Jaki wybrać grzejnik do łazienki?

Styczeń 2020

Urządzając łazienkę stajemy przed dylematem jaki wybrać typ ogrzewania. Z pośród wielu dostępnych na rynku rozwiązań nadal najpopularniejsze są grzejniki łazienkowe. Zwiększają one komfort jej użytkowania oraz są designerskim wykończeniem łazienki, ze względu na ich nowoczesny i elegancki wygląd.

HYDROLAND - grzejniki do łazienek
HYDROLAND - grzejniki do łazienek

RODZAJE GRZEJNIKÓW ŁAZIENKOWYCH

Klienci odchodzą od aluminiowych czy żeliwnych grzejników żeberkowych, które w łazienkach są niepraktyczne oraz wizualnie nie spełniają ich oczekiwań. Zdecydowanie częściej sięgają po stalowe grzejniki drabinkowe. Zbudowane z dwóch pionowych rurek doprowadzających ciepło (kolektorów) oraz osadzonych na nich poprzecznych rurek (szczebelków).
Wybór odpowiedniego grzejnika łazienkowego nie polega jedynie na doborze odpowiedniego kształtu i koloru. Za tym czy grzejnik będzie odpowiadał potrzebom klientów stoi szereg innych elementów i funkcji:

1. Źródło ciepła – na etapie wyboru grzejnika należy się zastanowić jaki rodzaj źródła ciepła będzie wykorzystywany do ogrzewania łazienki. Istnieją trzy typy grzejników łazienkowych:
+ elektryczne – charakteryzują się małą mocą grzewczą, służą raczej do dogrzewania pomieszczenia. Montaż tego rodzaju urządzenia polega na zawieszeniu grzejnika na ścianie i podłączeniu go do gniazdka z prądem. Wykorzystywany częściej w przypadku posiadaczy ogrzewania podłogowego.
+ wodno-elektryczne – łączą w sobie zalety dużej mocy grzewczej zimą, dzięki podłączeniu do c.o. Natomiast grzałki elektryczne pozwalają na dogrzewanie łazienki w okresach wiosenno-jesiennych, gdy nie korzystamy z centralnego ogrzewania. wodne – podłączenie do centralnego ogrzewania pozwala osiągnąć dużą moc grzewczą i jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie w okresie grzewczym. Istnieje możliwość podłączenia grzałki elektrycznej.

2. Rodzaj podłączenia – montując grzejnik do istniejącej instalacji c.o. trzeba dostosować przyłącze grzejnika w zależności od instalacji: z boku, od dołu lub po środku grzejnika. Tworząc instalacje w nowym domu bądź całkowicie przerabiając starą możemy sobie pozwolić na dowolność, jednak decydując się jedynie na zmianę grzejnika należy wziąć pod uwagę usytuowanie obecnego zaworu. Należy również pamiętać, że aby nie zmniejszać mocy mocowanego grzejnika z podłączeniem bocznym, rurę zasilającą montujemy w górnej części urządzenia, a odprowadzającą w dolnej.

3. Zawór termostatyczny – niektóre modele grzejników łazienkowych mają wbudowany zawór termostatyczny, dzięki czemu możemy w łatwy sposób regulować temperaturę w łazience. Większość urządzeń nie posiada takiego udogodnienia, natomiast już do niemal każdego takiego grzejnika możemy dokupić i zamontować termostat zewnętrzny wkręcając go w jeden z czterech króćców.

HYDROLAND - grzejniki dołazienek

INSTRUKCJA MONTAŻU GRZEJNIKA ŁAZIENKOWEGO – KROK PO KROKU

1. Odcięcie dopływu i odpływu wody.
2. Wypakowanie grzejnika oraz akcesoriów montażowych z kartonu (warto pozostawić na czas montażu ochronną folię, która ochroni urządzenie przed zabrudzeniami i zarysowaniami).
3. Upewnienie się, że rozstaw podłączeń oraz elementów mocujących na ścianie jest zgodny z załączonym rysunkiem poglądowym.
4. Zawieszenie grzejnika na konsoli mocującej.
5. Uszczelnienie gwintów przyłączy dopływu i odpływu wody.
6. Uszczelnienie i zamontowanie zaworów c.o.
7. Uszczelnienie i zamontowanie śrubunków od dołu grzejnika.
8. Zamontowanie zaślepki i odpowietrznika u góry grzejnika.
9. Za pomocą odpowiedniego klucza łączymy grzejnik z instalacją, używając przy tym szczeliwa.
10. Doprowadzenie wody do grzejnika.
11. Uruchomienie grzejnika.
12. Sprawdzenie szczelności zamontowanych zaworów, odpowietrznika i innych elementów.
13. Odpowietrzenie grzejnika.
14. Zdjęcie folii ochronnej.

Zawór termostatyczny

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRZY MONTAŻU GRZEJNIKÓW

+ nieodpowiednio dobrana moc grzejnika,
+ zlecenie montażu amatorom,
+ kupno grzejnika bez weryfikacji rodzaju podłączenia do c.o.

HYDROLAND - grzejniki do łazienek

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ

Decydując się na drabinkowy grzejnik łazienkowy należy pamiętać o doborze odpowiedniej mocy urządzenia, większej niż standardowa moc przeliczeniowa o ok. 10–20%. Łazienka to miejsce, w którym najbardziej odczuwamy zimno, dodatkowo takie szczegóły jak suszenie ręczników zmniejsza powierzchnię grzewczą urządzenia. Dlatego warto poradzić się sprzedawcy bądź instalatora, który pomoże obliczyć potrzebną moc do ogrzania łazienki. Aby zapobiec niebezpieczeństwu związanemu z dostaniem się do instalacji nadmiaru wilgoci z powietrza bądź kropel wody, musimy również pamiętać o odpowiedniej klasie szczelności dla zasilania urządzenia. Niedopuszczalne jest montowanie elektrycznych źródeł ciepła bezpośrednio nad elementami armatury z dostępem do bieżącej wody. W przypadku ewentualnej awarii grzejnika, skutki mogą doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci użytkownika. Montując grzejniki elektryczne i wodno-elektryczne, odległość gniazdek czy puszek instalacyjnych od obrysu wanny, umywalki i toalety poziomo powinna wynosić co najmniej 0,6 m. Warto również wiedzieć, że zachowanie odległości od sufitu i podłogi przynajmniej o 10–15 cm, ułatwi cyrkulację powietrza oraz równomierne rozprzestrzenianie się ciepła po pomieszczeniu.

Autor Klaudia Szymska
Autor Klaudia Szymska
Stanowisko – specjalista ds. technicznych w firmie HYDROLAND
Poprzedni

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego w łazience?

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego w łazience?
Następny
Jak dobrać płytki ceramiczne do łazienki?

Jak dobrać płytki ceramiczne do łazienki?