W grudniu ceny mieszka w największych miastach zatrzymały się lub nawet minimalnie spadły. To był też drugi z rzędu miesiącem spadku liczby chętnych na kredyty mieszkaniowe. Co dalej? Na szybką poprawę warunków kredytowych na rynku komercyjnym się nie zanosi, a rządowe plany wsparcia są w powijakach. To, co się z nich wyłania, na pewno nie będzie tak atrakcyjne, jak wyborcze zapowiedzi. Najważniejsze informacje z rynku zebrał dla Business Insidera Marek Wielgo, ekspert z portalu RynekPierwotny.pl.
Ceny ofertowe nowych mieszka w siedmiu największych metropoliach
Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w grudniu średnia cena metra kwadratowego nowych mieszka we wszystkich metropoliach utrzymała poziom z listopada lub nawet minimalnie spadła (o 1 proc. w Trójmieście) - zwraca uwagę Marek Wielgo.
W ciągu całego 2024 r. miał jednak miejsce wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszka dostępnych w ofercie firm deweloperskich w każdej analizowanej metropolii. W wyścigu o miano ubiegłorocznego lidera podwyżek na najwyższym stopniu podium znalazł się Wrocław (ok. 14,7 tys. zł/m kw.), gdzie średnia cena metra kwadratowego wzrosła aż o 12 proc.
Kredyty mieszkaniowe
Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że grudzie był drugim z rzędu miesiącem spadku liczby chętnych na kredyty mieszkaniowe. Odpowiedni wniosek złożyło do bankw tylko 26 tys. osób, czyli o ponad 3 proc. mniej niż w listopadzie, który przyniósł przeszło 20 proc. spadek w stosunku do października. Ponadto listopad przyniósł tąpnięcie liczby udzielonych kredytw. Z danych wynika, że pozytywną decyzję banku uzyskało ok. 15,7 tys. gospodarstw domowych planujących zakup mieszkania. To wynik o przeszło 10 proc. gorszy niż w październiku.
Ceny wyrobów budowlanych
Listopad przyniósł symboliczny spadek cen w 20 grupach asortymentowych wyrobów budowlanych – wynika z najnowszego raportu Grupy PSB Handel. Ich średnia cena była o 0,3 proc. niższa niż w październiku. W pięciu kategoriach (m.in. izolacje termiczne, izolacje wodochronne oraz dachy i rynny) przecena nie przekraczała 0,4 proc. Obniżki poniżej 1 proc. objęły narzędzia, cement i wapno oraz wykończenia. O 1,1 proc. potaniały w listopadzie płyty OSB i drewno, a o 1,5 proc. — ściany i kominy. Poziom cen z października utrzymały sucha zabudowa oraz oświetlenie i elektryka. Natomiast minimalnie w górę (od 0,1 do 0,3 proc.) poszły ceny w grupach asortymentowych farby i lakiery, chemia budowlana, instalacje i ogrzewanie. Płytki, łazienki i kuchnie podrożały o 0,7 proc., a stolarka – o 1,5 proc.
Patryk Skrzat