Dynamika drożyzny materiałów budowlanych w odwrocie. Czy to zwiastun trwałego hamowania wzrostów ich cen?2022-08-16

Po kwietniowo-majowym szczytowaniu komunikowanej przez Grupę PSB dynamiki cen materiałów budowlanych na rekordowym dotąd, średnim poziomie 34 proc. licząc rok do roku, w lipcu tempo drożyzny hamowało o kolejne 3 pp. do 29 proc. Pytanie, czy w sumie już pięciopunktowy spadek tempa wzrostu cen uzasadnia nadzieję na trwałe wyhamowanie zawrotnej galopady stawek przedmiotowej grupy towarów.

... Taki stan rzeczy może być po części pokłosiem załamania sprzedaży nowych mieszkań, które zapewne już w bezpośredniej perspektywie spowoduje ograniczenie aktywności inwestycyjnej firm deweloperskich. ... Czyli im więcej nowych budów mieszkaniowych i pozwoleń, tym i koniunktura na rynku materiałów lepsza, i vice versa. Sęk w tym, że w obecnym środowisku gospodarczym aktywność deweloperów mieszkaniowych znacznie straciła na znaczeniu w kreowaniu parametrów rynku materiałów budowlanych.

... Z kolei po przeciwnej stronie barykady, a zatem wśród pozycji o wciąż przybierającej dynamice wzrostów cen, szczególna uwagę zwraca cement z wapnem. Grupa ta jeszcze w styczniu br. zamykała stawkę 20-tej pozycji z zaledwie 7-procentową zwyżką cen. Tymczasem w lipcu awansowała na podium trzech najszybciej drożejących materiałów z 39-procentowym wynikiem. I prawdopodobnie to właśnie cement jest tym newralgicznym towarem, który rozwiewa nadzieję na szybki powrót sytuacji rynku materiałów budowlanych do normalności. 

... Tymczasem udział energii w produkcji cementu może osiągnąć nawet połowę całkowitych kosztów jego wytwarzania.   

Jarosław Jędrzyński

Źródło: rynekpierwotny.pl