas mocowania elementów narożnych, formę podnieść na tyle aby dolne pręty tworzące haczyki w tym elemencie zostały wciśnięte pod formę,
– elementy narożne należy mocować do ścianek formy drutem wiązałkowym, regulując jednocześnie pion ścianek formy,
– na koniec należy usztywnić całość prętami stężającymi poprzecznymi, po sprawdzeniu czy położenie form względem osi fundamentu jest prawidłowe.

Połączenia na styk:
– należy przeciąć dwa pierwsze pręty poprzeczne dolne formy, tak aby można było bez problemu wcisnąć jeden szalunek w drugi. Długość zakładki połączenia obu form powinna wynosić dwa pola siatki tworzonej przez pręty poziome szkieletu formy, czyli 400 mm.
– tak złożone formy łączy się drutem wiązkowym na dnie i ścianach obydwu elementów.

ZASADY MONTAŻU SZALUNKÓW

Połączenia teowe: – wykonuje się je podobnie jak przy połącząniach narożnych, wycinając i wyginając wycięte elementy szalunku oraz łącząc je drutem wiązałkowym.

Połączenia teowe szalunków

Różnica w poziomach
– w miejscach nachylenia terenu kształt formy można z łatwością dopasować według potrzeb. Trzeba przeciąć ścianki formy w miejscu uskoku i wygiąć formę pod odpowiednim kątem. Szczeliny w ściankach zaślepia sią elementami łączącymi, które należy przymocować drutem wiązałkowym.

Różnica w poziomach szalunków

W przypadku zalania formy warstwą betonu poniżej 200 mm, nie zachodzi potrzeba stosowania prętów stężających poprzecznych. Dotyczy to szalunków typu LT24, LT25, LT26. Dla szalunków o wysokości większej niż 20 cm należy bezwzględnie stosować poprzeczne pręty stężające.

SZALUNKI DO ŁAW I STÓP FUNDAMENTOWYCH

Dodatkowo podczas montażu szalunków trzeba uważać żeby dolna luźna część folii została umieszczona do wewnątrz pod formą. Prawidłowo umieszczona folia zapobiega wyciekowi mieszanki betonowej podczas procesu betonowania.

INNE ZASTOSOWANIA SZALUNKÓW

Szalunki można również stosować w wielu innych przypadkach, na przykład przy montażu szalunków pod fundamenty schodkowe, czy po odpowiednim przycięciu produktu tworzeniu szalunku pod fundament w kształcie okręgu. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z przedstawicielem firmy, który pomoże rozwiązać wszystkie nietypowe problemy związane z szalowaniem.

PODSUMOWUJĄC

Korzystając z prefabrykowanych modułów można oszczędzić czas niezbędny do wykonania szalunków fundamentowych na placu budowy oraz zminimalizować do dwóch osób ilość pracowników niezbędnych do ich montażu. Ponieważ szalunki dostarczane są w ilościach wyliczonych na podstawie otrzymanego rzutu fundamentu, praktyczny brak odpadów powoduje, że plac budowy pozostaje czysty i schludny, powodując większy komfort i efektywność pracy.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ ABY UNIKNĄĆ BŁĘDÓW:

+ przypilnowanie aby fartuch foliowy był ułożony w sposób prawidłowy do wewnątrz szalunku, zanim zacznie się montować zbrojenie właściwe. W przeciwnym razie cała konstrukcja stanie się za ciężka żeby to poprawić oraz beton będzie wyciekał dołem szalunku,
+ wpięcie prętów stężających dopiero po włożeniu zbrojenia właściwego. W przeciwnym wypadku nie będziemy w stanie włożyć zbrojenia i wszystkie pręty będzie trzeba wypinać i wkładać potem drugi raz,
+ wpięcie prętów stężających w sugerowanych przez producenta miejscach i w odpowiednich odstępach. W przeciwnym wypadku ścianki szalunku zaczną nam się odkształcać pod naporem mieszanki betonowej,
+ połączenie wszystkich elementów ułożonych szalunków przy pomocy drutu wiązałkowego. W przeciwnym przypadku podczas betonowania cała instalacja zacznie się „rozchodzić” podczas betonowania i wibrowania.

Autor Marcin Radoła
Autor Marcin Radoła
Stanowisko – dyrektor produkcji w firmie LAMMI FUNDAMENT
Poprzedni

Budowa fundamentów i piwnic z bloczków betonowych

Budowa fundamentów i piwnic z bloczków betonowych
Następny
Jak wykonać hydroizolację fundamentów z papy?

Jak wykonać hydroizolację fundamentów z papy?