Jakie wybrać systemy odwadniające do łazienki?

Styczeń 2020

Łazienka to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach. Każde urządzenie, które się w niej znajduje zasilane jest w wodę i potrzebuje systemu odwadniającego. Taką funkcję pełnią syfony, które montowane są w umywalkach, wannach, brodzikach, pisuarach, miskach WC i pralkach. Bez poprawnie zamontowanego syfonu, działanie urządzenia sanitarnego może być przyczyną nieprzewidzianych skutków.

TYCNER - odwodneinia łazienkowe

ROLA SYFONU ODWADNIAJĄCEGO

Syfon chroni przed przedostawaniem się do łazienki nieprzyjemnych zapachów i w większym stężeniu szkodliwych dla zdrowia gazów z sieci kanalizacyjnej oraz odprowadza wodę do rur kanalizacyjncyh. Najczęściej stosowaną „blokadą” w syfonach jest zamknięcie wodne. Wykorzystuje się w nich niewielką ilość wody, która służy do odizolowania wspomnianych wcześniej gazów, zostających po stronie sieci kanalizacyjnej od czystego powietrza w łazience.
Ze względu na budowę syfony dzielimy na:
butelkowe – mają kształt butelki, które można rozkręcić i szybko wyczyścić ze zbierających się w nim zanieczyszczeń,
rurowe – mają często kształt litery „U”. Ich zaletą jest mniejsza częstotliwość czyszczenia, ponieważ woda przelewa się przez nie z większą szybkością i tym samym wypłukuje część zanieczyszczeń,
membranowe – tzw. „suche” syfony, w których rolę bariery pełni najczęściej silikonowa membrana. Jest ona otwierana przez przepływającą przez nią wodę, a jej elastyczna konstrukcja pozwala na zamknięcie się jej zaraz po ustaniu przepływu. Dzięki temu, że nie zostaje w nich woda najczęściej są one mniejsze niż syfony butelkowe czy rurowe i pozwalają na zaoszczędzenie miejsca (ważne szczególnie w małych łazienkach).

SYFONY UMYWALKOWE 

W zależności od tego czy syfon będzie widoczny (umywalki nablatowe) czy nie (umywalki z szafką) warto wybrać odpowiedni rodzaj. Standardowe syfony z tworzywa, zazwyczaj nie wpływają pozytywnie na estetykę pomieszczenia. Dlatego w przypadku, gdy syfon będzie widoczny, warto wybrać odpływ wykonany z metalu bądź mosiądzu pokryty powłoką najczęściej chromowaną. Drugą sprawą jest to, czy umywalka jest wyposażona w przelew wewnętrzny lub zewnętrzny. Przy przelewie wewnętrznym zabezpieczającym przed przelaniem się wody przez krawędź umywalki wystarczy zamontowanie spustu, który umożliwi odprowadzenie wody do syfonu (najczęściej taki jest dołączony do zestawu). W przypadku przelewu zewnętrznego konieczne jest wybranie syfonu umożliwiającego podłączenie rurki przelewowej, która biegnie od otworu przelewowego w umywalce do syfonu.
Do wyboru jest też kilka sposobów zamknięcia syfonu: korki standardowe, korki automatyczne, otwieranie i zamykane przez drucik zamontowany w okolicach baterii, korki typu klik-klak.
W przypadku umywalek nablatowych trzeba koniecznie zwrócić uwagę na grubość blatu, ponieważ gdy będzie ona zbyt duża mogą wystąpić problemy z połączeniem spustu z syfonem.

TYCNER - syfony wannowe

SYFONY BRODZIKOWE I WANNOWE 

Ze względu na ograniczone miejsce dostępu do montażu syfony brodzikowe i wannowe różnią się nieco budową. Są one bardziej spłaszczone od syfonów umywalkowych. W ich przypadku wygląd zasyfonowania nie ma aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ najczęściej zamontowane są w niewidocznych miejscach. Wyjątek stanowią jedynie wanny wolnostojące. Przy wyborze syfonu brodzikowego szczególną uwagę należy zwrócić na wielkość otworu w brodziku. Najczęściej spotykane odpływy mają średnicę 50 mm i 90 mm, jednak dostępne są jeszcze odpływy o średnicy 60 mm. Wysokość syfonu ma szczególne znaczenie w przypadku syfonów brodzikowych, gdzie jest mało miejsca na jego zamontowanie.
Wybierając syfon wannowy i brodzikowy należy zwrócić uwagę na możliwość czyszczenia go od góry lub wybrać model samoczyszczący.
W przypadku syfonów brodzikowych bardzo istotne jest to, żeby syfon był w stanie odprowadzić więcej wody niż deszczownica lub słuchawka prysznicowa jest w stanie dostarczyć wody do kabiny w tym samym czasie. Przy brodzikach bez otworu przelewowego nie zaleca się montowania syfonów umożliwiających ich zamknięcie, ponieważ nawet nieumyślne użycie korka może spowodować przelanie się wody przez ściankę brodzika i zalanie łazienki.

TYVNER - odplywy łazienkowe

Nowsze rozwiązania to odpływy liniowe i punktowe. Dzięki nim możemy zrezygnować ze standardowego brodzika, a łazienka zyska nowoczesny charakter. Wyróżnia się odpływy: podłużne (liniowe), narożne montowane przy ścianie i punktowe. Tego typu odpływy montuje się bezpośrednio w posadzce. Obecnie na rynku dostępne są dziesiątki rozwiązań oferujących długości rusztów, od kilkunastu centymetrów do prawie nie ograniczonych długości (wersje łączone). Ruszty mogą być ozdobione wzorami, mieć wklejone ozdobne szkło, posiadać możliwość uzupełnienia ich płytką lub kamieniem i wiele innych. Korpusy odpływów wykonywane są z różnych materiałów (tworzywo lub metal). Przy wyborze tego typu odpływu do swojej łazienki należy kierować się dopasowaniem do podłoża w którym będzie on zamontowany. Równie istotną sprawą jest możliwość wyczyszczenia ich od góry oraz szybkość przepływu. Ze względu na montaż bezpośrednio w posadzce należy zwrócić uwagę na wysokość całego zestawu. W trakcie montażu trzeba wykonać odpowiednią hydroizolację podłoża tak, by w trakcie użytkowania nie doszło do przecieków, gdyż koszt ewentualnych poprawek może okazać się naprawdę znaczący. Niezwykle ważnym jest również wykonanie odpowiedniego spadu (min. 2%) w stronę odpływu w przestrzeni brodzikowej. Bez zachowania tej zasady woda nie będzie odpowiednio spływać do odpływu.

TYCNER - syfon pralkowy

SYFON PRALKOWY 

Pralki tak samo jak pozostałe urządzenia potrzebują systemu odpływowego. Rozróżniamy dwa rodzaje syfonów pralkowych: natynkowy i podtynkowy. Istnieje również możliwość podłączenia węża spustowego pralki do innego syfonu. Takie możliwości często stwarzają syfony umywalkowe z dodatkowym podłączeniem.

TYCNER - miski WC

MISKI WC 

Z kolei miski ustępowe same w sobie pełnią rolę syfonu, ponieważ są skonstruowane w ten sposób, że zawsze zostaje w nich woda, która izoluje środowisko zewnętrze od sieci kanalizacyjnej. Przy ich montażu należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj podłączenia ich do kanalizacji. Do wyboru zazwyczaj mamy złącza sztywne i elastyczne. Wybór odpowiedniego zależy zazwyczaj od rodzaju sedesu (stojący lub wiszący) oraz możliwości jakie mamy przy montażu.

TYCNER - odpwdnienia w łazienkach

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY

+ zastosowanie nieodpowiedniego odwodnienia dedykowanemu urządzeniu sanitarnemu,
+ niedopasowanie syfonu odpływu liniowego lub punktowego do wysokości wylewki,
+ brak wykonania odpowiedniego spadku w stronę odpływu,
+ nieodpowiednia prędkość odprowadzania wody z syfonu do ilości dostarczanej wody przez natrysk, baterię, deszczownicę itp.,
+ montaż syfonu w miejscu trudno dostępnym,
+ zastosowanie elastycznych przyłączy może spowodować konieczność częstszego czyszczenia (w miejscach trudno dostępnych lepiej zastosować sztywne połączenia kanalizacyjne),
+ stosowanie środków chemicznych nie zgodnie z instrukcją obsługi (np. zbyt długie pozostawienie środka w zasyfonowaniu może spowodować zniekształcenie elementów zasyfonowania, a nawet odpływu).

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ

W celu zapobiegania wydobywania się z sieci kanalizacyjnej nieprzyjemnych zapachów warto zamontować zawór napowietrzający. Dostarczy on do instalacji odpowiednią ilość powietrza, które po zmieszaniu z wodą zlikwiduje zjawisko zasysania. Na rynku dostępne są również syfony z systemem napowietrzającym, których montaż jest zdecydowanie prostszy niż instalacja napowietrzacza na pionie kanalizacyjnym.

Autor Jacek Racibor
Autor Jacek Racibor
Stanowisko – menedżer ds. kluczowych klientów w firmie TYCNER
Poprzedni

Jakie zrobić podpłytkowe uszczelnienie w nowoczesnej łazience?

Jakie zrobić podpłytkowe uszczelnienie w nowoczesnej łazience?
Następny
Jakie są zalety ogrzewania podłogowego w łazience?

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego w łazience?